Büyüklere Masallar

Okan selam kardeşim,

Evet hatırlıyorum o öykünü, benim de çok sevdiğim bir masal ya da hikâye kahramanıdır Pinokyo. Her role burunuyor kerata:)

Bu ay dram ve mizahın kombinasyonu gibi oldu öykü. Beğenmene sevindim.

Bak hep yazarım ha, okunmazsan bozuşuruz:)

Teşekkür ederim Okan, vakit ayırdığın için. Gorusuruz sonra…

1 Beğeni

Müge selam,

Senin özellikle beğeneceği tahmin ediyordum öyküyü. Nedenini zaten açıklamışsin:) kümelerimiz kesişti bu öyküde.

Senin Pinokyo temalı öykün geldi aklıma. Orada da karşı-masal bir anlatım vardı.

Bu seçkide senden müstakil bir öykü okuyamasam da yaptığınız üçlü kombo gayet keyifliydi:)

Gorusmek üzere Müge teşekkür ederim kiymetli ziyaretin ve yorumların için…

1 Beğeni

Hande merhaba,

Ya aslında masal türüne biraz ayarım:) Popülarizm, zenginlik, mevki ve güzellik genelde yüceltiliyor masallarda. Gerçi ben de severim güzelliği ve parayı ya neyse:)

Bu arada davetini kabul ediyorum:) Öykümü şenlendirdigin için de sana çok teşekkür ediyorum.

Sevgi ve saygılar…

1 Beğeni

Ebuzer merhaba tekrar :slight_smile:
Çok iyi bir öyküydü. Gerçekten oldukça başarılı, sosyal mesajları dozunda, buruk bir gülümsenin her daim yüzümüzde kaldığı şahane bir masaldı.
Temanın kullanımını, işçiliğini ve kurgunu çok beğendim. Ellerine sağlık.
Sevgiyle :slight_smile:

1 Beğeni

Ebuzercim merhaba,

Ve ilk olarak ne yaptın sen demek istiyorum. :see_no_evil: Böyle bir şey yazmak tam da benim hayalimdi. Bilgisayar yerine kağıt kalemle yazıyor olsaydım, filmlerdeki klişe görseller gibi, bu tarz çokça denememin kağıdını yuvarlayıp “olmadı” diye çöp kutusuna attım diyebilirdim. Hatta bir tanesinin adı; “Çirkin Insomnia”, diğerinin adı da “İyi Kalpli Üvey Anne” ydi. :slight_smile: Ama sonu gelmedi bende maalesef. Velhasıl, senin yazını çok çok beğendim. Yazım tarzlarımız seninle benzeşiyor zaten. Ayrıca yorumunda da okudum. Masallarla ilgili fikirlerimiz de benzeşiyormuş. Bu masallarla çocuklara edilen eziyet nedir, anlayamadım gitti walla… :see_no_evil:

Emeğine sağlık, çok takdir ettiğim bir yoldasın. O yüzden gidişinle ilgili hiçbir yorum yapmayacağım. Kalemine sağlık canım dostum.

Sevgiler,

Sena

1 Beğeni

Gaye hoş geldin sefa verdin.

Beğendiysen ne mutlu bana. Sana özel bir masal yazamadım ya neyse, artık bununla idare edersin:)

Teşekkür ederim vakit ayırıp nazik yorumlar yaptığın için. Sevgiler…

2 Beğeni

Sena dost merhaba:)

Ne güzel şeyler yazmışsin öyle. Renkli kişiliğinin izleriyle dolu. Onore oldum ( bu onore olmak da çok acayip bir tabir :smiley:)

Aslında aklımda farklı masal kahramanlarıyla da ilgili deli fikirler vardı: rapunzel, hansel ve gratel, robin hood… Ancak baktım iş uzayacak kısa keseyim dedim.

Seninle tarzlarımiz benzer zaten. Beğenmene çok sevindim. Sonraki seckilerde gorusmek üzere. Dikkat et kendine (tehdit eder gibi oldu :slight_smile:) gorusecegiz seninle…

2 Beğeni

Selam Ebuzer,

Açık alt metnini trajikomik daha doğrusu hüzünlü bir gülümsemeyle veren bir öyküydü. Sonunda biz büyüdük ve kirlendi dünya…

Masal kahramanlarının tek tek ne hale geldiğine dair öngörüler oldukça başarılıydı. Neredeyse acı derecesinde hem de. Şehzadenin masal anlatıcısı olarak belediye başkanı olması da ayrıca harika bir buluştu.

Ben dili, imlayı, anlatımı, tonu ve iki dünya arasındaki ton değişimini de çok temiz buldum bu arada…

Ellerine sağlık.
Gelecek seçkilerde görüşmek dileğiyle…

1 Beğeni

Selam @ebuka

Abi kalemine sağlık. Baştan aşağı çok eğlenceli bir öyküydü bu. Ya bir yandan okudukça okuyası geliyor insanın, bir yandan çok yaratıcı, bir yandan da her psikolojik bağımlılığa değinmişsin; sağlam bir zemini de var yani. Zengin, iğneleyici, sivri dilli güler yüzlü… :sweat_smile: Valla kalemine sağlık, çok beğeniyorum ben. Özellikle bizim boyutumuza yalan dünya denmesi detayı çok çok hoştu.

Görüşmek üzere. :+1: Bu karamsar karantina günlerinde yüzümü güldürdüğün için teşekkürler.

1 Beğeni

Murat merhaba;

Öyküyü beğendiysen ne mutlu bana. Öykü mizah unsurları barındırsa da temelinde melankoli var :slight_smile:

Güzel ve yapıcı yorumlarından ötürü çok teşekkür ediyorum. Masallar önemli, seviyoruz masalları :slight_smile:

Yeni öykülerde buluşuruz Murat, gorusmek üzere…

Oooo Kasvet hoşgeldin :slight_smile:

Kısa bir aradan sonra ortak bir işle döndün seçkiye, kendi adıma cok sevindim. Gerçi güzel öykülerini ben farklı platformlarda da okuyorum, kalemine sağlık.

Ya senin yorumlarını baya seviyorum, enerjimi yükseltiyor :slight_smile: :grinning:

Çok teşekkür ederim vakit ayırdığın için. Öyküyü begenmen ayrıca mutlu etti beni.

İyi bak kendine gorusmek üzere…

Ebuzer ne yaptın sen? Yerli yabancı bütün masal kahramanlarımızı listeleyip hepsini tersine çevirmişsin. Hepsine üzüldüm desem yalan olur. Ben bir tek Keloğlan’a üzüldüm. Yıllarca bize anlatılan yabancı masalların -şimdiler de sık sık Hollywood filmleriyle tekrar tekrar pişirilip önümüze konan- ne kadar yalan ve içi boş olduğunun çoktan farketmiş büyümüş bir çocuk olarak söylüyorum bunları. Sevdim ben bu hayal gücünü ve tersten bakan kurguyu. Neden olmasın?
“Kardeşiniz, sizi yalan dünyaya sürgüne yolladıktan kısa süre sonra…” buradaki YALAN DÜNYA’yı,
“Kemerli giriş kapısının üzerinde, rengârenk neon lambalarla ışıklandırılmış tabelada “BATAKHOL” yazıyordu.” buradaki BATAKHOL’u çok sevdim mesela.
Hayalgücü işte burada kendini gösteriyor. Kalemine sağlık.
Dilek

1 Beğeni

Dilek merhabalar, hoş geldin;

Seçkiye katılalı yaklaşık dokuz ay oldu ve dokuz öykü yazdım. İtiraf etmek gerekirse bu dokuz ay içerisinde en sevdiğim ve en çok bütünleştiğim tema bu, yani masal oldu. Masal kahramanlarını kendimce bir biçime sokmak çok hoşuma gitti açıkçası :slightly_smiling_face:

Öyküyü beğenmene çok sevindim. Güzel yorumların için de ayrıca teşekkür ederim. Yine beklerim :slightly_smiling_face: Yeni öykülerde buluşmak üzere, iyi bak kendine…

Merhaba Ebuzer Bey,

Hikayenin ilk kısımlarında benimsediğiniz dil, kalanından biraz daha farklı sanki. O kısımlar çok sade ve dinlendirici olmuş. Sadece o türde yazdığınız bir öykü okumak farklı olabilirdi, bence bir ara denemelisiniz.

Sembolizm ve çeşitli mesajlarla dolu olan öykünün kalan kısmına gelecek olursak, yeterince iyi olduğunu söyleyebilirim. Mizahi ve absürde kaçan ögeler beni hiç rahatsız etmedi bu sefer. Kurguyla güzel bir uyum yakalanmış bu anlamda, bu yüzden olabilir.

Masallar diyarına realist bir bakış açısıyla bakmamıştım hiç. Farklı bir pencereden karakterlerin hayatlarına temas edip, tanıklık etmemiz iyi oldu bence.

Elinize sağlık, iyi bir öyküydü. :+1:

1 Beğeni

Oğuzhan Bey selamlar,

Hoş geldiniz. Sıfırdan bir masal oluşturmaktansa mevcut masal kahramanları üzerinden kalem oynatmak daha cazip geldi bana: :slight_smile:

Masal farklı bir anlatı türü, sınırlarını zorlamak eğlenceliydi.

Öyküyü begenmenize sevindim, güzel yorumlarınız için de teşekkür ederim.

Kolay gelsin görüşmek üzere…

1 Beğeni

Merhaba @ebuka,

Kalemine sağlık, yine çok iyi bir öyküyle karşılamışsın okuyucuyu.
Bence masal temalı bir öykü de ancak bu kadar iyi anlatılabilirdi. Daha ne olsun ? :slight_smile:

Sonraki seçkilerde görüşmek dileğiyle.

1 Beğeni

Haluk merhabalar;

Vakit ayırıp öykümü ziyaret ettiğin için çok teşekkürler. Beğenmene sevindim. İyi bak kendine, selametle…

1 Beğeni

Merhaba;
Ne kadar keyifli bir öykü. Elinize sağlık.

1 Beğeni

Teşekkür ederim Neslihan Hanım;

Sizin yorumunuz da bir o kadar keyifli :slightly_smiling_face:

Teşekkür ederim vakit ayırdığınız için, iyi bayramlar diliyorum…

Gerçekten inanılmaz iyi bir öykü okudum. Çok eğlendim okurken. Başlığını okuduğumda benim ve yorumlara göre başkalarının da hayali olan bir konuyu okuyacağımı anladım ve aşırı kıskandım. :slight_smile:
Çok iyi işlemişsiniz. Elinize sağlık.
“Hadi lan sarı yavşak!” çok iyiydi. :slight_smile:

1 Beğeni