Dilek

Öykü Seçkisi'nde okumak için: https://oykuseckisi.com/dilek-cevdet-denizalti/

image

“Okuduğunu anlamayacak kadar aptal mısın,” dedi karşısında tahtanın önünde dikilen öğrenciye dönerek. Bu kitabın ana fikri ne daha onu bile bilmiyorsun. Elindeki kitabı çocuğa karşı sallıyordu. “Senden önceki arkadaşların ne güzel anlattılar konuyu. Hadi kitabı okumadın bilmiyorsun. Sözlüye kalkan arkadaşlarını da mı dinlemedin.” Ne yapsın gariban çocuk? Okuldan çıktıktan sonra çevre yolunun üzerindeki işlek bir… (DEVAMI…)

1 Beğeni

Bir öğretmenden, eğitimcilere yöneltilmiş eleştirel bir öykü dinledik. Belki diyaloglarla biraz daha göndermeler yapılıp uzatılabilirdi öykü ama bu şekilde de verilmek istenen mesajı kısa ve öz aktarmış olmuşsunuz. Kaleminize, öğretilerinize sağlık örtmenim :slight_smile: Öykünüzü beğendim. Burnum da kaşınmıyor şu anda. Sevgiler…

Merhaba: Okuduğunuz ve eleştirdiğiniz için teşekkür ederim-yazının bu kısmı o kadar kilişe oldu ki samimiyetimi belirtmek için ne yapabilirim bilemiyorum- Ama ben “Bir öğretmenden, eğitimcilere yöneltilmiş eleştirel bir öykü” olsun diye yazmamıştım. Tüm toplumumuza yayılmış olan yalan konusunu vurgulamak istemiştim. Bir kaç farklı mekan düşünmeme rağmen ki bunlardan biri kürsüde konuşma yapan politikacıydı ama ne yalan söyleyeyim korktum yazmaya. Düşünsenize kürsüde konuştukça burnu uzayan biri… Ya da alışveriş için girdiğiniz bir dükkanın sahibi olan esnafın durumu, Veya "Hiç rüşvet almadığını söyleyen bir memurun hali… Muhtemelen arkadaşlar bu konulara değinmiştir. Böyle bir hayat ne güzel olurdu değil mi? Yine kilişe olduğunu bildiğim halde içtenliğime inanmanızı isteyerek bağlamak istiyorum sözü "Okuduğunuz için bir kere daha teşekkür ederim. (burnum mu kaşınıyor ne?)

Politikacıdan korkmak politik-acı. Bunu üzerinize alınmayın lütfen. Ben düşünce özgürlüğü olmadığının vurgusuyla ve genel çekingenliğimiz olarak yazıyorum bunu. Nice iz bırakmış şairlerin, yazarların hayatı hapishanelerde geçmiş, yine de söylediklerinden ve söyleyeceklerinden vazgeçmemişler. Sizin de bırakın kaleminiz keskin olsun kılıcınızdan. Öykünüzdeki mekân konusuna gelince; sıraların tozunu bizden daha fazla hissettiğiniz için, mekan seçiminizi yerinde ve isabetli buldum. Yalansız bir dünya düşlemek güzel fakat şahsen düşlerimi gerçekleşme ihtimali daha yüksek konularda kuruyorum :slight_smile: Genel olarak siyasi içerikli bir mesaj oldu. Editörler fişlemese iyidir beni :slight_smile: Sevgiler…