Dünyanı Yarat

Sevgili @Ishamael

Elestiri olarak degil ama merak ettigim yerleri oykunu tekrar okuyarak soyle bir uzerinden gectim. Asagidakilerini seninle paylasmak isterim

Girisin cok yerinde ve okuyucuyu uzun bir maratona hazirliyor.
Kendimi “olumune” degil “olumume” olacak sanirim.
Kaski cikarip bu ise “hizla” yerine “kesin” daha vurucu olabilir cunku hikayede olmek/olememek konusu islendiginden konu hiz degil kesinlik diye dusundum
Olmeyi istedini anlattigi sonraki paragrafta olme istegi “hayata karsi hissettigi tatsizlik” hususunun daha kisisellesmesi kahramanin bu durumdan kurtulsa bile 3 yil sonra intihar edecegi konusu.da okuyucunun daha cok endise duymasina sebep olabilir. Ornegin okuyucularda simarik bir cocuk serzenisinin otesinde oldugunu kasvetli bir havada gostermek hikayenin sonunu daha vurucu kilabilir mi diye meraklandim
“Ozellikle kendimi bogsam” hani su malum hikayede geciyorsa mutlaka o silah patlamali kuralindan yola cikarak bu hikayende sanki patlamayan silah gibi geldi. Astronotum havasizliktan olme ihtimaline yapilan bir gonderme ise bana biraz usru kapali geldigi icin tam anlayamadim.
“Sen neyden bahsediyorsun” gibi konusmanin devami icin yazilan cume yerine bir onceki paragraftaki bir hususu soruya cevirirsen ya da baskka bir sekilde yazarsan diyalig kalitesini arttirabilirsin. Ornegin o cumle yerine;
“Kendim ve korkularim hakkinda nereden ciktigi “onemsiz” olan bir sesten daha cok sey bildigime eminim”. Bundan sonraki paragrafin 1. Cumlesini sil ve yerine 3.cumlesini koyup bir daha okursan belki sana anlatmayi basarabilmis olurum.
“Gercek degiskendir” ve "Daha iyi hayat yasamaliyim"arasindaki paragraflarin cok yogun. Bu yuzden okuyucuya biraz nefes aldirman konsantrasyon icin faydali olabilir. Cunku konusma iki taraf arasinda geciyor mu yoksa uzun bir yaziydi ve sen bunlari paragraflara mi ayirip konusma yaptin izlenimi dogmasini engelleyebilirsin.

Umarim nacizane yazdiklarim amacini asmamistir. Bunlar oykunum butunselliginde basarili olmasini engellemedigini de belirtmek isterim.

Sevgiler
Dipsiz

2 Beğeni