Kör “Gepetto” Galip ve Vefasız Oğlan “Pinokyo” Musa

Merhaba,
Toplum baskısını üzerinde hisseden bir Gepetto’yu tanıdık bu öyküde. Bu topraklara ait olan deyimlerin kullanılması da ayrı bir renk katmış. " Sağa sola takılma oyarım yoksa seni! " örneğinde olduğu gibi cuk diye oturmuş öyküye. Başta öykünün başlığını garipsedim fakat okuyunca neden o şekilde kullanıldığını anladım. Onun haricinde bir kaç tespitim de şu şekilde : Gepetto’nun Pinokyo’yu aramaya çıkması ve hemen gölete koşmasını biraz erken buldum. Hani bir görgü tanığı, ya da bir kaç yere sorup da sonrasında göletin yanından geçerken denk getirilmiş olsa daha güzel olurdu belki. Bazen benim de hikayelerin tamamlanma heyecanına kapılıp kısa kestiğim geçişler olabiliyor. Son olarak da cinsel organlar konusunda “takım taklavat”, “bacaklarının arasında gördüğü şeyden keyiflenmek” gibi akıllıca kullanılmış tabirlerin, karı olsaydın … olurdu kısmında da kullanılması daha yumuşak bir anlatım olurdu düşüncesindeyim. Gerçi alkolün etkisiyle de söylenmiş olabilir bu :slight_smile: Özetle; çok farklı bir bakış açısıyla yazılmış, Pinokyo’nun küllerinden insan olarak doğması ile kendini aşıp intikamını alması güzel düşünülmüş. Belki de insani bir güdünün hemen devreye geçmesiyle ilgilidir bu da. Okurken hikaye aktı gitti. Keyif aldım oldukça. Kaleminize ve yüreğinize sağlık. Sevgiyle ve edebiyatla kalın…

1 Beğeni