Spaknios’un Ruhu

Merhaba Müge,

Yine bilgisayarimdan uzagim o yuzden telefondan yaziyorum. Karakterler ingilizce olabilir.

Yani evet bir evren kurmak cok zor. Birkac fantastik evren biliyorum ve onlara kaymamaya calisiyorum. Cok degil ama kitap, oyun bi bes alti fantastik evrene bulasmisimdir. Gordugum sey temelde su; ya cok gercekci olucam diye olaganustu ve gercekci olmayacak derecede karanlik, ya da ölüm, feda ve kayiplara ragmen cok aydinlik ya da steril diyelim bir formatta oluyorlar. Ben kendi capimda ortayi bulmaya calisiyorum. Evrenimi bu yuzden alegorik olarak kurmaya calisiyorum.

Bunu neden soyluyorum?.. Kullandigim bazi kelimelerle klasik fantastik jargonu kirmaya calisiyorum. Heath Ledger’in A Knight’s Tale’di galiba bir ortacag filmi vardi ama gunumuz jargonu hakimdi filme. Gerci Canterbury Hikayelerinden olabilir o oyku de… Demek istedigim. Mesela Canwr’un babasi ile konusmasi gercek bir fantastik klise. Ya da mabeyncinin lafi “Bir kere soyleyecegim… bir daha soylemeyecegim.” Yahu niye soylemiyorsun? Adam kralin karsisinda sacmalasin mi? O acidan bu “klise” olgusunu dogrusu ara ara kullanmayi dusunuyorum. Steril bir stretch filmi yirtiyorum kendi capimda.

Adaptadyonu ozel dusunmemistim. Hormonsali ben hormonel yazmistim sanirim admin hormonsal yapmis. Umarim kurtarir :grin: (ikidir adminden bahsediyorum wordu yayinlayacak rezil edecek beni :sweat_smile:) orada biraz witcherdan etkilenmis olabilirim. Orada da dogal bilimlerden dem vuruluyor bazen. Ama ozellikle secmedim dedigim gibi jargonu biraz modern tutmaya calisiyorum.

Buradan hareketle beni asil bu “seyahat” konsepti zorladi. Bildigimiz 21.yuzyil turizminden bir kultur turuydu butun olan biten ve seyahat, program vs. idare etmek durumunda kaldim.

Dagilmamissam ne mutlu bana. Bunu begenmene sevindim. Gercekten zor. Yani dunyaca meshur cizgi romanlarda bile 50 versiyon 50 reset ve alternatif timeline cikiyor ortaya.

Zanaatta problem gormussun. Yani evet olabilir. Bu konuda belki degisemeyebilirim de. Olur da bu evrende bir romani kotarabilirsem sizlerle (ki teklif icin samimiyetle tesekkur ederim) ve editorlerle kavga dovus bir kiliga sokmaya calisiriz :grin:

Yorum icin cok tesekkurler.
Gelecek seckilerde gorusmek dilegiyle…

1 Beğeni