1.000 Yıl Yaşayacak Birileri Muhtemelen Aramızda: Bilim İnsanı Açıkladı!

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/haberler/bilim/1000-yil-yasayacak-insan/

İnsanların bin yaşına kadar yaşaması mümkün mü? Bilim insanı Dr. Aubrey De Grey’e göre bu kişi zaten şu an aramızda bulunuyor. (DEVAMI…)

Kesin Asgardlılar aramızda yaşıyor :joy:

Çok garip şeyler olabilir. Düşünsenize adam 50 yıl okula gidiyor. Her şeyi öğrenince kalkıyor kırsala, köye yerleşiyor. 100 sene orda organik tarım vs. manyak işler yapıyor bilgilerini kullanarak. Sonra baktı sıkılıyor, kalkıp başka bir yerde başka bir hayatı yaşamaya gidiyor, sonra başka hayata sonra başka hayata. Tabi bu insan için hayat çok acı da olabilir çünkü her sevdiğinin ölümünü görmek fazlasıyla üzücü olabilir. Ayrıca teknoloji sürekli geliştiği için her bilgisi her an çağ dışı kalabilir. Şu da var adam 1000 yıl yaşayacak ama beyin kapasitesi onu ne kadar idare edebilecek?

1 Beğeni

Eskiden insanlar uzun ömürlulermiş aslında onların genlerine dönebilsek neden uzun yaşamiyalimki

Şimdi nerede o insanlar?

Eskiden insanın uzun ömürlü olduğu pek doğru değil, türümüzün ortalama ömrü 37-38 yıl . Türümüzün ömrü özellikle tarım toplumu sonrası uzamaya başladı.

4 Beğeni

O kadar da gizlenmiştim oysa. Nasıl fark ettiler anlamadım. :slight_smile:

İnsan psikolojisinin 1000 yıl yaşamayı kaldırabileceğini sanmıyorum. Milyonlarca yıldır evrim geçiriyoruz ve bu sürecin sonunda öyle bir noktaya geldik ki, insan türünün homo habilisten sapiense dönüşümüne denk bir dönüşüme 30 yıl içerisinde şahit olabiliriz.

Yaklaşık 100 yıldır ofis ortamlarında çalışıyoruz ama iskelet sistemimiz bu değişime ayak uydurabilmiş değil. Onu geçtim, onbinlerce yıl geçti ama daha dik yürümeye bile tam adapte olabilmiş değiliz. Bel fıtığı oluyoruz mesela. Ben hiç bel fıtığı olan şempanze duymadım. Varsa bile bizde olduğu kadar sık karşılaşılan bir durum olmasa gerek.

Hal böyleyken insan ömrünün 1000 yıl olması tarihte eşine benzerine rastlanmamış olağanüstü bir durum. Bu olağanüstü durumun olağanüstü sonuçları olacaktır ve bu sonuçların olumlu olacağından pek emin değilim. Boşanma ve intihar oranları yüzlerce kat artar. Ekonomi tümüyle ćöker. Emeklilik sistemi yüzünden krize giren ekonomiler var. Bildiğimiz her şeyin sonu olur bu. Bilişsel bir çöküş yaşarız.

İnsan Tanrıcılık oynamayı bırakmalı belki de.

İlk insanlar 1000 yıl değilde bu rakamlara yakın yaşıyorlardı diye düşünüyorum.Tevratta Hz .Nuh’un 950 yıl yaşadığı söyleniyor diğer öncesi insanlarda ona yakın yaşadıklarını düşünüyorum…
Evrim olarak bence modern dünyaya modernize oluyoruz bunlar psikolojik anlamda değilde fiziksel olarak bir çok hastalığın ve nakil teknolojinin ilermesi kök hücre gibi tedavilerin hayata geçirebilmesi gibi şeylerin insan ömrünü yukarıya çekeceğini düşünüyorum ama 1000 yıl değilde 200 yıl gibi süreleri yakalarız gibime geliyor gelecekte …