12. Ankara Kitap Fuarı Açılıyor!

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/haberler/etkinlik/12-ankara-kitap-fuari-aciliyor/12. Ankara Kitap Fuarı, 16-25 Şubat tarihleri arasında ziyaretçilerini bekliyor. (DEVAMI…)

5 Beğeni

Dmitry Glukhovsky memleketimize uğradıkça Metro serisini okumadığım için yaşadığım utanç katlanarak artıyor :disappointed:

3 Beğeni

Önemli bir etkinlik fakat gereken önem verilmedi gibi bu sene. Etkinlik sayfası da çok geç açıldı.

1 Beğeni

Bugün gittim fuara, birkaç şey söyleyeyim.

İlk olarak tahmin edeceğiniz üzere indirimler tatmin edici değil, genellikle %20-25 civarında. İnternette çok daha iyi fiyatlar bulmak mümkün. O yüzden uzun zamandır olduğu gibi bu fuara da doğrudan kitap alışverişi yapmak amacıyla gitmenin bir anlamı yok.

Değişmeyen bir diğer şey de ilgi gören yayınevleri. İthaki, Pegasus, İş Bankası Kültür, Can gibi yayınevlerinin yanlarına yaklaşmak bile çok zorken Dedalus, Delidolu gibi yayınevleri maalesef tenha kalıyor. Dedalus’un stant görevlilerinden biri arkadaşım ve pek gelen giden olmadığını söyledi, aslında epey büyük ve güzel bir yerleri var. Yani eğer fuara giderseniz Dedalus’a muhakkak uğrayın, ilginizi çekecek bir şeyler bulacağınıza eminim.

Sel’in standında yayınevinin sahibi İrfan Sancı vardı, görünce epey şaşırdım ama gidip muhabbet etmeye cesaret edemedim. Daha doğrusu lafa nasıl gireceğimi bulamadım bir türlü.

Çizgi Düşler epeydir piyasada olmayan Güngezgini’ni yeniden basmış, kaçırmadım aldım hemen.

Pegasus’ta iyi bir indirim yok ama birkaç kitabı %50 indirime sokmuşlar. İçlerinde Sarah Andersen’in Büyümek Diye Bir Şey Yok’u ile The Awkward Yeti’nin Kalp ve Beyin’i de var. Awkward Yeti’yi pek tutmuyorum ama Andersen çok iyi oldu.

İletişim ilgi görmeyen bazı kitapları kelepir fiyatına satıyor. İçlerinde ilginç şeyler var. Bir de Barış Bıçakçı’nın yeni kapakları mükemmel olmuş.

Metis’te de indirimli setler var, gerçi aynı fiyata web sitelerinden de alınabiliyor diye biliyorum.

İthaki’nin standında ise sevgili @irbis vardı. Aslında sormayacaktım ama kitap önümde dururken dayanamayıp Dresden’a devam etmeyecek misiniz diye sordum :grin:. Ve müjdemi isterim ki kendisi %99 ihtimalle devam etmeyeceklerini ama bazen ofiste gaza gelip devam etsek mi yoksa diye düşündüklerini söyledi. Yani yeteri kadar baskı yaparsak belki de Dresden’in devam ettiğini görebiliriz. (bu arada bunu foruma yazacağımı söylediğimde de inkar edeceğini söyledi, o söylemeden ben belirtmiş olayım :grin:)

Bir de fuarın içinde resmen kocaman künefeci var. Bunu da görmedim demem artık.

Sonuç olarak gittiğime pişman değilim ancak Tüyap İstanbul kadar olmasa da her fuar gibi bu da kalabalık, yorucu ve amaç sadece kitap alışverişi ise internet varken kesinlikle mantıklı değil. Ben yine erken gidip sakin olduğu saatlere denk getirdim, fuardan çıktığımda kapıda en az 100 kişilik bir kuyruk vardı. Gidilmezse pek bir şey kaybedileceğini de düşünmüyorum.

9 Beğeni

İnternette yaptıkları indirimlerden daha fazla indirim yapan yayınevleri var mı? Ben de hafta içi rahat bir zamanda gitmeyi planlıyorum.

Nadir bulunabilir, ancak genel olarak daha pahalı.

2 Beğeni

@Cyrist, Genel durum @Nemo’nun belirttiği gibi ve bildiğim kadarıyle pekte değişmiyor. Ha, önceki fuarlarda tek tük sürprizlerle karşılaştığım olmuştu. Bir fuarda Persepolis’i, bir başkasındaysa Sudaki Bıçak İzleri’ni 10 liraya bulup, sevinçten havalara uçmuşluğum vardır. Fakat bu tip sürprizler, kırk yılda birlik ve genele yansımayan hoşluklar. Bir değişiklik olsun diye gidilebilir. Ben genelde öyle yapıyorum. Tabii kendime hakim olamayıp kitap aldığım oldu. Etrafta kitap olmasının yan etkisi; onlar sizi süzdükçe sizde onları süzmeye başlıyorsunuz ve hikayenin gidişatı beklemediğiniz bir yöne doğru kayıyor :joy:

@zehir’in bahsettiği Büyümek Diye Bir Şey Yok özellikle ilgimi çekiyordu. İndirimi okuyunca sevindim sevinmesine de, kısa süreliğine. Kitap artı gidiş-dönüş artı giriş ücretinin toplamı, internettekinden daha pahalıya mal oluyor :sweat_smile: Aman, ne bileyim. Bir yanım bahanen olur, diyor. İlk baskıyı inceleme fırsatım olmuştu; sayfaları biraz narindi ve bazı ciltlerin sayfaları koptuğundan arkaya istiflenmişti. Yeni baskıyla ebatları ufaltılmış ve sayfalar korkmadan çevrilecek gibi gelmişti. “İnternetten alsam sorun çıkar mı?” endişe duymamak için bizzat gidip almak aklıma daha yatıyor.

2 Beğeni

Dün 19:00 civarı fuara gittim ve sadece 5dk kalabildim. Niye mi? Evin anahtarı anneme bırakmayı unutunca, o kapıda beni beklemeye mahkum ettiğimi hatırladım :sweat_smile:

Kısa ziyaretimde aklımda kalan şey, bilet kesen hanımın yüksek oktavlı sesiyle soru sorması oldu:

Parayı hazırlamışım, tam vereceğim, kadın sormaya başladı:

-Öğrenci misiniz?
-Hayır.
-Asker misiniz?
-Hayır.
-Polis misiniz?
-Hayır.
-O zaman 2 lira lütfen.

Bu çok sıradan bir süreç. Benim için bunu sıra dışı hale getirense, ortalıkta ne kalabalık ne de ses varken bunların yüksek sesle soruluyor olmasıydı. Yüksek ve vurgulu sorular geldikçe “Acaba bu işin sonu nereye varacak?!” diye tedirgin oldum :rofl: :sweat_smile: Görevlinin durumunu da anlıyorum: Sabahtan beri sesini duyurmaya çalışarak soru sormaya alışmış, insan ister istemez otomatiğe bağlıyor :man_shrugging:

1 Beğeni

Valla 2 lirayı uzattım ve bileti verdi. Arası hiç yaşanmadı. :smiley:

2 Beğeni

Şansa bak… Ortada kimse yokken piyango bana vurmuş, demek :rofl:

1 Beğeni

Bana da kimse sormadı. Hatta baktım ortam çok sessiz, girişin paralı olmasına dair laf bile soktum :sweat_smile:

Sizlerdeki de ne şans yahu :rofl:

Yolum yine fuarın oralara düştü. Girişte uzun kuyruklar olda da hennen sıra geliyor. Öncekine kıyasla bu sefer biraz daha uzun kalabildim. Hafta sonu ilması dolayısıyla oldukça kalabalıktı. Nerelere uğrayacağınızı ve kalabalığın akış yönüne göre gezinmek gerekti.

Bu sene de bir sürprizle karşılaştım: Conan’la tanıdığımız Robert E Howard’ın bir diğer kahramanı Solomon Kane maceraları, Panama standında 10 liraydı. Anında kaptım.

Daha çok sahafları gezindim. Oradan da, Rambo’nun uyarlandığı Ilk Kan kitabını aldım. (Not: Serinin ilk filmi, kitapla aynı isimle gösterilmişti.)

Bunu paylaşmayı unutmuşum:

Sahaflarda gezerken, içlerinden birinde yeni çıkan iki kitapla karşılaştım. Biri, Gerçekçiler İçin Ütopya, diğeriyse Şikeste’nin devamı ve Argos’taki Kanopus Arşivleri serisinin de ikinci kitabı Evilikler’di. Yepyeni kitaplarla sahaflarda karşılaşmak, bende ufak çapta bir şaşkınlık yarattı.

Sonunda fuara gidebilmek kısmet oldu son günden :smile:
Hasılatlarım:
Zaman Makinesi- H.G. Wells (Türkiye İş Bankası Yayınları)
Genç Werther’in Acıları- Goethe (Türkiye İş Bankası Yayınları)
Ulus-Terry Pretchet (Tudem)
Edgar Allan Poe Bütün Hikayeleri (İletişim Yayınları)

Çok yorulduk gezerken, bazı bakmak isstediğim yayınevlerini de atlamak zorunda kaldım yorgunluktan ve tabii görünce kendimi durdurup alacağımdan dolayı. Aslında Diskdünya’nın ilk kitabını çok istiyordum ve fuardan alacağım tek kitap oydu sözde. Ama Diskdünya serisi pahalı geliyor ve her seferinde erteliyorum. Kendimi tutamadım ve ucuz+güzel kitaplara saldırdım yine.
Diskdünyayı alamamış üzülüp kitaplara baka baka yürürken Tudem standında tatlı bir kadın bana Ulus kitabını gösterdi ve 10 (ON) liraya düştüğünü söyledi. Terry Pratchett’ı da çok merak ettiğim için aldım. Umarım severim. Aslında içimde hala bir üzüntü var Diskdünya için ama umarım bir gün alabilirim.
Bir de İletişim standında çok tatlı bir adam vardı. Çok yardımcı oldu ve güzel tavsiyelerde bulundu. Kitaplar hakkında uzun bir sohbetimiz oldu. Edgar Allan Poe’nun 2 ciltlik tüm öykülerini bize 34 liraya verdi :)) Arkadaşımla ortaklaşa aldık. Bir cilt onda bir cilt bende duracak :smiley:

Çok güzel, yorucu ve bir şey almayacağım diye gidip yine dayanamayıp aldığım kitapların olduğu bir fuar oldu.

Bir de Ulus’u okumuş olanlar varsa düşüncelerini iletirse sevinirim. :slight_smile: Teşekkürler şimdiden.

4 Beğeni

O 10 lira lafını duyunca insanın içi bi’ hoş oluyor :grin: Almayacağını bile aldıracak sihirli sözcük :rofl:

2 Beğeni

Ve bir Ankara Kitap Fuarı daha bitti. Gözler yaşlı.
Çocuk bağırmalı, ağlamalı, gelecek sene de gelişmeyecek 13. Ankara Kitap Fuarı için şimdiden çok heyecanlıyım.

  • Tadelle fındık dolgulu sütlü çikolata 30 gr - 2tl
  • Ankara Kitap Fuarı - 2tl

0 oylayanlar

3 Beğeni

:joy: Yine şansıma, fuarda ilerlemeye çalışırken, devamlı ağlayan bir çocuğun arkasından yürümem gerekti :joy: O kadar sıkışıktı ki, 5 dk boyunca kaçamadım. 15 dk sonra çocukla tekrar karşılaştım; yine ağlıyor :man_shrugging:

Çocuklar gelsin ama be. Gürültü yapması için ortam müsait zaten. O uğultuda, benim gibi yanına çok yaklaşmak zorunda kalmadıkça sorun yok. Asıl, katılım için sessizliğin gerektiği ve küçük çocukların da tam tersine hemen sıkılıp şikayete başlayacağı aktiviteler sorun.

Oooo… Anketi yeni gördüm. Üzgünüm. Tadelle yerine başka bir çikolata olsa oyum bilete gitmezdi :man_shrugging::expressionless:

2 Beğeni

Oyum bilete gitti. Zira fuarı haftaiçi saat 16.00 ila 17.00’dan sonra gezindiğim için mesai çıkışı otobüs kalabığı kıvamında, bi insan güruhuna hiç denk gelmedim. İkinci olarak da senelik çizgiroman alışverişimin %60 ila 70’ine denk gelen kısmı fuardan karşılamayı adet edinmiş olmam. Ne de olsa çr yayınevleri nette, öyle ahım şahım indirimlere girmiyor :face_with_monocle: Birde elimde son dört sayfası yanlış basılmış olan Uzumaki kopyasını (ki özel baskı olduğundan canımı çok sıkmıştı), Gerekli standında hiç zorluk çıkarmadan ve gayet nazik bir şekilde değiştirdiler. O yüzden bu sene herhalükarda oyum bilete :obey:

2 Beğeni

Tadelle ile biletin arasında bir oy fark var. Ah @Nemo ah! Tadelle sevmeyenleri hesaba katmalıydın. Onun yerine caramio koyacaktın oraya. O zaman sonuçlar çok farklı olacaktı :joy:

1 Beğeni