12 Yılın Ardından The Witcher Oyununu Unutulmaz Kılan 5 Detay

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/haberler/oyun/the-witcher-1-unutulmaz-detaylar/

Yakında Netflix’in ellerinde dizisini izleyeceğimiz The Witcher’ın 2007 yapımı ilk oyununda öne çıkan ayrıntıları sizler için derledik. (DEVAMI…)

3 Beğeni

Witcher 1’in ilk başlarında birtakım görevler yaptıktan sonra Reverend’ın yüzüğü gerekiyor ana hikâyede ilerleyebilmek için. Ben normal şekilde görevleri yaptım, Reverend’e gittim ve görevi tamamladım. Envantere de bakmıyorum, doğal olarak sanıyorum ki yüzük envanterimde. Sonra yan görevleri yaptım. Yan görev kalmayınca yüzükle ana hikâyede ilerlemeye karar verdim. Ama yüzük yok. Bakıyorum, ediyorum envanterimde yüzük yok. Reverend’e gidiyorum başından savıyor. Hikâyede de ilerleyemiyorum. Sonra fark ettim ki envanter doluyken görevi tamamlayınca ödül olarak verilen item “ufacık bir uyarıyla birlikte” yere düşüyormuş. Ben fark etmediğim için yüzük de kaybolup gitmiş. Kalakaldım. Ama Witcher 1 neyseki alternatif yollar da sunmuş. Oyunda sürekli dolaşan bir teyze var. Oğlu için para istemiş, para alamayınca yüzüğünü çalmış. Onu bulup yüzüğü aldım ve ilerledim. Envanter problemini fark etmeyip onu da kaçırırsanız umarım save yaptığınız yerler çok eskide kalmamıştır.

Beni oyunda en çok sıkan şey oyunda görevlerin çok fazla geriye dönme şeklinde tasarlanmış olması. Oyunda çok uzun bir zamanı iki görev arasında koşup dururken geçiriyoruz, o da ilerleyen bölümlerde iyice can sıkıcı olmaya başlıyor. CD Projekt RED’in nasıl bir bütçesi olduğunu bilmediğimden özel karakterlerle npclerin bile zaman zaman aynı modelleme olması gibi şeyleri eleştirmeyeceğim ama bu tarz hatalar ufak kodlama ve oynamalarla değiştirilebilirdi. Neyseki modlar var. Geralt’ı hızlandırabiliyoruz.

1 Beğeni

Envanter yönetimindeki sıkıntının oyunun geneline yansıdığı bu şekilde çok an var gerçekten. Ben de bir çok kez görev eşyalarını sattığımı çok sonra fark ettim. Eğer özel bir item değilse çantayı boşaltmak için toplu satış yaparken unutuyorsunuz ve satıyorsunuz. Çözüm olarak oyunu oynarken not defteri ile notlar tuttum. Bu yöntemle başlarda yaptığım hataları minimize etmeyi başardım. :smiley:

Görevler için sürekli gidip gelme konusu beni rahatsız etmedi açıkçası. On üç yılı aşkın süredir World of Warcraft oynuyor olmamdan dolayı olabilir. :smiley:

1 Beğeni

Witcher 1 envanter malzemeleri cidden sıkıntı. Bir de oyundaki yiyecek içecek eğer ki simyada falan kullanılmıyorsa kesinikle yer israfı. Yiyince çok bir etkisi de olmuyor, arada görev gelirse kullanırsın anca.

Witcher 1’in müzikleri iyidir. 2. oyuna geçişte o üflemelileri arıyor insan. 2. oyunun müzikleri çoğunlukla heybetli epik müziklerden oluşuyor, bunlar da insanı yoruyor. Özellikle believe temalı müzikleri arıyor insanın kulağı. Neyse ki 3. oyun ost konusunda güzel bir denge tutturmayı başarmış, believe temalı Kaer Morhen isimli müziğimiz mesela. 3’ü daha oynamadım ama ostleri çok iyi arada dinlerim.

1 Beğeni

Aynen öyle. Oyun bittiğinde hancıya emanet ettiğim valizimde bir orduya yetecek kadar üzüm, çilek, ekmek, balık vs. vardı. Hepsi de bozulmuştur artık. :frowning: Hancıda kalan yüzükleri hanımlara vereydim keşke… Hancı onların üzerine yatmıştır kesin…

Çok doğru tespit. Atmosferin başarısında müziklerin de payı büyük.

Aynen öyle. Sürekli “Witcher oynuyorsun delikanlı ona göre adabını bil” temalı epik müzikler var fonda. Oturup iki nefes alamıyorsun. Witcher 1 bu konuda gerçekten başarılıydı.

1 Beğeni

Benim dövüş mekanikleri konusunda bir sıkıntım olmamıştı ama envanter sıkıntısını bende çektim.

Beni en çok rahatsız eden şey bazı bazı görevlerin tamamlanabilmesi için bir iki bölümün geçmesinin gerekiyor olması, boşuna oradan oraya koşturdum. Üstünden çok geçince de ne yaptığımı unutuyordum.

1 Beğeni

Birinci bölümün boss’u olan the beast’i dövemediği için oyunu rage quit atıp bırakan çok oyuncu olmuş. Oyunun dövüş mekaniklerini yeterince öğretmeden böyle güçlü bir düşmanın karşısına çıkartmasına sinirlenmiş insanlar. Belki biz yaşamadık ama bunu yaşayan çok insan olmuş. İlginç bir durum.

Envanter konusu sanırım oyunun en rahatsız edici unsurlarından birisi olmuş herkes için. Parti kursak iktidara çkarız, o kadar fazla sayıdayız. :slight_smile:

Ben de az crypt dolaşmadam boş yere. Meğer bir sonraki bölüme geçmem gerekiyormuş, başka bir crypt’mış gitmem gereken. Boşuna kesmişim o kadar yaratığı. :smiley:

Bu arada herkese bir soru: Oyun boyunca en sık kullandığınız Sign ne oldu? Benim Igni ve Yrden’di.

1 Beğeni

Farklı işaretler kullanılabilir ama bataklık bölümlerinde sinir krizi yaşamak istemiyorsan o igniyi bir geliştireceksin.

1 Beğeni