2018 yılında Kaç Kitap okudunuz? Herkese sağlıklı, huzurlu, mutlu, bol kitap okumalı seneler

2018 yılında 244 kitap okudum.

Ben genelde bir yazarı beğendiysem basılı tüm kitaplarını edinip, okumaya çalışıyorum. Bu 244 kitabın 26’sı Walking Dead çizgi roman ciltleri ve 7 kitap Walking Dead romanları. Yıl içerisinde Hasan Ali Toptaş, Sait Faik, Sabahattin Ali, Brandon Sanderson ( Zaman Çarkı devam kitapları hariç), Celil Oker gibi bazı yazarların basılı tüm kitaplarını okudum.

2017 biterken Wool serisinin ilk kitabı Silo ile bitmişti, Haliyle seneye de Wool serisinin devam kitaplarıyla başladım. ( Kayıp Rıhtım kitap tanıtımlarıyla tanıştığım bir seri wool serisi) Kıyamet sonrası Dünya (Distopya deniyor bunlara herhalde) kitapları ve uzay operaları bilim kurgunun en sevdiğim türleri ve bu tür kitapları gördükçe, buldukça, tanıdıkça okumaya çalışıyorum.

Yıl içerisinde Celil Oker’in tüm basılı kitaplarını okudum hatta “Genç Yazarlar için Hikaye Anlatıcılığı Kılavuzu” ( sırf Celil Oker yazdı diye okudum, yoksa yazmak eylemi gibi bir hevesim hiç olmadı) kitabını bile ilgimi çeken bir konu olmamasına rağmen okudum. Bende beğendiğim, okumaktan zevk aldığım bir yazarın basılı tüm kitaplarını okumak gibi takıntı (veya huy mu demeli) var. :slight_smile: Celil Oker’in tüm kitaplarının ( genç yazarlara hikaye kılavuzu dışında) baş karakteri " pilotluktan kovulma" özel dedektif Remzi Ünal. Polisiye seviyorsanız Remzi Ünal’ın maceralarına bir şans verin seveceksiniz ( kitapları çıkış tarihine görse okursanız bazı göndermeler çok daha anlaşılır olacak, Polisiye de çok fazla derinlik ve gizem aramıyorsanız okumanızı öneririm.)

Yıllar sonra Hary Potter serisini ( Tiyatro kitabı Ve ilk 3 kitap olan resimli baskılar dahil) toplu aldım ve okudum. Tüm kitapları daha önce okumamıştım. 2018’de Tüm Hary Potter kitaplarını okumuş oldum, ucundan kıyısında zaten tüm hikayeyi biliyordum bu nedenle şaşırdığım, beklenti dışı bir durumla karşılaşmadım. Yazarın başka kitabını okumadım ama Hary potter’da yazarın yazma biçimini sevdim.

İthaki BK, İthaki karanlık seri, Modern Seri gibi bazı takip ettiğim serilerden ne çıkarsa aldım ve bir kaç kitap hariç diğerlerini okudum. Özellikle karanlık seriden Poe’nun Nantucketli Arthur Gordon Pym’in Hikayesi ve Henry James’in Yürek Burgusu kitaplarını beğendim ( Karanlık seriden İtfayeci, Dokudünya ve Mathilda henüz okumadım) Modern serinin ise ilk 4 kitabını okudum ( 5. kitap DR bir türlü gönderemedi) ihtiyarlara Yer Yok serinin şu ana kadar çıkan / okuduğum kitapları arasında en beğendiğim oldu ( filmi de ayrı güzel)

Yılın sonuna doğru bir kaç tanesi hariç Türkçe’de basılan ( basılmayan var mı bilmiyorum) Cengiz Aymatov kitaplarını okumaya başladım ve bu kadar geç okuduğum için üzüldüm. En son Cengiz Han’a Küsen Bulut’u okudum. Hikaye içerisinde hikaye barından bir kitap. 1950’li yıllar da özgürlük vaat eden Rus tipi sosyalist rejimin özgürlüğünü elinden almaya çalıştığı bir öğretmenin öyküsü ve hikaye içinde geçen bir (galiba) Kırgız efsanesini anlatıyor. Cengiz Aymatov kitaplarını okumanızı öneririm.

Tüm yıl okuduğum kitaplar arasından bir kitap seçmem gerekseydi, Victor Hugo’nun Sefiller kitabı olurdu. Sefiller sadece bir roman değil. Hugo tüm detaylarıyla sadece toplumu anlatmıyor aynı zaman da Fransa ve Avrupa için önemli bir tarihsel durum olan Waterloo muharebesini ( bozgununu), Paris’in kanalizasyonlarını, 1830’lar da ki ayaklanmaları vb anlatıyor .Kitap bir nevi 1800’ler Fransa Tarihi gibi…

Okuduğum tüm kitaplar bunlar değil ama ilk anda aklıma gelenler bunlar… 2018’e girerken 150 kitap okuma hedefiyle girmiştim. Son 1.5 - 2 yıldır günümün çok büyük kısmı bana kalıyor, iş hayatım ( dışarıda bir görüşmem yoksa ) evde geçiyor ve çoğu zaman günlük 30-45 dakika işe zaman ayırmam yetiyor. Geri kalan bütün zamanın önemli bir kısmını kitap okuyarak geçirdiğim için çok kitap okuma fırsatım oluyor. Mevcut kriz durumu 2019 için de benzer bir yıl geçireceğimi gösteriyor. :slight_smile:

Not: Aklıma gelen olursa ekleme yaparım, bozuk cümle, imla, kelime görürsem düzeltirim :slight_smile: :slight_smile:

12 Beğeni

Bu başlığı okurken ben:

953dfb7f_the-mask-102577d0d

22 Beğeni

Bence abartılacak bir durum değil… İş ve özel hayat aktivitelerinin yormadığı, boğmadığı, zamanı bol olan ve kitap okumayı seven kendine kalan zamanı internet, tv gibi uğraşılarla geçirmeyenler çok sayıda kitap da okuyabilir.

Örneğin Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın Efsuncu Baba kitabını balkona çıkıp iki - üç bardak çay içme süresinde okunabiliyor. Sonrasında eliniz de boş çay bardağı, bitmiş bir kitap ve yüzünüzde bir gülümseme ile balkondan eve geçebiliyorsunuz :slight_smile: ( Bu aralar hava çok soğuk balkon tavsiye etmem :slight_smile: )

Aslında sizi şu yönden anlayabiliyorum; işiniz kitap bu nedenle okumanız daha az olabiliyor. Benim işim internetle ilgili her girdiğim sitede ilk dikkatimi çekenler ister istemez sitenin teknik detayları oluyor, Her hangi bir şeyi google da arama yapıp, o içeriği okumak için siteye giriyorum ve site hangi dille yazılmış, CMS sistemimi, özel yazılım mı gibi düşüncelerle kendimi sitelerin kaynak kodlarına bakarken buluyorum :slight_smile: bu tarz şeylere bakarken bazen siteye esas geliş amacımı da unutuyorum…

6 Beğeni

Her gün sabah akşam 1’er saat servis ve 1 saat öğlen arası kitap okuma sürem oluyor. Her akşamda en az 2 saat ayırabiliyorum. Haftasonları da benim. Böyle olunca bazen az mi okudum diyorum kendi kendime :speak_no_evil::hear_no_evil::see_no_evil:

1 Beğeni

Post-apokaliptik aslında :slight_smile: Yani sizin dediğiniz gibi, kıyamet sonrası. Türün adı bu.

4 Beğeni

45 civarı okudum ben de. Ders kitaplarıyla birlikte🙂

1 Beğeni

48 Kitap okumuşum. Her hafta 1 kitap okuma hedefim var kendimce. Aradaki ufak fireleri saymazsam hedefime ulaştım diyebilirim :stuck_out_tongue:

2 Beğeni

Bu yıl Çizgi Romanlar hariç 36 kitap okumuşum. Bu yıl 60 kitap okurum diye düşünüyorum. Diğer arkadaşların okuduğu 100 üstü rakamlar şu an çok fantastik geliyor. :smiley: Belki zamanla okuma hızım daha da artar. Dakikada 130 kelimeden 250 kelimeye çıkardım hızımı. Kitaplar eskisine nazaran o kadar da kalın gözükmüyor artık :smiley:

Ekotopya - Ernest Callenbach
7’den 70’e Taş Devri Diyeti - Prof. Dr. Ahmet Aydın
Hayvanlardan Tanrılara: Sapiens - Yuval Noah Harari
John of God: Şifanın eli - Can Aydoğmuş
Beyaz Karga - Şuayip Dağıstanlı
Tanrı Olmak Zor İş - Arkadi ve Boris Strugatski
İkigai: Japonların Uzun ve Mutlu Yaşam Sırrı - Hector Garcia & Francesc Mirales
Derin Nefret - Ömer Ertur
Geriye Kalan - Aziz Nesin
Vahşi Kızlar - Ursula K. Le Guin
Kendini Anlatıyor - Nikola Tesla
Şu An Sonsuzluktur - Daniel Mitel
Charon’un Pençesi - R.A. Salvatore
Kürk Mantolu Madonna - Sabahattin Ali
Otomatik Portakal - Anthony Burgess
Kahvenin Hikayesi - Stewart Lee Allen
Cadı Kral’ın Vaadi - R.A. Salvatore
Homo Deus - Yuval Noah Harari
Yaşamın Nefesi - Şuayip Dağıstanlı
Beyinde Ararken Bağırsakta Buldum - Dr. Serkan Karaismailoğlu
Sakıncalı Çökelek - Atilla Taş
Neo-Conların Sonu - Francis Fukuyama
Ölümsüzlüğe Giden Yol - F. W. Henry Myers
Kedim ve Ben - Nils Uddenberg
Superpoze - David Walton
Rönesans - Oliver Bowden
Sihir Dükkanı - James R. Doty
Aldatmak - Paulo Coelho
Ruh Hırsızı - Michael Moorcock
God of War - J.M. Barlog
Âdem ile Havva’nı Günlüğü - Mark Twain
Eskimo Kızının Aşkı / Toplu Öyküler 2 - Mark Twain
Sürgün Gezegeni - Ursula K. Le Guin
Tanelorn’u Kurtarmak - Michael Moorcock
Uyuyan Büyücü - Michael Moorcock
Dük Elric - Michael Moorcock

1 Beğeni

Çizgi Roman dahil 40 adet okudum. Şu an Kütüphanemde okunmayı bekleyen 7 kitap var. Acelem yok yavaş yavaş okurum.:slight_smile:

2017 de 60 kitap okumuştum 2018 de 100 civarı.Bence tamamen zaman ve kitapların akıcılığıyla ilgili.Fantastik gelmesin okursunuz.

1 Beğeni

2018’den önce sadece Harry Potter serisini (2 kez), Alacakaranlık serisini ve birkaç kitap daha okumuştum. 2018’e başlamadan önce kendime verdiğim sözlerden biri kitap okuma alışkanlığı edinmekti. Önce en sevdiğim filmlerden olan Yüzüklerin Efendisi üçlemesi ile başladım. (15364736272 kere izledim.) Bir fanı olarak bu rezilliğime son vermeliydim. Daha önceden de Hobbit, Hurin’in Çocukları ve Silmarillion’u okumuştum. (Evet Silmarillion’u okudum.) Kısa sürede kitapları bitirdim. Sonra Bitmemiş Öyküleri okudum. Bunda biraz sıkıldım açıkçası. Bunların dışında ortaya karışık attım.

• Semerkant / Amin Maalouf
  • Artemis / Andy Weir
  • Cesur Yeni Dünya / Aldous Huxley
  • Da Vinci Şifresi / Dan Brown (Bu arada serinin 2.kitabı olduğunu sonradan öğrendim :grin:)
  • Gazi Mustafa Kemal Atatürk / İlber Ortaylı
  • Yokyer / Neil Gaiman
  • Fahrenheit 451 / Ray Bradbury
  • Sandman 1 / Neil Gaiman
  • Kanını Satan Adam / Yu Hua
  • Hayvan Çiftliği / George Orwell
  • Amerikan Tanrıları / Neil Gaiman
  • Sissoylu Son İmparatorluk / Brandon Sanderson
  • 1984 / George Orwell
  • Marslı / Andy Weir

Toplamda 17 kitap okumuşum. Çalıştığımdan dolayı fena değil ama daha iyi olabilirdi. Bu sene hedefim bu sayıyı katlamak. Şimdiden ilk kitabımı bitirdim. (Ben, Robot) Gerçi birkaç gün 2018’den çaldım ama olsun.:grin: Şu anda Sissoylu 2’yi ve Zaman Makinesi’ni okumaktayım.

2019’un keyifli okumalarla geçmesi dileğiyle…:hugs:

3 Beğeni