2018'in Gözden Kaçırmak İstemeyeceğiniz Masal Kitapları

(muzip masal cini) #1

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/haberler/edebiyat/2018-masal-kitaplari/

2018 yılında raflarda yerini alan masal kitaplarını Muzip Masal Cini sizler için derledi. (DEVAMI…)

(Peren Ercan) #2

2018 yılına ait değil ancak 44 Türk Peri Masalı kitabını da tavsiye ederim.

(Hazal Çamur) #3

Bu dosyanın yanına bir de kitap sitesi sekmesi açtım. Maddeleri okudukça listeye ekledim de ekledim.

Adını dahi duymadığım ama aklımı uçuran harika çalışmalar çıkmış bu yıl. Mesela Türk Dünyası Masal Araştırmaları (Tastarakay’ dan Keloğlan’ a) ile kendimden geçtim. Peri Masalları ve Yıkma Sanatı ise zamanında başladığım peri masallarının karanlık yanı okumalarıma güzel bir katkı oldu.

Yalnız Karakarga ile Maya çok üzdü :confused: Bir hayli merak ettiğim serilerdi, fakat hangisi daha iyi diye düşünürken masalcımızdan bu bilgileri edindim. Bir süre daha bekleyecekler bakalım.

Ellerine, zihnine sağlık.

(Alper) #4

@UfukTR arkadaş Bana diyorsun senin yüzünden kitap alma listemiz büyüyor diye… Eh… bu başlık için ne diyeceksin bakalım :smile:

(Hiçliğin bekçisi…) #5

Maya kitapların masallar serisini sevdim ben. Hepsi için konuşmam farazi olur elbette ama Türk Masalları başucu kitabı olarak duruyor. Yarısından fazlasını okudum. Bazı geceler uyku tutmadığında bir masal okuyup uyuyorum. Çocukluğuma götürüyor. İyi hissettiriyor. Yine de belirtmem gerekir ki bazı masallar birbirine çok benziyor. Bazen okurken bu ne biçim masal dediğim oluyor çünkü masal korkunç. :smiley: Bir zamanlar bu masalların çocuklara anlatıldığını düşününce içim ürperiyor.

Genel olarak bakarsam benim hoşuma gitti. Ne gibi şeylerden etkilendiğimiz, masallarımızı daha çok hangi konularda işlediğimizi görünce bazen hayret ediyorum. Tüm seri için bir şey diyemesem de en azından Türk Masallarını önerebilirim. İnsanın bakış açısını değiştiren ve hayal gücünü harekete geçiren masallar gerçekten güzel.

(Hazal Çamur) #6

Gece yarısı kuyu başına gitme, içine düşersin denildiğinde dinlemeyen onlarca çocuk olunca çareyi korkunçlu masallarda bulmuşlar, ne yapsınlar :slight_smile: Korkunç masalların belli bir kısmı özünde uyarı barındırıyor. Bir kısmıysa gerçeğin kendisi kadar korkutucu değil. Mesela Grimm Kardeşler masalları. Hansel ile Gretel’in kendisi üvey anne şiddetinden gelmez, o dönem doyuramadıkları boğazları gerçekten ormana terk eden gerçek anne babalardan gelir :slight_smile:

Sonra Binbir Gece Masalları mesela. İslam coğrafyası cinsellik konusunda eskiden daha mı rahattı? Erkeğin “yakışıklı” değil de daha global bir terimle, “güzel” ile tanımlanması ne güzel şeymiş. Tabii sonra bakıyoruz Binbir Gece’nin kökenleri çok daha eskiye dayanıyor. Kültürel olarak uyarlana uyarlana buralara kadar geliyor. Ama bazı şeyleri konuşmak daha kolaymış.

Neyse neyse, masallar konusuna girmeyeyim şimdi. Hele de Muzip’in önünde :slight_smile:

Özetle, korkunçlu masalların doğasını kökenlerini seviyorum.

Türk masallarını da listeme ekliyorum. Maya’dan okumayı düşünmüyordum onu, ama masal koleksiyonuma Maya’nınkini de ekleyebilirm o halde. Teşekkür ederim :slight_smile:

Bir şey daha diyeceğim notu: Bugün travmatik olmayacak ölçüde korkunun çocukların zihinsel gelişiminde büyük etkisi olduğu konuşuluyor. Dünyada çocuk korku edebiyatının bu denli atak yapmasının bir nedeni de bu. Tabii altını çiziyorum, travmatik olmayan :smiley:

(Ufuk) #7

Puff birde bir sürü kitap paylaşılmış :slight_smile: etiketlemesen belki görmezdim :roll_eyes: Masallara zaafım var zaten :smile:

(Alper) #8

Fantastik seven Masal da sever düşüncesinden hareketle haberdar edeyim dedim.

(Ufuk) #9

Aynen bazı masallar 1000’lerce sayfa fantastik kitaptan daha çok keyif veriyor bana :slight_smile:

(muzip masal cini) #10

Valla ben baya baya sevmedim ikisini de ikisi de ingilizce edisyonlardan çevrilmiş. Onun yerine 44 Türk Peri Masalı (Tefrika Yayınları) çok iyidir. Ben ne Karakasrga’nın ne de Maya’nın masal kitaplarını sevemedim. Lakin koleksiyon bozulmasın diye rafta tutuyorum :slight_smile:

(Hazal Çamur) #11

Japon masalları için önerin nedir peki :slight_smile: ?

(Cemalettin Sipahioğlu) #12

Şaman Masalları’nı not ettim :+1:

(muzip masal cini) #13

Maya ile Karakarga’nın kitapları aynı sen hangisinden istersen başlayabilirsin :slight_smile:

(Hazal Çamur) #14

Yok onlar harici Japon masalları için kaynak diyebileceğin sağlam bir eser önerin var mı :slight_smile: ?

(muzip masal cini) #15

Aslında pek yok ülkemizde basılan Japon menşeili masal kitapları konusunda çok kötü durumda. İyi basılmış güzel bir Japon Masalları kitabı örneğine ben daha rast gelmedim. Belki ilerleyen günlerde bu kısımdaki sorun çözülür. Çok güzel masalları olan bir kültürden uzak yaşıyoruz resmen :slight_smile:

(Hazal Çamur) #16

Yıktın geçtin. Kalbime bir şey oturdu.

(muzip masal cini) #17

Buradan Türkiye’deki yayıncılara seslenelim :smile: