2019 Arthur C. Clarke Ödülleri'nin Adayları Açıklandı

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/haberler/oduller/2019-arthur-c-clarke-odulleri-adaylari/

Bilimkurgunun en önemli ustalarından Arthur C. Clarke anısına verilen prestijli ödülün bu yılki adayları açıklandı. (DEVAMI…)

6 Likes

İsmi geçen "ödül adayı " yazarları tanımıyorum. Ancak efsane bir bilimadamı ve "B.K.yazarı"nın adına ödül verilirken, o kişinin B.K. felsefesine uygun eserler kabul edilip değerlendirmeli, ve ödüllendirilmelidir, kanaatindeyim.
Mesela Arthur C.Clarke ile Asimov’un B.K.anlayışı oldukça farklı olup Asimov’un mekanik, biraz fütürist B.K. anlayışına karşı Clarke genellikle mistik, hatta felsefi bir bakış açısı ile evrenin, varoluşun sırlarını tartışır, irdeler, kendince hipotezler üretir. Clarke’in adına bilimkurgu ödülü verilirken bence o’nun izinden giden yazarların eserleri tercih edilmelidir. Yani Clarke B.K.edebiyatında bir ekol ise bu öğretiye uygun performanslar cesaretlendirilmeli, ödüllendirilmelidir.
Tabii biraz detay yaptım ama,aslında Clarke tipi B.K.türünü özlediğimden sanırım.

2 Likes

Ülkemizde yayınlanan adaylar arasında Ahmed Saadavi’nin Frankenstein Bağdat’ta adlı eseri de varmış. Onu gözden kaçırmışım. Orijinal haberde Saadavi yerine Saadawi yazınca bizim aramalarda bir sonuç çıkmamıştı. Twitter’den bir takipçimiz uyarmış, sağ olsun. Onu da habere ekledim, tanıdığımız yazarlar iki oldu.

3 Likes