2019 Kayıp Rıhtım Yılın EN'leri Oylaması Sonuçlandı

Forumda bu sene en çok eleştrilen iki yayınevi var genel anlamda İthaki ve Brandon Sanderson boykotu ile akılçelen ve ikisi de birinci olmuş. Demek ki okuyucu ne kadar konuşursa konuşsun alıp okumaya devam ediyor. Bir kez daha kanıtlanmış oldu.
Fanzin, dergi ve çizgiromanlar hakkında bilgim yok ama diğer kategoriler çoğunlukla tahmin ettiğim gibi diyebilirim kitap kategorisinde. Bazılarına oy vermedim okumadığım için ama çoğunlukla beklendik çıkmış.

Atiye beni şaşırttı açıkçası. Çünkü kötü bir diziydi ama türk televizyonlarında bu sene ne iyiydi diye soracak olursanız onu da bilmiyorum.

Joker’e ise çok şaşırdım. Filme joker’i oynayan aktör muazzamdı ama o kadar irishman ve parazite’ın toplamından daha fazla oy almasının tek sebebi popüler olması bence kötüydü. Parasite izlemeyenler de izlesin, bence çok şey kaçırıyorlar.

Son olarak, yılın forum üyesi kategorisinde dereceye giren forumdaşlarımı tebrik ederim.

2 Beğeni

Çizgi romanla ilgili yapılan seçimleri görünce Kayıp Rıhtım üyelerinin çizgi romanla arasının pek iyi olmadığı anlaşılıyor.

4 Beğeni

Sonuçları Kayıp Rıhtım üyelerine yıkamayız bence çünkü forum dışı da oy kullanılabiliyordu ve çoğu sonuç forumdaki algıların dışında bana kalırsa. Ben pek çok seçimde hayal kırıklığına uğradım. O yüzden çok da ciddiye almaya gerek yok dedim geçtim.

2 Beğeni

Yılın yayınevi Alfa olamamasına başka şaşıran var mı? O da ne yılın bilimkurgu kitabını ilk defa seçilince duyuyorum.

2 Beğeni

Ben şaşırmadım, forumun ve portalın ana damarları fantastik ve bilim kurgu. Forum anketlerinde fantastik ve bilim kurgu yayınlama konusunda öne çıkan yayınevinin ankette ilk sırada olması şaşırtıcı gelmedi.

1 Beğeni

Alfa da bununla idare ediversin;

2 Beğeni

Beni kör kuyularda birincilik alıyorsa bir şey diyemiyorum, bence sıralamada bile olmamalıydı.

2 Beğeni

Neden böyle düşündüğünüzü merak ettim.

3 Beğeni

O kadar sıkıcı, basit, kalitesiz tekrarlar var ki, bazı kitapları başkalarına da okurum, yazarı da beğenirim ama ne ben ne okuduklarım kitaptan keyif almadık.
Biz dedik diye kötü olmaz elbet, seçilmesi de Gulyabani’ den daha iyi olduğunu göstermez. Şahsi fikrim bu kategoride sıralamaya alınması garip geldi bana.

1 Beğeni

Arsine Yayıncığı öneren ve ankette yer almamızı sağlayan Kayıp Rıhtım üyelerine, oy veren tüm güzel insanlara yeni bir yayınevi olmamız nedeniyle bu güzelliği bize yaşatan Kayıp Rıhtım Ailesine Arsine Yayıncılık yazarlarımız ve ekibimiz adına teşekkürlerimizi sunarız.

Pınar Damla Bayram
Arsine Ajans Koordinatörü

8 Beğeni

Böyle düşünmenize üzüldüm, takdir sizin elbette.

Ben bugüne kadar okuduğum Hasan Ali Toptaş kitaplarının hiç birinde sıkıcı, basit ve kalitesiz tekrara rastlamadım.Bu üç kelimeyi onun yazdıklarının yanına yakıştıramadığım içindi sanırım üzüntüm.

Teşekkürler.

3 Beğeni

Tabiki renkler,zevkler, tercihler her kişinin kendine özgüdür. Ama Hasan Ali Toptaş’ın kitlesi, okuru ve Türk edebiyatındaki yeri her zaman özeldir. Eğer okumadıysanız “Heba” kitabına bir şans vermenizi tavsiye ederim. O kitaba daha farklı bir gözle yaklaşacağınızı umuyorum.

Bu arada dereceye giren arkadaşları ve site emekcilerini kutlarım. Dereceye giremeyen adayların teselli ödülü olan ciltli Jared Diamond seti için kargo adresini kime bildirmemiz gerekiyor :roll_eyes:

4 Beğeni

Elimde 4-5 kitabı bulunuyor ve okuyorum da kendisini, bence özel olayı farklı bir şey, bizde iyi denileni cılkı çıkana kadar övmek alışkanlık haline gelmiş. Benim için iyi adam, iyi yazardır.
Dediğiniz gibi zevkler ve renkler vs.

1 Beğeni

Belki bu başlığın konusu değil ama, geçenlerde bu platformda okuduğum bir konu aklıma geldi.
Paylaşmak istedim, bizlere yol gösterebilir.

2 Beğeni

Kazanan ve kazanmayan herkesi tebrik ederim. :slightly_smiling_face:
Umarım herkes mutludur.:relaxed:

2 Beğeni

İthaki’nin 1. olması yine kabul edilebilir ama Barış Özcan’ın 1. olmasına sinir oldum.

İthaki’nin birinci olması Türkiye’deki seçim sonuçları gibi. Malum partiden herkes şikayet eder ama seçimden hep birinci olarak çıkar.

7 Beğeni

“Yılın Dosyası” bölümünde hem birinci hem de üçüncü olmam bahanesiyle bir balkon yazışması da(Bay Karamsar, hemen çaldım :smiley: ) ben yapayım:

İnsanların hayatlarında bunalmış oldukları zamanlar olur. Tam da öyle bir devirdeyken geldi bu sonuçlar. Bilimkurgunun Kısa Tarihine gelen yoğun ilgiden zaten birinciliğe oynayacağı neredeyse kesindi. :smiley: Ondan sonra yayımlanan ve açıkçası o ilgi gördüğü için, ilgi göreceğini zannettiğim Türk Bilimkurgu Yazarları Antolojisi de sözlük çalışmamdan çıkardığım bir seçkiydi ama pek beklediğim gibi olmadı. Bir başka beklemediğim ise Doctor Who’da Bahsi Geçen Türkler yazımın üçüncü olmasıydı. 6 sene önce yazdığım ve sürekli düzelte düzelte burada da yayımladığım için aday gösterilmesi bile şaşırtmışken, üçüncü olması beni baya bir şaşırttı. Kısacası ikisine de sevindim. Aday gösteren, oy veren herkese teşekkürler. Müthiş bir teşvik oldu, belki kendi aramızda yapıldığı için ya da her sene aldığı için bunu önemsiz, küçük görenler vardır ama benim için çok büyük ve önemli.

Özellikle de dosya kategorisinde 1300 civarı oy kullanılmış ve bunun neredeyse yarısı olan 670 oy bana verilmişken. Teşekkürler :slight_smile:

5 Beğeni

1 adet gönderi şu konuya taşındı: Rıhtım’dan Bana Gelen Birtakım Esrarengiz Mailler

Krallar bir şey dicem size; Ateş ve Kan roman sayılıyor mu? Silmarillion tarzı bi kitap. Okey kurgu ama fiction mı sayılıyor bu kitap?

Bir de Marie Lu - Asi kitabı YA kategorisinde, neden bilimkurgu kategorisinden oylanmış ki?