2019 Okuma Listelerimiz

Benim kitaplığımdaki okumadıklarımdan okumayı düşündüklerimin listesi var. Edit: Burada liste vardı önceden ama vazgeçtim. Kitaplığımda okunmayı bekleyen kitaplarımın sayfa sayıları toplamı 7400+4000=11400 Bunun 4000’ini okulda bıraktığım için orada okuyacağım. Kalanını da günde 120 sayfa ve üstü okursam yazın okuyup bitirebiliyorum rahatça.

Işık Tanrısı’nı okumadım ama Bu Ölümsüz’ü de çok sevmemiştim. Etkileyici ve sürükleyici bir kitap değildi bana göre.

3 Beğeni

Net bir listem yok ama büyük ihtimalle yine bilimkurgu, fantastik ve korkudan devam ederim. Mangaya da devam tabi. :smiley: :smiley:

1 Beğeni

Bilim Kurgu Klasikleri dizisinden distopyalar hariç okuyup da en sevdiğiniz hangisiydi peki söylerseniz memnun olurum.

Çeviriden çeviriye fark eder mi bilmem ama şu ana kadar 50 sayfa okudum bendeki Akılçelen baskısı ve gayet sade bir dili olduğunu söyleyebilirim.

Ben Zelazny’den Işık Tanrısını öneririm, tabi Bu Ölümsüz ile karşılaştırdığımda. Kötü demiyorum tabi ama Bu Ölümsüz biraz daha ‘çerezlik’ diye düşünüyorum.

1 Beğeni

Aslında elimde olmasına rağmen daha çok çok azını okuyabildim. Malum okul ve sürekli sınavlar olduğu için ince kitaplara yöneliyorum ki çabuk bitsinler yarım kalmasın. İthaki’den hem bilimkurgu hem karanlık kitaplık olarak okuduklarımla yorumlarım aşağıda. Yeterince yardımım olamadığı için kusura bakmayın.

Özet

Sürgün Gezegeni (Ursula K. Le Guin) - Çoğu insan Ursula’nın en kötü eseri olduğunu düşünse de benim okumaktan çok zevk aldığım kitaptı. Hatta daha uzun veya birkaç kitaplık bir seri olmasını istemiştim.
Kıyamete Bir Milyar Yıl (Arkadi & Boris Strugatsky) - Anlatışıyla beni pek sarmadı ama ilginç bir konuydu. Tam olarak açıklanamayacağı için açıklanmamış bir konu.
Zaman Makinesi (H.G.Wells) - Kısacık repertuarımdan en sevdiğim kitap. İçinde kayboldum ve kısalığına üzüldüm.
Uzaktan Kumandalı Kız (James Tiptree) - Distopik bir dünya olduğu için bakmayacağınızı düşünüyorum ama kısacık olmasıyla güzeldi.
İşte İnsan (Michael Moorcock) - İnsanların rahatsızlık duyabileceği dinsel bir konuda yazılmış bence bilimkurguyla alakası olmayan ve çok tahmin edilebilir bir kitaptı.
Bu Ölümsüz (Roger Zelazny) - Sevmediğimi söylemiştim :d
Yüce Tanrı Pan - Arthur Machen - Bu karanlık kitaplıktan ilk okuduğum ve en az sevdiğim hatta hiçbir şey katmadığını düşündüğüm kitap.
**Deliliğin Dağlarında - H.P. Lovecraft **
**Cthulhu’nun Çağrısı - H.P. Lovecraft **
Innsmouth’un Üzerindeki Gölge - H.P.Lovecraft 'a hayran oldum. Okuduklarım bittikten sonra toplu eserlerini edinmek istiyorum her hikayesi ayrı dehşet ve güzellikte.
Yürek Burgusu - Henry James Çok etkileyici ve sarsıcı. Karanlık kitaplıkta en sevdiğim kitap.
Uykulu Kuytu Söylencesi - Washington Irving Daha kısa hikayeciklerden oluştuğu için bağlanmak zor ama Pan kadar sıkıcı veya kötü gelmemişti.

Harbiden az okumuşum.

Yıllar geçtikçe okuyabileceğimiz vakitler de azalıyor maalesef. Yine de okuduğunuz her kitaptan zevk aldığınız bir yıl dilerim. İyi seneleer :slight_smile:

3 Beğeni

Öncelikle ayrıntılı yorumunuz için teşekkür ederim. Aklımda güzel bir fikir oluştu okuyacaklarımla ilgili. H. P. Lovecraft benim de listemde vardı aslında eklemeyi unutmuşum. Ctulhu’nin Çağrısı oyunlarını biliyorum okumalıyım da.

1 Beğeni

Tek kitapları listeye koymanın bir anlamı yok çünkü uymam.O yüzden başlayacağım ve bitireceğim serileri yazayım.

1. Zaman çarkı son 8 kitap
    2.Dune son 2 kitap
    3.Yerdeniz
    4.Otostopçunun Galaksi Rehberi son 3
    5.Elric
    6.Amber(basılırsa)
    7.Bilimkurgu klasiklerinin eksikleri ve yeni çıkanları(bu sefer hepsini toplamak istiyorum ama hep bi 7 kitap arkadan geliyorum.)
    8.Türk klasiklerinin bir kısmı(2019 ikinci yarısında TM öğrencisi olucam.)
    9.Klasiklerden olduğu kadar
    10.Ötedünya
4 Beğeni

Helal olsun herkese. Ben genelde kitap biter bitmez kitaplığımın karşısına geçip büyük bir hazla (:drooling_face:) hepsini tek tek gözden geçirir ve o an içime dolan hisle seçer okurum. Böylece okuma isteğim de artar. Direkt şunu bunu okuyacağım, onlar da okuyor, deyince kendime dayatma yapmış gibi hissediyorum ve cidden okurken zorlanıyorum.

8 Beğeni

Ben genelde bir tür okuduktan sonra başka tür, yabancı okuduysam Türk yazar gibisinden çapraz okuma yaparım belirli bir listem yok. Ama okumak istediğim çok yazar ve en istediklerimi arada arıza çıkmazsa muhakkak okurum yıl içerisinde.

1. Ölüm Bir Varmış Bir Yokmuş - Jose Saramago (Bunu kalın harflerle falan yazmalıyım çünkü altı aydır elimde duruyor ve Saramago en merak ettiğim yazar diyebilirim.)
  2. Deliliğin Dağlarında - H. P. Lovecraft (Buna başladım ama araya final dönemi girdi, sonra Yıldız Gemisi Askerlerine başladım kaldı kenarda)
  3. Kırgınlık- Nihan Kaya bu ablanın Disparöni ve Yaşama Korkusu kitabını da okumak istiyorum ama bu yıl olmaz herhalde.
  4. Gösteri Peygamberi - Chuck Palahniuk bu aralar yeraltı edebiyatına tutkunum,2019’a da yeraltı edebiyatıyla girdim.
  5. Tragedya’nın Doğuşu - Nietzsche
  6. Acı Mevsim - Tami Hoag bu yazarı uzun süredir merak ediyorum kitabını edinmek geçen haftalarda nasip olabildi (yani ptt ne zaman getirirse)
  7. Karanlığın Sol Eli - Ursula K. Le Guin

Bunlar ilk fırsatta okumak istediklerim. Aşağıya da bu kadar birinci planda olmayıp aklımda olanları yazacağım.

1. Heinlein, Heinlein… Okumayı çok istiyorum ama Ay Zalim Bir Sevgilidir ya da Yaban Diyarlarda Yabancı’yı edinmek için %50 indirim olmadan böbreğimi satmam gerek.
  2. Otomatik Portakal - Anthony Burgess
  3. Ben Robot
  4. Eşit Haklar
  5. İhtiyarlara Yer Yok

Dedim ya ben liste tutmam diye aklıma bu kadar geldi şuan. Bu liste sapabilir hatta 2020’ye bile sarkabilir bazıları o kadar değişken bir kitap okuma sürecim var.

5 Beğeni

Listene baktım da okuma zevklerimiz epey örtüşüyor. :smiley:

Benim de şunu şunu okuyacağım diye tuttuğum bir listem yok ama elimdeki kitapların listesi var ve bu kitaplardan mümkün olduğu kadar okumak istiyorum. Takip ettiğim seriler haricinde yeni kitap almadan kitaplıktaki bekleyenleri okuyacağım.

Kendi adıma biraz yoğun bir yıl olacak. Bu listeden kendime 2019 için en az 25 kitap hedefliyorum.

Umarım okuduklarımızdan keyif alarak okuduğumuz bir yıl olur. Herkese iyi okumalar…

4 Beğeni

Şuan okuduklarım hariç ( Huzur - Ahmet Hamdi Tanpınar , Cesur Yeni Dünyayı Ziyaret - Aldous Huxley ) öncelikli olarak okumayı düşündüklerim ;

• Tehlikeli Oyunlar - Oğuz Atay
  • Obsidio - Amie Kaufman , Jay Kristoff
  • Holografik Evren - Michael Talbot
  • Evren 101 - Carolyn Collins Petersen +
  • Oblomov - İvan Gonçarov
  • Tüfek, Mikrop ve Çelik - Jared Diamond
  • Mürebbiye - Hüseyin Rahmi Gürpınar
  • Mutsuz İnsanlar Sokağı - Osman İlhan+
  • Kral Oidipus - Sophokles
  • Eksen - Robert Charles Wilson +
  • Odysseia - Homeros
  • Karamazov Kardeşler - Dostoyevski
  • Bir İdam Mahkumunun Son Günü - Victor Hugo
  • Philoktetes - Sophokles
  • Sumerkı Alacakaranlık - Dmitry Glukhovsky +
  • Joseph Andrews - Henry Fielding
  • Toprak Arabacık - Şudraka
  • Bütün Öyküleri - Tomris Uyar
  • Beyaz Zambaklar Ülkesinde - Grigory Petrov +
  • İlber Ortaylı Seyahatnamesi - İlber Ortaylı
  • Evrenin Yüzde Dördü - Richard Panek
  • Domaniç Dağlarının Yolcusu - Şükufe Nihal +
  • Dağın Öte Yüzü - Yaşar Kemal
  • Kuyucaklı Yusuf - Sabahattin Ali
4 Beğeni

Rıhtım’da takılınca, hepimiz üç aşağı beş yukarı birbirine yakın tercihlerde bulunuyoruz :sweat_smile:

2 Beğeni

Okuma listesi yapma alışkanlığım yok. Bir kitabı bitirince kitaplığın karşısında bazen 1-2 saat harcadığım oluyor hangisine başlasam diye düşünürken. Bu sene böyle bir liste görünce doldurursam belki faydası olur diye düşündüm. Çoğunluğunu da satın almış olduğum kitapları göz önünde bulundurarak seçtim. Okumayı bir “challenge” olarak görmek saçma gelse de yararlanabileceğim bir listem oldu.

7 Beğeni

2019 hedefim, baka baka göz aşinalığı edindiğim ve beynimin onları bir şekilde okundu saydığı kitaplarımı okumak.

13 Beğeni

Demek bir tek bende olmuyormuş.Güzel tespit.:grinning:

6 Beğeni

Okuyan her insanın laneti değil mi bu :slight_smile: ? Şu konuda yalnız olmanıza bu forumda imkan yok :smiley:

Hadi o sene bu sene olsun!

6 Beğeni

Liste yapmam ve buna uymam mümkün değil. Bazen oluyor hemen bugün edindiğim bir kitaba başlıyorum bazen de aylar önce aldığım kitap bekliyor oluyor. Tamamen o an ki ruh halimle karar veriyorum. Gözettiğim tek birşey var @Karahayalci ın da dediği gibi tür değiştirmeye özen gösteriyorum. Ard arda fantastik kitaplar okusam mesela evrenleri olayları karıştırıyorum :sweat_smile:. Bu nedenle araya farklılıklar almak lazım :blush:

Son Tiryaki (Geçtiğimiz sene başladım), Yedikuleli Mansur sıradaki. Mehmet Berk Yaltırık sanırım mart gibi yeni kitap çıkaracakmış ithaki’den onu alıp okuyacağım.
Aslında okuma listem bu kadar 2019 için bundan sonrakiler daha çok kendime temenni diyelim.

• Isaac Asimov’un Vakıf Evreni - İthaki Yayınları’ndan çıktıkça alıp okuyacağım. (İmparatorluk tamamlanır en azından: minimum 3)
  • İhsan Oktay Anar - 2 kitabını okudum geçtiğimiz sene kalanları da bu sene okuyacağım. (Okuması biraz zor bir o kadar keyifli kitaplardı Puslu kıtalar atlası ve Kitab-ül Hiyel: en azından 2-3 kitabını okuyacağım)
  • Ayrıntı Yayınları Bilimkurgu Dizisi - Bunlar böyle sıkıldıkça araya sıkıştırmalık kitaplar diye düşünüyorum. Öyle bekliyorlar köşede (5 minik kitap var zaten )
  • İthaki Yayınları Bilimkurgu Serisi - Sadece 2 tanesini okudum. Seriyi kütüphanemde tamamlayıp olabildiğince çok okuyacağım. (Dune tamamlanırsa önceliğim olacak. En az 10 kitap seriden okunacak)
  • Diskdünya - Bu seriye 5 yıldır başlayacağım. O sene neden bu sene olmasın.
  • Sabahattin Ali - Kürk Mantolu Madonna ve instagram yüzünden memleketlimin eserlerini henüz okumadım. Hazır telifi bitmişken milyon seçenek arasından seçip okuyacağım umarım.(En azından romanları öncelikli olacak: 3 kitap da burda)
  • Oğuz Atay - Bir Bilim Adamının Romanı dışında kitabını okumadım. Tutunamayanlar’ın populeritesi yüzünden okumayı ertelemiştim hep.
  • İthaki Yayınları Modern Serisi - Aradan dikkatimi çeken kitaplar var. Henüz 5 kitap var seride İthaki BK gibi kaçırmak istemiyorum ama seri olarak toplamasam da Cesur Yeni Dünyayı Ziyaret’i büyük ihtimalle okuyacağım.
  • Güncel çıkan daha fazla kitap.
  • Zaman Çarkı - Bu yıl o yıl mı acaba?

Günde en az 20 sayfa hedefim. Okuduğum kitapların sayfa sayısı ortlama 250 olsa en az 30 kitap hedefim. Tez, askerlik vs derken 30’u bile bulmaz gibi geliyor ama olduğu kadar. Okuyacak o kadar kitap var ki.

4 Beğeni