2022 Eurovision Şarkı Yarışması'nda Kazanan Ukrayna Oldu

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/haberler/muzik/2022-eurovision-sarki-yarismasi-kazanani-ukrayna-oldu/

image

2022 Eurovision Şarkı Yarışması’nda kazanan Ukrayna’dan Kaluş Orkestra oldu. Geçen yılın galibi İtalya’nın ev sahipliği yaptığı finallerde Ukraynalı ekip 631 puan alarak geceye damgasını vurdu. Böylece Ukrayna, 2004 (Ruslana) ve 2016 (Jamala) yıllarındaki Eurovision Şarkı Yarışması birinciliklerine bir yenisini daha eklemeyi başardı. Kuzey İtalya’da Piemont bölgesinde yer alan Torino kentinde gerçekleştirilen organizasyonda Kaluş Orkestra grubu birinciliğin… (DEVAMI…)

2 Beğeni

Tahmin edilen oldu. Farklı bir sonuç beklemiyordum.

3 Beğeni

Kaç senedir zaten izlemiyordum yarışmayı tamamen siyasal birşeye çevirmişler.

3 Beğeni

Ukrayna telefon oylamalarıyla birinci oldu. Jüri oylarında Birleşik Krallık birinci çıkmıştı. Ama her zamanki gibi planlı görünüyor tabii, Ukrayna’yı birinci yapacaklarını tahmin etmiştim ama sonra o kadar da belli etmezler ya diye varsayarak en fazla ilk üçe sokarlar diye düşünmüştüm. :slight_smile:

Genel olarak şarkılar birbirine çok benziyordu bence. Yaklaşık bir 10-15 tanesi çok yavaş ve duygusaldı. Bunun dışında üçüncü olan İspanya dahil olmak üzere 3-5 şarkı da zaten herhangi bir yabancı müzik kanalını açsanız duyabileceğiniz türden popülerleşmiş sıradan müziklerdi. İkinci olan İngiltere’nin şarkısını da pek özgün bulamadım, Imagine Dragons tarzına çok benziyordu.

3-4 tanesi de daha folklorik türden şarkılardı ama yine pek beğenemedim. Aslında bunların arasında en güzeli Ukrayna’nındı ama bence araya giren rap ve hiphop tüm şarkıyı mahvetmiş. O kısım olmasa daha güzel bir şarkı ortaya çıkardı ve en azından birinci olmanın hakkını bir nebze de olsa verirlerdi.

Bunun dışında en farklı ve estetik değeri yüksek olan şarkı Sırbistan’ındı. İlk başta garipsemiştim şarkıyı ama birkaç kez dinleyince ve araştırınca daha anlamlı ve farklı geldi. 5. olmuş zaten ama birinci bile olabilirdi belki de.

Kişisel olarak da The Rasmus’un değerinin bilinmediğini düşünüyorum. Şarkı hem anlamsal hem de melodik açıdan çok güzeldi. Eurovision’a uygun bir rock parçasıydı. Sahne performansı daha iyi olsaydı daha etkili olurdu sanırım. Biraz alakasız geldi performans ile şarkıları. Ama kesinlikle sondan 4. olmayı hak eden bir parça değildi. En azından ilk 10’a girmeliydi. Geçen sene Maneskin’den sonra bu parçanın da üst sıralarda yer alacağını düşünmüştüm. :slight_smile:

Sonuç olarak birkaç şarkı dışında çok tekdüzeydi ve akılda kalıcı değildi. Zaten oylamayı izlerken hangi şarkı hangi ülkenindi asla aklımda tutamadım. :joy:

9 Beğeni

Diğer şarkıları dinlemedim ama Ukrayna’nın şarkısı çok güzel olmuş, dinlettiriyor kendisini.

Ekleme: Şarkıların hepsini dinledim ve sadece Ukrayna ile İspanya’yı beğendim. Diğerleri sarmadı. Halbuki eskiden 5-6 tane sevdiğim parça olurdu.

1 Beğeni

Ya The Rasmus cidden bu kadar arkada bitirmemeliydi,resmen hakkı yendi.Şarkı cidden iyiydi ama sahne çok saçma sapandı.O büyük balonlar zaten minnacık olan sahneyi o kadar sıkıştırıyordu ki özellikle Aki yani davulcu arkada balonlar arasında yaşam savaşı veriyor gibiydi.Adamın yanına kocaman balon koymuşlar,bir ara kafasına kafasına vuruyordu.Zaten sahne genel olarak aşırı küçüktü,çoğu ülke doğru düzgün bir şey yapamamıştı ki o ayrı mesele.

1 Beğeni

Klip yayınlamışlar, onu da paylaşayım.

1 Beğeni

Avustralya, Belçika ve Sırbistan’ın şarkılarını sevmiştim. Özellikle Sırbistan’ın şarkısı çok dilime dolanan bir parça oldu. Şarkıcı ve performans olarak Avustralya kazanır diyordum ama olmadı. Ukrayna’ya da verebilirler demiştim, savaştan dolayı. Öyle de oldu. (Finali kaçırdım aslında. İngiltere, İspanya ve Almanya nasıldı pek bir fikrim yok)

Şaşırdım. :slight_smile:

ezgif.com-gif-maker

Ben Portekiz’in şarkısını sevmiştim ama böyle olacağını tüm dünya biliyordu.

1 Beğeni

En kötü şarkılar bu seneydi sanırım. Baştan sona izlemedim bile. Hiçbir şarkı birinci olmamalıydı bence. :sweat_smile: Bunun dışında bağlantılar sürekli koptu, üstüne sunucular berbattı, birbirlerinin sözlerini kesmeleri yetmezmiş gibi oyları sunan sunucuların bile cümlelerini bitirmelerine izin vermediler. Kendileri bile ne yaptıklarını bilmiyor gibiydiler. Tam bir fiyaskoydu. En kötü Eurovision buydu bence açık ara. Hiç zevk alamadım.

2 Beğeni

Eskiden çok güzel ve kaliteli eurovision şarkıları çıkardı, hemen müzik listeme eklerdim ama şimdi sıradan şarkı ve performans gibiler. Birkaç tane tek tük çıkıyor daonlarda aradan kaynayıp gidiyor zaten. Ukrayna ya hiç şaşırmadım, bekliyordum hatta… Katılmamakla iyi yapıyoruz