25. İzmir Kitap Fuarı

Yanlış başlığa koyduğum yazıyı ekliyorum…
Bu sabah komşum torununu okula bırakmaktan döndü. Okulunda öğrencilerin tam beş otobüsle izmir kitap fuarına geziye gittiklerini söyledi. Kendim gitmiş kadar sevindim. Yani demek istediğim Fuar ciddiye alınıyor. Burasının İzmir’e yaklaşık 100 km uzakta olduğunu söylemeliyim.

Katılımcı listesi ve yerleşim planları açıklanmış. Gaziemir fuar alanında İzkitap Fuarı benim için hayal kırıklığı olmuştu. Hem yaşadıklarımız yüzünden hevesimin olmaması, hem düşük indirim oranı ve yüksek fiyatlar, hem de fuarın yer değiştirmesiyle de artık eski havasının kalmaması sebebi ile bu sene ekstra bir durum olmadıkça gitmeyi düşünmüyorum.

3 Beğeni

Fuar izmir’in konumu o kadar iyiyken tekrar gaziemirdeki hiçlikte yapmaları :slightly_smiling_face:

1 Beğeni

İzmir depremi sonrası fuar alanındaki alana büyükşehir belediyesi taşınınca kitap fuarı da Gaziemir’e itilmiş oldu. İzkitap fuarında fena çuvalladılar. Özellikle ulaşım konusunu çözemediler. Gaziemir merkezden fuar otobüslerine binebilmek için onlarca metre kuyruklar oluştu ve çoğu insan o kuyruklarda daha fazla beklememek adına evlerine döndü.

2 Beğeni

Evet o deprem olayını duymuştum ama oraya belediyenin taşındığını bilmiyordum. Ben ilk kez izkitap için gitmiştim. Bu sefer gider miyim ben de emin değilim çünkü dediğin gibi indirim oranları çok düşüktü.

2 Beğeni

İzkitap fuarı gerçekten de rezaletti. Aydın ın söke ilçesinden geldim ancak o kadar yorulduğuma değmedi. Dostlar sizce bu fuar nasıl olur gitmeye değer mi ? Bu sefer tüyap düzenlediği için farklı olur mu ?

“Tahir isimli üyenin Kayıp Rıhtım Forum’a yazdığı ilk mesaj! Hoş gelmiş <3”
Hoş geldiniz… Bu yılın fuarından mı söz ediyoruz yoksa geçen yılın fuarından mı?

Ulaşım sorununu çözmeleri lazım. Fuar süresince Gaziemir, Esbaş, Aktepe otobüslerini Fuardan geçirebilirler. Aslında mesafe Semt Garajına çok yakın, yaklaşık 1 km kadar. Otobüslerin girip çıkması 10 dk kadar uzatır süreyi. Geçen kitap fuarında Lozan ve Semt Garajı hatları vardı sadece, özellikle belli saatlerde ciddi sıkıntı yaşandı. Bunun dışında araçla gidecekler için İzmir merkeze kıyasla daha avantajlı bir bölgede. Fuar alanı eski alana göre biraz daha küçük ancak bazı düzenlemeler ile alan daha efektif kullanılabilir. Tüyap son 8-10 senedir eski özelliğini kaybetti. İndirimler fuarda hiçbir zaman İnternet indirimlerini bulmaz, bu amaçla fuara geliyorsanız birkaç istisna hariç hayal kırıklığına uğrarsınız. Kitap Fuarının İzmir ve Ege Bölgesi için önemli olduğunu düşünüyorum, katılımcı sayısı artırılmalı, artırmanın yolları aranmalı. Tüyap, önceki fuara göre katılımcılar için daha maliyetli olacaktır, umarım hem katılımcılar hem de yayınevleri aradığını bulur.

1 Beğeni

Ben öncekine gitmedim, buna da gitmeyi düşünmüyorum. Kitap fuarı-hediye fuarı vs gibi fuarların temel amacının kendi halinde normal vatandaşa sunum olması gerek, ama fuar izmir yeri-yolu ve ulaşım sorunu nedeniyle normal vatandaşa uygun değil. Mesleki ve sektörel fuarlar için dizayn edildi zaten.

Son tüketici normal vatandaşın hedeflendiği ama katılımın çok yoğun olmayacağı hiçbir fuar da fiyat dostu olamaz, o da olmayınca hiçbir cazibesi kalmıyor :smile: .

Ulaşımın hala neden sorun olduğu merak edenler için de burası yapılırken zaten en baştan ulaşımın sorun olacağını bilmeleri ve monoray projesi ile çözülerek yapılacağı gibi bir durumu vardı burasının. Bir Türkiye klasiği olarak kendisini yapıp yolunu yapamadılar, sonra yaparız dediler muhtemelen ama iptal oldu maalesef.

Katilimcilar listesine gore, Metis ve Yordam gibi onemli isimler yani sira, İzmir’in kendi oz cocugu Cem Yayınevi bile katilmiyorken gitmeyi fuzuli goruyorum.

Sanırım bu fuar büyük olan fuar. Çok değil dört senedir İzmir’de yaşıyorum. İstanbul’da fuar alanı gerçekten her yere çok uzaktır ama orada bir alışkanlık var. İzmir için veya İzmirli için bu fuar alanı bence çok samimiyetsiz kalıyor. Bu benim gözlemim. İzmir insanı açık hava, cıvıl cıvıl, samimi, rahat bir ortamı daha çok seviyor. Bu fuar alanı da çok resmi kalıyor. Ulaşım da ayrı mesele cidden. Gerçi ben İzmir ulaşımını genel olarak çok kötü buluyorum. Hayatımda hiç bu kadar aktarma yaparak bir yerlere gitmemiştim.

Ben bu fuara gidip bir bakmak istiyorum ama ulaşımı düşünüyorum. Ondan in ona bin, bir daha şuna bin, sonra da bilmem neye bin olacağı için inanılmaz üşeniyorum. Babamı kandırıp arabayı alırsam gideceğim. Bunu bile düşünüyorum. Trafik, yoğunluk nasıl olacak bilemiyorum ama en kolay ulaşım araç gibi geliyor. Bir de kalabalık olduğumuz düşünülürse…

Biraz farklı şeylerle ilgilenmek bize iyi gelecekmiş gibi hissediyorum. Bakamadım ama giriş ücreti var mıdır?

1 Beğeni

Giriş ücretsiz. Fuar alanı etrafı trafik yoğunluğu olmayan saatler 10:00 - 16:00 arası, haftasonu 15:00 gibi düşünülebilir. (19:00 sonrası da hafiftir.)

Genel olarak toplu ulaşım bilgisi:

ESHOT İLE ULAŞIM
92 No’lu Hat
Fuar İzmir - Üçyol Metro
Güzergah ve saatlerini öğrenmek için tıklayınız.

540 No’lu Hat
Fuar İzmir - Lozan Meydan
Güzergah: Karabağlar üzerinden

610 No’lu Hat
Fuar İzmir - Gaziemir Semt Garajı

650 No’lu Hat
Fuar İzmir - Fahrettin Altay

Bornova Metro - Fuarizmir Hattı
Güzergah: Bornova Metro – Ankara Cad.– Üniversite Cad.– Çevre Yolu – 147 Sok. – Fuarizmir

Şirinyer Aktarma Merkezi - Fuarizmir Hattı
Güzergah: ŞirinyerAktarma – Mehmet Akif Cad. – Menderes Cad. – Uğur MuncuCad. – Özmen Cad. – Kıbrıs Cad. – Erdem Cad. – Doğuş Cad. – Çevre Yolu –
147 Sok. – Fuar İzmir

3 Beğeni

Sen de ulaşımı düşünürsen biz yanmışız o zaman. Ben o mesafeden bisikletle bile giderim fuara.
Öte yandan Gaziemir’de yapılan fuar beni cezbetmiyor. Yılların alışkanlığı Kültürpark’da düzenlenen fuar bizim için yeri doldurulamayacak bir anı olarak sandığa kaldırıldı. Çok küçüktüm, hatta ergen çağım filandı. O zamanlar fuarın kapsamı biraz daha değişikti. İlk yapılan kitap fuarları sadece o zamanlar bolca bulunan bağımsız kitabevleri için düzenlenirdi. Tabi o zamanlar zincir mağaza yok ve internet olmadığı için fuarlar yayınevlerinin kitabevlerine yeni çıkan kitapların tanıtımını yapması amacı ile düzenlenirdi. Bu amaçla fuar sadece kitabevlerine yönelik olur ve onlara da eş ve dostlarına dağıtması maksadı ile davetiye verilirdi. Ben her dönem gidip Konak’ta bulunan Kabile Kitabevinden davetiye isterdim. Sonra sonra tüketicinin bu ilgisi görülünce fuarlar tekil ziyaretçiler için de dolaşıma açıldı. Ve malesef belki tadını bir daha yakalayamayacağımız fuar en son pandemiden önce düzenlenmiş oldu.
Sanırım bu sene gitmem. İzkitap benim için oldukça geçmişe özlem kabartan ve hayal kırıklığı ile geçen bir fuar olmuştu. Yine de büyük konuşmayım, kısmet. Bu arada fuara giriş ücretsiz. O merdivenleri çıkmak da ücretsiz. :slight_smile:

6 Beğeni

Ben Menderes tarafından geliyorum. :sweat_smile:

@erdo Ben misafirlerle (artık değiller gerçi) gitmeyi düşünüyorum. Bizim için biraz değişiklik olur. Bisikletle ben oraya gidersem muhtemelen beni bir noktada hastaneye filan kaldırmak gerekir. Bacağımı bir noktada bırakırım. :joy: Sayende ulaşımı geçtim, merdivenleri düşünüyorum. Bir kere Üçyol metro merdivenlerini çıktım, bayılıyordum. Sağ ol.

2 Beğeni

Üniversite zamanlarımda Harmandalı diye bir yerde okulun yurdu vardı. Ben de orada kalıyordum. Yurda gitmek için otobüs beklemekten kök saldığımız olurdu kaldırıma. Küfürün tonlarını o otobüsle keşfetmiştim.

Senin misafir (artık değillerdir zaten :slight_smile: ) İşyerinde öğle arasında bile gidecek mesafede. Sen kendini düşün. :slight_smile:
Denk gelme şansı olsa ve beraber gitsek o zaman güzel olabilirdi.
İzkitap yeni düzenlenen bir organizasyon olması sebebi ile belki Tüyap çıtayı daha yükseğe çıkartır ve daha düzenli olur. Yine de fiyatlar beni çok cezbetmeyeceği için hevesim yok diyebilirim. Kaldı ki artık Alsancak olsun İstinye Park olsun Penguen Kitabevleri’de maşallah fuar gibi koca koca mekanlar kurdu. Gidip orada gezebiliyor ve hemen hemen her kitabı inceleyebiliyoruz. Eee fuarlara cazip olabilmesi için de bir tek indirim oranları kalıyor, o da bizi doyurmuyor maalesef. Eş dost görme avantajından pek öteye geçmiyor fuar.

1 Beğeni

İzmir ve yolculuk konusu açılmış burada. Günde birçok farklı araç kullanıyorum işe gitmek için. Bugün bile 12 oldu. :roll_eyes: İzmir’de bütün ulaşım ne yazık ki aktarmalar üzerine kurulu. Yola alışkın olduğumdan fuarın yeri rahatsız etmiyor beni ama fuarın kendisinin bir çekiciliği kalmadı.

1 Beğeni

Haftasonu ayarlamayı düşünüyorum. Cumartesi mesela. Gelirsen harika olur. Fuarın cazibesi yok gerçekten ama etkinlik olarak güzel olur.

1 Beğeni

Cumartesi kızımın sabahtan etüdü, öğleden sonra Alsancak’ta resim kursu var. Bir koşuşturma ile geçecek o gün :roll_eyes: Pazar günü de Urla’da Ercan Kesal’ın bir etkinliği var, ona katılmak istiyorum.
Fuara gitmeyi düşünsem bile şu an hiç plan yapamıyorum. Belki diğer haftasonu bir boşluk yaratabilirim.

1 Beğeni

Karar verirsen haber ver. Müsait olursam gelebilirim.

1 Beğeni