%40-45-50 İndirimleri Hakkında

Internette minimum %35 ile başlıyor ya çoğu kitap, yayınevlerinin bilerek bu kadar uçurum yaratacak bir etiket fiyatı biçmesinin yalan olduğu düşüncesine sadece ben mi kapılıyorum? Kapıldığım bu dalgaya katılanlar?

4 Beğeni

Forumun bir kaç yerinde bu söylendi. Fiyatları oluştururken indirime göre ayarlanıyor sanki, normal fiyatı indirimliymiş gibi alıyoruz diye bir söylem olmuştu. Çok da mantıksız gelmiyor sonuçta. Bir kitaba 70 lira fiyat yazılıyor. 700 sayfa, font normalden büyük ve boşluk aralıkları 1,15. Kitap kalın gözüküyor değil mi? Aslında değil. Kitabın Amerika baskısı 560, İngiltere baskısı 544 sayfa. Sonra şöyle deniyor kitap 700 sayfa 70 lira olsun yani ama biz diyemiyoruz 560 sayfa olsun 56 lira olsun onun üzerinden indirim olsun diye. Bu zamanlar böyle işte. Ben bazen eski baskı kitap alıyorum. Kağıt şimdikinden daha kaliteli, yazılar daha okunaklı ama daha ucuz. O zaman bu fiyatlar niye bu kadar fazla? Sitelerin arasında dolaşıyorum sürekli en uygununu bulabilmek için.

2 Beğeni

Ya şimdi haklılık payın var ama en çok kitap satışı yapılan yer D&R ve burada etiket fiyatında satılıyor ayda yılda bir %25 i falan görüyor. Bu yüzden çok da abartıldırğını düşünmüyorum.

Peki neden kidega, kitapyurdu, bkm vb. siteler çok kârlı alışveriş yaptırabiliyor?

Kitap satan herhangi bir sitede indirimli kitap sayısı indirimsiz kitap sayısından çok daha fazla, hatta indirimsiz satılan kitap neredeyse yok.Bir kitabın fiyatını uzun süre incelemedikçe indirim mi var yoksa ‘‘gerçek’’ fiyatından mı satılıyor anlamak çok zor.Yayınevleri, D&R tarzı yerler yüzünden mi bu uygulamaya gidiyor yoksa satış stratejisi mi bilmiyorum ancak umarım yakın zamanda kitapların ‘‘gerçek’’ fiyatıyla satışa çıktığını görürüz.

D&R’nin yüksek kira ve işletme giderlerine sahip değiller bu siteler.
Ayrıca D&R’de kendi sitesinde aynı yüksek indirimlerle kitap satıyor.
Fiziksel mağazadaki fiyat ile internet fiyatı hiçbir zaman aynı olmayacak bence, AVM’lerdeki mağaza kiralarını hesaba katınca böyle bir şeyin olamayacağını düşünüyorum

2 Beğeni

Kesinlikle size katılıyorum. Eğer piyasayı araştırırsanız bu büyük indirimlerin, genelde kitapevlerinin gider ve kar oranlarına denk geldiğini görürsünüz. Ayrıca kitapevleri kısıtlı kitlelere hitasp ederken kitap satış sitleri tüm ülkeye satış yapıyor bu bağlamda da sürümden kazanma mantığıyla daha agresif bi fiyat izleyebiliyorlar.

Ancak bazı yayınevlerinin, bu indirimleri hesaplayarak fiyat belirlediğini, bazen ben de düşünmüyor değilim. Özellikle Witcher, Lotr gibi popüler serileri basan yayınevlerinin, işbu serilerin fiyatlarını şişirdiğini düşünüyorum. Çünkü ne de olsa satıyor gibi bi mantıkları var…

Koskocaman kitap fuarları kuruluyor. İndirimler %20-25 i geçmiyor. Desiğini gibi yayınevlerinin önceden indirimi hesaplayıp ona göre fiyat berlirlemelerinin yanı sıra bence sitelerin sürümden kazanım sağlayıp toplu alım yapmaları vs gibi bi etki de olabilir bu kadar fiyat farkı oluşmasına.

2 Beğeni

Fuarların standlar için uyguladığı fiyat politikası avmlerinkinden bile daha acımasız. Fuar alanında metrekare başına günlük bi kira ödüyorsunuz ve çoğu dükkanın aylık kirasına denk gelen miktarlardan daha fazlasını talep ediyorlar. Ayrıca elertrik için çok fahiş bi ücret ödediğiniz yetmiyormuş gibi standınıza elertrik bağlatmak için de ekstra bi ücret ödüyorsunuz. Yani şunu demek istiyorum. Fuarlardaki fiyatların sebebi yayınevlerinden çok organizatörlerin fiyat politikası.

Kısacası herkes kendi gemisini yüzdürmeye çalışıyor. Bu fiyat olayında tek tek, her kurum pay sahibi. Sadece butik yayınevlerinin ucuza satma gibi bi derdi olabiliyor. Onlarda büyük yayınevleri tarafından sindiriliyor. Bize düşen ne derseniz, olabildiğince ucuza almaya çalışmak ve fahiş fiyatlı bulduğumuz ürünleri inadına almayarak firmaları indirim yapmaya zorlamak olabilir diye düşünüyorum…

Yani başka yorumlarımda da bu konuda konuşmuştum, fuara sadece gezmek için gidilir. Yoksa daha fazla para vermeye gerek yok cidden

1 Beğeni

Kesinlikle durum bu. Fiyat düşmeden almamak

1 Beğeni