500 Yıllık Nasrullah Cami Badanalı Restorasyonu ile Tepki Topladı

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/haberler/mimari/nasrullah-cami-restorasyon-tepki/

Kastamonu’da 514 yıllık Nasrullah Cami için yapılan restorasyonda badana kullanıldığı iddiası sosyal medyada tepkilere neden oldu. (DEVAMI…)

Bu haberi sabah okudum. Buna benzer binlerce restorasyon katliamı oldu çok kısa aralıklarla ama toplumda hâlâ bir bilinç oluşmuş değil bunlara karşı demek ki yenileri tekrarlanıp duruyor. Şuraya (Hasankeyf) baksanıza ://

Animasyon filmlerinde hırsları yüzünden fabrikalarının doğayı, çevreyi güzel şeyleri nasıl tükettiğini fark etmeyen patronlar olurdu, ilahi veya mucizevi bir şekilde filmin sonunda işler güzelliğe bağlanırdı bu patronlar insafa gelirdi. Gerçek hayatta mucizelerin bir karşılığı varsa geç olmadan gerçekleşirler umarım.

Ne bekliyodunuz ki? Cidden merak ediyorum 1700 yıllık kaleye pimapen takan, aspendos’u mutfak mermeri ile kaplayan, 800 yıllık tarihi kapılara sıva atan zihniyetten beklentiniz neydi? Orası cami değilde herhangi başka bişey olsaydı zaten çoktan yıkıp avm yada millet bahçesi yapmışlardı. Buna şükredin…

3 Beğeni