67. Sait Faik Hikâye Armağanı Kazananı Belli Oldu

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/haberler/oduller/67-sait-faik-hikaye-armagani-kazanani/

67. Sait Faik Hikâye Armağanı kazananı belli oldu. Edebiyatımızın usta öykücüsü Sait Faik Abasıyanık’ın anısına verilen ödüllerde bu yılın galibi Deli Tarla adlı öykü kitabı ile Şermin Yaşar oldu. Türk edebiyatında öykü türünün en prestijli ödüllerinden birisi olan Sait Faik Hikâye Armağanı’nın bu yılki kazananı açıklandı. Geçen nisan ayında kısa listesi duyurularak finale kalan eserlerin… (DEVAMI…)

3 Beğeni

Neden bilmiyorum Şermin Yaşar’a karşı büyük bir ön yargım var.

Kendisinin yazdığı tek kelimeyi bile okumadım.

Belki de Instagram ünlüsü olarak gördüğüm için böyle hissediyorum, bilmiyorum.

Okuyan var mı aranızda?

2 Beğeni

Instagram’da çok takipçisi olanların ödüle layık görülememesi hakkındaki KHK’ya uyulmamış. Çok sinirlendirdi bu ödül beni (!)

2 Beğeni

Al benden de o kadar! Bu yorumunuz tam benlik…

Oh be yalnız da değilmişim.

Hanım okuyor ve bendeki ön yargıyı açıklamamı istiyor ama açıklayamıyorum. :sweat_smile:

2 Beğeni

Bu dediğiniz -yazardan bağımsız konuşuyorum- seçici kurula, jüride olan isimlere yarışmayı düzenleyen vakıf ve yayınevine haksızlık.

Niyet okuyorsunuz gibi geliyor bana.

2 Beğeni

Doğrusu ben bu önyargı ile ufaktan dalga geçmek için yazmıştım. Ama pek anlaşılmamış sanırım, mesajımı düzenledim :slight_smile:

Jüri, Doğan Hızlan dışında görüşlerine saygı duyduğum isimlerden oluşuyor.

2 Beğeni

Şermin Yaşar’ı ilk kitabından beri takip ediyorum, alıp okuyorum. Sait Faik Öykü Armağanı’nı alan önceki kitapların küçük bir kısmını bitirdim. Ödül alan kitap gayet nitelikli. Ödülün ruhuna ters düşen bir durum göremiyorum. Salt İnstagram’da çok takipçisi var diye ödülden uzak tutulmalı, mantığı da bir çeşit ayrımcılık olurdu. Finale kalan kitapların niteliğini bilmiyoruz. Jürinin de nitelikli olduğunu kenara koyarsak bu ödülün heba edilmeyeceğine inancım tam.

2 Beğeni

Birbirlerine ödül vermeler, karşılıklı ödülleşmeler ve aynı kişinin onlarca kez juri olması… Ödüller dünyada olduğu gibi ülkemizde de bir tuhaflar!

Jale Parla, Metin Celal ve Doğan Hızlan… Bence vakıf kendi öğrencilerinden oluşan bir kurulla birlikte seçmelidir. O zaman benim için daha anlamlı olur.

Böyle bir anlamsızlıkla sözün bittiği yerdeyiz ki toplumumuz sözün bittiği yerde mizahı kullanır, haklı olarak… Ortada bir haksızlık varsa birbirlerine ödül veren ülkemizdeki ödül oligarşisinin yaptığı haksızlıktır.

Metin Celal şiddetle böyle bir şey olduğunu reddeder ama 2020 yılında Jale Parla’ya “Erdal Öz” ödülünü veren juride yer alır ki 10 yıldır da Sait Faik ödülünde Jale Parla ile kurulda yan yanadır. Biraz kurcalasak neler dökülür kim bilir?

Şermin hanım hak etmiştir ya da etmemiştir bilmiyorum ama ödül olgarşisinin bu ülkeye zararı ortadır. Hak eden bile bu düzende ilerde bir gün zarar görebilir.

Sanmıyorum ki günümüzde toplumun her yerine sızmış ahbap çavuş ilişkisi edebıyata sızmasın; demiyor muyuz, edebiyat toplumun aynasıdır, diye. Verilen ödüllere de juri üyelerine de şöyle bir bakmak gerekiyor.

4 Beğeni

Toplum olarak yaşadığımız, gördüğümüz, duyduğumuz bir sürü olaydan dolayı maalesef her şeye ve herkese şüphe gözüyle bakar olduk. İyi bir şey mi değil ama dediğim gibi böyle olmak da pek haksız da sayılmayız :man_shrugging:

3 Beğeni