90'ların Yerli Şarkıları

90’lar bence günümüzden daha güzeldi. Tarihi olaylara baktığımızda Türkiye’de işler yolunda gitmiyor olabilirdi (sanki şimdi çok yolunda ya) ama kültürel anlamda günümüzden çok daha iyiydi. Müzik daha iyiydi, edebiyat daha iyiydi, TV dizileri daha iyiydi. Sinemanın çöküş yılları denilse de bana sorarsanız günümüzdeki iğrenç komedi ve dram filmlerinden daha iyi şeyler üretiliyordu.

Şimdi ki şarkılara bakıyorum da “sen beni terk edemezsin, defol git, benden kralı yok, nasıl koydum ama” ayarında uyduruk sözlere gürültülü elektronik bir müzik ekleyip, sesi berbat kişilere okutuyorlar (dikkat ederseniz şarkıcı demedim), üstüne de açık saçık klipler çekip piyasaya sürüyorlar. Ben bu yüzden uzun süredir ya Türkçe şarkı dinlemiyorum ya da dinlersem eskileri dinliyorum. Günümüzde elbette iyi işler de yapılıyor ama nadiren işte.

Şimdiki gençlere garip gelecek yıllardı. Akıllı telefon, tablet, smart TV, laptop yoktu. Masaüstü bilgisayar çok az insanın evinde vardı. İnternet yeni yeni geliyordu ve aşırı pahalı bir lükstü. Burada paylaşılan videolardan birini izlemek çok kabarık bir faturaya mâl olabilirdi. Çocuklar elektronik cihazların kölesi olmazdı, sokaklarda oyun oynar ve sosyalleşirlerdi. 90’ların en güzel kısmı işte bence buydu. İnternetin kölesi olmamıştık. TV’lerde düzgün filmler, diziler, belgeseller yayımlanırdı. Ana haber bültenlerinde ve gazetelerde kaliteli habercilik vardı. Parliament Sinema Kulübünü hâlâ hatırlıyorum. Müziği de efsanedir.

Bir çocuk için güzel yıllardı. Bunun bir nedeni de büyüklerimizin bize ülkede yaşanan sıkıntıları hissettirmemeye çalışmalarıydı. Yine de akşam haberlerde görürdük. 90’lar, yetişkinliğine denk gelenler için nasıldı bilmem ama benim gibi o yıllarda çocuk olanlar o yılları hasretle anıyordur diye düşünüyorum.

Bu başlık çocukluğuma götürdü beni. Böyle bir başlık açtığınız için sizlere ne kadar teşekkür etsem az. Güzel şarkılar paylaşmış arkadaşlar. Ben de aklıma gelenleri paylaşayım.

5 Beğeni

80’ler ve 90’lar Türkçe popunu rahat rahat dinleyememekten şikayetçi olanlar için şunu şuraya bırakayım:

http://www.radyodejavu.com/

Anonsları Şirin Baba, He-man yapıyor, daha ne olsun…

Şukuları alayım :sunglasses:

4 Beğeni

@Nemo ben onu ilk olarak şuradan dinlemiştim:

Iyi iş çıkarmışlardı. Ama esas klibin yeri farklı tabii. Bir türlü de güzel kalite de bulunmuyor.

90’lara gelince galiba söylememe gerek yok, bilen biliyor. Ne kadar ben ikinci yarısında oyuna.yetişmiş olsam da :buyucu:

Tayfun-Hadi Yine Iyisin:

Nilüfer-Böyle Ayrılık Olmaz:

Seden Gürel-Devlerin Aşkı:

Harun Kolçak-Derman Olayım:

Seden Gürel-Çalkala:

Ve tabii ki favorim Mustafa Sandal-Araba:

3 Beğeni

Gerçi Ayna 2000ler ama arada kaynasın =)

2 Beğeni

Bu kadına ayrı bir sempatim vardı :smiley:

3 Beğeni

Ya bayılırdım buna :heart_eyes::heart_eyes::heart_eyes::heart_eyes:
Bir de şöyle bir şey vardı;
Nefertiti taklidi yapn Özbek kadının Türkiye albümü :joy: Ama şarkı güzeldi

1 Beğeni

:joy:Bu klibi unutmuştum, iyi ki hatırlattın Aes Sedai :kalp::kalp::kalp: Şimdiki o saçma kliplerden çok daha yaratıcı olduğu kesin :joy::joy:

1 Beğeni

Bayılıyorum bu şarkıya…

3 Beğeni

Peki ya Emel Müftüoğlu hovarda desem?

Tam 90lar sayılmaz ama ruhunu kesinlikle yansıtıyor.

1 Beğeni

Ayşe - Gör Bak Neler Olacak? isimli rock bir parça da vardı.

Hazal - “Elden Yar Olmaz”

1 Beğeni

Tam 90’ların ruhunu yansıtan bir şarkı. Emel Müftüoğlu’nun ses tonu ve müziğin uyumu harika.

4 Beğeni

Grup Gündoğarken - “Gibi Gibiyim”

Tamda 90’lara sarmıştım bu aralar bu konu çok iyi oldu. Ben her gün buraya bir şeyler atarım :smile:

O yıllar hayranı olduğum rahmetli Kerim Tekin ile başlayayım mesela.

6 Beğeni
3 Beğeni

Bendeniz - “Ağlayayım mı?”

2 Beğeni

Müjdeler Ver şarkısını askerde çarşı iznindeyken duyup çok sevmiştim. Dönemin en canlı seslerinden biriymiş.

“Müjdeler Ver” şarkısı da güzeldir. Onu da ekleyeyim buraya:

Sezen Aksu’yu çok andıran bir sesi var Bendeniz’in.

Beste yapma yeteneği de var kendisinin bu arada… Müjdeler Ver’in sözü ve müziği de Bendeniz’e ait…

2 Beğeni