Çok Övüldüğü Halde Size Hitap Etmeyen Kitaplar

Bence Neil Gaiman’ın Yokyer eseri iyi bir kitap.Dili bazı yerlerde beni sıksa da yarattığı evreni düşününce bunu göz ardı edebiliyorum.Yazarın bu kitapla birlikte Amerikan Tanrıları, Anansi Çocukları ve Vadinin Hükümdarı kitaplarını okudum.Bu kitaplar arasından en zayıfı Yokyer olsa kendi çapında değerlendirildiğinde gayet iyi bir kitap.Sadece Neil Gaiman’ın çıtasının çok altında

1 Beğeni

Ben sanırım kurgudan çok üsluba dikkat ediyorum. O yüzden beklentimin altındaydı kitap. Ama fırsat bulduğumda diğerlerini okuyabilirim o halde. :slight_smile:

1 Beğeni

Margaret Weis - Tracy Hickman = Ölüm Kapısı Serisi

Uzun uzun nedenlerine değinmekten ziyade şahsım için bu serinin kalbimde ki yeri;

7 kitaplık balon…

1 Beğeni

Doğruluk kılıcı serisi. Boş zaman kaybı değil kesinlikle ama daha iyi kitaplar okunabilir ?

Bir yanlışınız var. Size Ölüm kapısı serisi kötü gelmeli. Ejderha mızrağı’nın ana üçlemesi ve Raistlin’in kitapları efsane ötesi güzeldir. Klasik bir söz söylemeden edemem “Okumaktan hele fantastik okumaktan hiç zarar gelmez oku pişman olma” by Eren The Great Fantastic Nerd

2 Beğeni

Neil Gaiman için dediklerinize katılıyorum kitaplarını hiç sevmiyorum. Çok garip bir anlatımı var karakterlere insan ısınamıyor :frowning: sevmiyorum ul*n! Buz ve Ateşin şarkısı serisi için önyargılısınız demek :frowning: bende öyleydim ilk kitap filan ciddi bir şekilde sıktı. Dany povlarını atlayıp, arkaya güzel bir müzik veya sessiz bir gece alabilirseniz (illa dağın tepesine çıkmanıza gerek yok odanızda olur :D) efsane bir keyif veriyor.

3 Beğeni

O seri hakkında sadece önyargılı değilim. Okumama konusunda inat ettim. Bazen takıntı boyutunda inatçılık ediyorum. :slight_smile:

Ben de sizin gibi önyargılıydım. Bir zaman sonra -yaklaşık bir 10 yıl kadar :grinning:- bir şans vermeye karar verdim. 2-3 ay kadar önce başladım seriye ve ilk iki kitabını okudum ve sevdim evet gerçekten sevdim. Diğer kitapları nasıl gider bilmiyorum ama -şimdilik- daha önce seriye haksızlık yaptığımı düşünüyorum.Ama bir yandan da iyi ki okumamışım çünkü o zaman daha çok beklerdim serinin bitmesini. Hala adamdan ses seda yok gerçi :frowning:

1 Beğeni

Tamamiyle zevk meselesi.Kitapları okumadan kitabın kötü olduğuna karar veremezsiniz.Yine de takıntınız varsa bu konuyu takipten çıkmanızı öneririm.

Kralkatili 'ni okuyabilirsin bende yukarıya kötü diye yazmıştım ama sonradan fikrim değişti gayet güzel bir kitap ama bazı yerleri daha iyi olabilir diye düşünüyorum.

1 Beğeni

Yeraltından Notlar yazıldığı dönem için bile aşırı kapalı bir anlatıma sahip. Ben kitabı İletişim Yayınlarından okudum. Oldukça açıklayıcı bir önsöze (veya sonsöz, hatırlamıyorum) yer vermişler. Kitap bittikten sonra okuyunca her şey biraz daha anlamlı oldu benim için. Bu yüzden klasikleri İletişim Yayınları dışında okumayı gereksiz buluyorum.

O kadar katılıyorum ki sana…

1 Beğeni

Marslı, Mars’ta yapayalnız kalmış bir insanı anlatan son derece pembe bir kitap.

Marslı’nın fazlasıyla toz pembe anlatımı neredeyse beni öldürecekti. Mars’ta yapayalnız bir yıldan fazla zaman geçiren bir insanın psikolojisi bu kadar mı inandırıcılıktan uzak olur? Sırf olaydan ibaret olması, sayfaları çevirdikçe arasından Hollywood akmasıyla benim için bayağı bir hayalkırıklığı olmuştu. Bu muydu bu kadar abartılan demiştim. Hele sonlarını düşününce fenalık geçiriyorum.

Bir de Fahrenheit 451’i biraz abartı bulmuştum. Kitap kesinlikle kötü değildi. Okuduğum ilk Bradbury kitabı olması bir yana hala çok severim. Ama diğer Bradbury kitaplarıyla kıyaslayınca bunun fazla parlatılmış olduğunu düşünüyorum.

3 Beğeni

aynen katılıyorum +100

Bunlarda benden:

1-Ernest Hemingway - Çanlar Kimin İçin Çalıyor : İspanya tepelerinde ayakta terlik, elde tüfek, cayır cayır güneşin sıcağında absent içip devrim yapıyoruz.

2-Roger Zelazny - Işık Tanrısı : Kitapta yer alan iki silah, bir iki uzay gemisinden bozma araba ile bilim kurgu sınıfına dahil olurken, onlarca hintli tanrı ismi arasında kim kimdi o ne demişti, dolanıp duruyoruz. Bitsin diye okuyoruz…

3- Yuval Noah Harari Homo Deus: Yarının Kısa Bir Tarihi : Homo Sapiens den alınan gaz ile, geleceğe ilişkin üç konuyu aynı örnekleri elli kere tekrar tekrar yazarak 400 sayfayı buluyoruz. Geleceği yazdığımız için kaynak da az. Böylece koşa koşa ilk kitabın hayranlığı ile alıyoruz.

2 Beğeni

Bu konu ölü bırakılmıyor bir türlü sürekli birileri çıkıp diriltiyor. Bence ölü kalmalı.

4 Beğeni

“Çanlar Kimin İçin Çalıyor” kitap değerlendirmesine katılmıyorum aslında fakat bir kere beğenmiş bulunduk.:slight_smile:

2 Beğeni

Olu kalmasin efendim, neden kalsin. Ben simdi gordum mesela. O kadar tartisma goren konuyu radardan kacirmisim.

Suraya Kralkatili serisini birakip gidiyorum. Yukarda yapan yapmis aciklamasini zaten.

5 Beğeni

Franz Kafka’nın bütün eserleri. Abartıldığını düşündüğümüz yazarlar diye bir konu açılsa ilk sıraya yine kendisini yazarım. Bu adamı ve eserlerini sevmedim, sevemedim.

6 Beğeni