Agatha Christie Kitaplığı (Altın Kitaplar)


(Serhat) #1

Merhaba yeni bir seri ile karşınızdayım :slight_smile: . Türkiye’de yabancı polisiye yazar denince akla ilk gelen kişi olan Agatha Christie’nin yayımlanmış/yayımlanacak eserleri bu dizi altında toplanacaktır.
Serimizde çizgi roman - Mary Westmacot romanlarını da bulabileceksiniz.
Ülkemizde çizgi romanlarını NTV Yayınları basmıştı. Şimdilerde bu eserleri bulmak biraz zorlaştı.
Yazarımızın biyografisine aşağıdan ulaşabilirsiniz. Detayları sayfada çok yer kaplamasın diye gizledim.
Ayrıca Altın Kitaplar şu an kitap kapaklarını güncellemektedir. Güncellenen kitap kapakları da ayrı bir kategori olarak yayınladım.
Liste alfabetiktir. Yeni kitap çıkınca listenin en altına eklenecektir.

BİYOGRAFİSİ

15 Eylül 1890 tarihinde doğdu. İngiliz yazar, popüler edebiyatın en önemli isimlerinden biridir. Mary Westmacott takma adıyla aşk romanları da yazmıştır. Ancak asıl ününü, yazdığı 80 dedektif romanına ve West End tiyatrolarında başarıyla sahnelenen oyunlarına borçludur.

Babası Frederick Alvah Millet, Agatha henüz küçük yaştayken öldü. Annesi tarafından evde eğitilen küçük kız, yalnız bir çocukluk geçirdi. Küçük yaşta öyküler yazmaya başladı. 16 yaşında, şan öğrenimi görmek üzere Paris’e yollandıysa da kısa sürede bundan vazgeçti. Ciddi anlamda ilk edebi denemeleri, duygusal konuları ele alan öyküler oldu. 1914’te Arvhibald Christie adlı bir doktorla evlendi ve yeniden Fransa’ya gitti. Oradayken vakit geçirmek üzere okuduğu dedektif öykülerinin daha iyilerini yazabileceğini düşünerek ilk polis romanı olan The Mysterous Affair at Styles’ı (Styles’daki Esrarengiz Olay) yazdı. Kitap çeşitli yayınevinlerince geri çevrildikten sonra 1920’de Bodley Head Yayınevi tarafından kabul edildi. Styles, Agatha Christie’nin ilk Hercule Poirot’u romanıdır.

Hercule Poirot, zekası, espri yeteneği, keskin gözlemciliği ve Avrupalı inceliği ile seçkinleşen Belçikalı bir dedektiftir. Cinayetleri “küçük gri hücreler” dediği beynini kullanarak çözmesi ve bu arada da İngiliz yüksek sınıfının özel yaşamının saklı yönlerini ortaya dökmesi ile tanınır. Agatha Christie’nin arka arkaya yazmaya başladığı polis romanları Poirot tipine uluslararası ün kazandırdı. Yazar ayrıca Miss Marple adının verdiği bir tip daha yarattı. Sevimli bir yaşlı kız olan amatör dedektif Miss Marple da çok tutuldu. 1928’de ilk kocasından boşanıp Max Mallowan’le evlendikten sonra birçok ülke gezip görme fırsatı bulan Christie’nin romanları 1930’larda çoğunlukla uluslararası mekânlarda geçmeye başladı.

Hayranlarınca her kitabı beğenilmekle birlikte, Agatha Christie’nin edebi kaygılarla yazdığı bazı romanlar eleştirmenlerin de dikkatini çekti. On Küçük Zenci ise polis romanının klasikleri arasındadır. Agatha Christie, İngiliz töre romanı geleneğinde yazdığı polis romanları ile dünya edebiyatında kendine özgü bir yerin sahibi olmuştur. 12 Ocak 1976 tarihinde vefat etti.
(Kaynak: biyografi.net)

ÇİZGİ ROMANLARI (NTV Yayınları)

 1. Beş Küçük Domuz - Yanlış Hüküm
 2. Bitmeyen Gece - Roger Ackroyd’un Katli
 3. Briç Masası Cinayeti - Ölüm Çığlığı
 4. Kahverengi Elbiseli Adam - Sessiz Tanık
 5. Nil’de Ölüm - Malikanedeki Esrar
 6. On Küçük Zenci - Mavi Trenin Esrarı
 7. Şark Ekspresinde Cinayet - Gizli Düşman

Beş Küçük Domuz - Yanlış HükümBitmeyen Gece - Roger Ackroyd'un KatliBriç Masası Cinayeti - Ölüm ÇığlığıKahverengi Elbiseli Adam - Sessiz TanıkNil'de Ölüm - Malikanedeki EsrarŞark Ekspresinde Cinayet - Gizli DüşmanOn Küçük Zenci - Mavi Trenin Esrarı

MARY WESTMACOT ROMANLARI

 1. Annem ve Ben
 2. Bitmemiş Portre
 3. Gül ve Porsukağacı
 4. Sensiz Bir İlkbahar
 5. Sevginin Bağladıkları

Annem ve BenBitmemiş PortreGül ve PorsukağacıSensiz Bir İlkbaharSevginin Bağladıkları

ÇIKAN KİTAPLAR (Koyu kitap isimleri kapakları güncel olan kitaplardır.)

 1. 16.50 Treni
 2. Acı Kahve
 3. Arka Sokaktaki Cinayet
 4. Bağdat’a Geldiler
 5. Bayan McGinty’nin Ölümü
 6. Beklenmeyen Misafir
 7. Beş Küçük Domuz
 8. Bilinmeyen Hedef
 9. Briç Masasında Cinayet
 10. Büyük Dörtler
 11. Cenazeden Sonra
 12. Cesetler Merdiveni
 13. Cinayet Alfabesi
 14. Cinayet İlanı
 15. Cinayet Randevusu
 16. Cinayetler Kulübü
 17. Cinayetler Oteli
 18. Çarpık Evdeki Cesetler
 19. Dersimiz Cinayet
 20. Doğu Ekspresinde Cinayet
 21. Elmayı Yılan Isırdı
 22. Esrarengiz Parmaklar
 23. Esrarengiz Sanık
 24. Fare Kapanı
 25. Filler de Hatırlar
 26. Frankfurt Yolcusu
 27. Gizli Düşman
 28. Güvercinler Arasında Bir Kedi
 29. Hercule’ün On İki Görevi
 30. Hollow Malikanesi Cinayeti
 31. İskemlede Beş Ceset
 32. Işıklar Sönünce
 33. Kader Kapısı
 34. Kahverengi Elbiseli Adam
 35. Kanatların Çağrısı
 36. Köşkteki Esrar
 37. Listerdale’in Gizemi
 38. Lord Edgware’i Kim Öldürdü
 39. Mavi Trenin Esrarı
 40. Mezopotamya’da Cinayet
 41. Miss Marple’ın Son Maceraları
 42. N veya M
 43. Neden Evas’a Sormadılar
 44. Nil’ de Ölüm
 45. Noel Kekinin Gizemi
 46. Noel’de Cinayet
 47. On Küçük Zenci
 48. Ölüm Adası
 49. Ölüm Büyüsü
 50. Ölüm Çığlığı
 51. Ölüm Dalgaları
 52. Ölüm Diken Üstünde
 53. Ölüm Meleği
 54. Ölüm Oyunu
 55. Ölüm Saatleri
 56. Ölüm Sessiz Geldi
 57. Ölümle Randevu
 58. Ölümün Tam Zamanı
 59. Parker Pyne İz Üzerinde
 60. Pembe Evdeki Ölü
 61. Poirot Araştırıyor
 62. Poirot’nun İlk Davaları
 63. Porsuk Ağacı Cinayeti
 64. Roger Ackroyd Cinayeti
 65. Sessiz Tanık
 66. Sıfıra Doğru
 67. Sittaford Malikânesi’nin Gizemi
 68. Son Evdeki Tehlike
 69. Sonsuz Gece
 70. Sonuncu Kurban
 71. Sonunda Ölüm Geldi
 72. Suç Ortakları
 73. Şahidin Gözleri
 74. Şampanyadaki Zehir
 75. Uyuyan Ölüm
 76. Üç Perdelik Cinayet
 77. Üç Yanlış Üç Ceset
 78. Üçüncü Kız
 79. Ve Ayna Kırıldı
 80. Ve Perde İndi
 81. Yedilerin Gizemi
 82. Zarif Bir Cinayet Gecesi
 83. Zehiri Kim Verdi
 84. Örümcek Ağı
 85. Beklenmeyen Şahit ve Diğer Öyküler

GÜNCELLENEN KAPAKLAR

Arka Sokaktaki Cinayet Cinayet Randevusu Köşkteki Esrar Dersimiz Cinayet Ölüm Dalgaları On Küçük Zenci Doğu Ekspresinde Cinayet Kader Kapısı nilde ölüm 1 %C3%87arp%C4%B1k%20Evdeki%20Cesetler-1 Cinayet%20Alfabesi 50%20TREN%C4%B0-- Mavi%20Trenin%20Esrar%C4%B1-- Poirot%20Ara%C5%9Ft%C4%B1r%C4%B1yor-- Porsuk%20A%C4%9Fac%C4%B1%20Cinayeti-- Noelde%20Cinayet Sittaford%20Malikanesinin%20Gizemi Beklenmeyen%20%C5%9Eahit%20ve%20Di%C4%9Fer%20%C3%96yk%C3%BCler Ac%C4%B1%20Kahve Roger%20Ackroyd%20Cinayeti Beklenmeyen%20Misafir

ESKİ KAPAKLAR

Bağdat'a GeldilerBayan McGinty'nin ÖlümüBeş Küçük DomuzBriç Masasında CinayetBilinmeyen HedefBüyük DörtlerCenazeden SonraCesetler MerdiveniCinayet İlanıCinayetler KulübüCinayetler OteliElmayı Yılan IsırdıEsrarengiz ParmaklarEsrarengiz SanıkFare KapanıFiller de HatırlarFrankfurt YolcusuGizli DüşmanGüvercinler Arasında Bir KediHercule'ün On İki GöreviHollow Malikanesi Cinayetiİskemlede Beş CesetIşıklar SönünceKahverengi Elbiseli AdamKanatların ÇağrısıListerdale'in GizemiLord Edgware'i Kim ÖldürdüMezopotamya'da CinayetMiss Marple'ın Son MaceralarıN veya MNeden Evas'a SormadılarNoel Kekinin GizemiÖlüm AdasıÖlüm BüyüsüÖlüm ÇığlığıÖlüm Diken ÜstündeÖlüm MeleğiÖlüm OyunuÖlüm SaatleriÖlüm Sessiz GeldiÖlümle RandevuÖlümün Tam ZamanıParker Pyne İz ÜzerindePembe Evdeki ÖlüPoirot'nun İlk DavalarıSessiz TanıkSıfıra DoğruSon Evdeki TehlikeSonsuz GeceSonuncu KurbanSonunda Ölüm GeldiSuç OrtaklarıŞahidin GözleriŞampanyadaki ZehirUyuyan ÖlümÜç Perdelik CinayetÜç Yanlış Üç CesetÜçüncü KızVe Ayna KırıldıVe Perde İndiYedilerin GizemiZarif Bir Cinayet GecesiZehiri Kim Verdi

Açtığım Diğer Seri Konular


Okuma Rehberi kategorisi hakkında
(Carai an Caldazar!) #2

On Küçük Zencinin çok iyi olduğunu duydum


(Serhat) #3

Bana göre tüm kitapları iyi. :slight_smile:


(Hiçliğin bekçisi…) #4

Güzel bir konu olmuş. Kendi adıma teşekkür ederim. Biyografiyi özellikle beğendim. Ellerine sağlık.
Yeni kapakları daha çok beğendim. Tamam eskiler de hoş ama bana her zaman çok karışık görünmüşlerdir. Fazlasıyla hareketliydi.


(Serhat) #5

Yeni kapak konusunda bende hemfikirim. Yeni kapakları bende beğeniyorum. Eksik birkaç kitap bar onların yeni kapaklı edisyonlarını beklicem


(Bahri Doğukan Şahin) #6

Yeni kapaklar çok kötü olmuş bence. İlk bakışta yazı stilinden başka hiçbir şey gözükmüyor. Zaten nefret ediyorum bu çok şekilli el yazılarından. Eskilerini seviyordum. Demek ki artık almak istediklerimin kapaklarına dikkat etmek zorundayım.

Bu arada konu için teşekkürler.


(tturan) #7

Bır zamanlar cinaiforum dıye bır sıte vardı kapandı orada agatha teyzenın Turkıye de yayımlanmış tum kıtapları tarıhlerı yayınevı vs vardı Keske o sayfaları kaydetmış olsaydım dıyorum


(Serhat) #8

Yeni kitabı yakında çıkıyor. Daha önce Türkiye’de yayımlanmamış bir kitabı. Örümcek Ağı adlı kitabı. Ayrıca kitap kapağını da beğendim.

1


(galeme) #9

Kpss illeti sonrasında Agatha Christie kitaplarına dalmak istiyorum. Daha önce 10 Küçük Zenci’yi okumuştum ve çok beğenmiştim. Aynı bu şekilde aradan istediğim kitapları seçip okuyabilir miyim yoksa seri şeklinde olanlar var mı? Veya aynı karakterlerden dolayı önce-sonra okunması gerekenler var mı?


(Serhat) #10

Yeni güncellenmiş kapaklar eklendi.

16.50 Treni
Mavi Trenin Esrarı
Poirot Araştırıyor
Porsuk Ağacı Cinayeti


(Erman Akman) #11

Hercule Poirot romanları var.Miss Marple Romanları var.yanlış değilse bir kaç karater daha var romanlarında geçen ama en çok bu iki karakter var.romanlar seri halinde değil.istediğini alıp okuyabilirsin.


(Serhat) #12

2 yeni güncellenmiş kapak eklendi.

Sittaford Malikanesinin Gizemi
Noelde Cinayet


#13

Güncellenmiş kapakları çok beğeniyorum. Üstüne kan sıçramış efekti verilen ve düğün davetiyesi fontu ile kitabın isminin yazıldığı eski kapakları hiç sevmiyordum.

Bu arada görseller için teşekkürler. Okuduğum ilk Agatha Christie romanını, ismini hatırlamadığım sadece aklımda kapağı hayal meyal kaldığı için bulamıyordum. Ilk mesajdaki görsellere bakarak buldum. Ölüm Diken Üstünde imiş :smile:


(Serhat) #14

Kapak konusunda bende hemfikirim. Güncel kapakları bende beğeniyorum.


(Serhat) #15

Yazarımızın yeni kitabı seneler önce yayımlanmış ancak baskısı bulunmayan bir kitabı. Ayrıca kitap içerisinde Hercule Poirot’nun yeni bir macerasının da bulunduğu daha önce yayımlanmamış öyküleri bulunan Beklenmeyen Şahit ve Diğer Öyküler adlı kitabı

Beklenmeyen%20%C5%9Eahit%20ve%20Di%C4%9Fer%20%C3%96yk%C3%BCler

Beklenmeyen Şahit ve Diğer Öyküler (Kitapyurdu)

Beklenmeyen Şahit ve Diğer Öyküler (Babil)


(Serhat) #16

Güncellenen kapaklı Acı Kahve

Ac%C4%B1%20Kahve


(Oğuz Eren) #17

Her yeni Agatha Christie baskısında çevirmeni kontrol ediyorum. Bu baskı da yine Dilek Akari çevirisi. En az 19 yıllık.
Hadi bunu geçtim… Yeni baskılarda hala 70’li yıllardan kalma Gönül Suveren çevirileri var.
Bilen bilir, Suveren’in Roger Ackroyd çevirisi için zamanında Celal Üster, “Asıl katil çevirmen” şeklinde bir yazı yazıp, çeviriyi kıyasıya eleştirmişti. Yayınevi de yanlış hatırlamıyorsam çeviriyi düzelttiklerini açıklamıştı. Ancak yeniden çevirmediler. Diğer romanlarda da aynı çeviriler hala kullanılıyor.
(http://www.milliyet.com.tr/2003/09/28/pazar/yazulku.html)

Roger Ackroyd’u yazar 1926’da yazmış.
46 yıl sonra, 1972’de Altın yayınevi bu romanı Gönül Suveren çevirisi ile yayınlamış.
(http://www.cinairoman.com/book_prints/18599)

46 yıl daha geçti, 2018 yılına geldik, hala aynı çeviri.
İnşallah bir 46 yıl daha geçmesi gerekmez !

Bu arada, Roger Ackroyd için söyleyeyim, Pınar Kür çevirisi de var, onu edinmenizi tavsiye ederim (http://www.cinairoman.com/book_prints/16259)

Burada merhum Suveren’i eleştirmek gibi bir gayem yok. 60’lı, 70’li yılların çeviri anlayışı ile günümüzdeki anlayış arasında dağlar kadar fark var. O zamanlar bugünkü hassasiyet yokmuş. Sait Faik’in Simenon çevirisini nasıl yaptığını anlattığı şu anekdota bakın :

O kadar çok sevdim ki, tuttum bir forma kadar okudum, başladım yazmaya. Baktım, üç dört formalık yazı yazmışım. Biraz daha okudum, gene devam ettim. Atlaya-atlaya biraz daha da okudum ve yazdım. Kitap bitti.

Vala Nureddin’in Agatha çevirileri de okunmaz bugün.

Yani ben çevirmenden ziyade, onyıllardır aynı çevirileri yayınlayan yayınevini sorumlu görüyorum.


(Bülent Özgün) #18

Bugün Altın Kitaplar "On Küçük Zenci"nin tam metin çevirisini Ekim’de satışa sunacağını duyurdu. Halihazırdaki baskıyı önceki günlerde Kitapyurdu’ndaki %50 indirimden almıştım. Şimdi kendimi kandırılmış hissediyorum. Ne demek “tam metin” yahu. Bilen var mı? Aradaki fark neymiş?


(Bahri Doğukan Şahin) #19

Ben bilmiyorum da geçen gün forumdan bir arkadaş sakın almayın, yakında tam metin gelecek diye uyarmıştı bir başlıkta. Senin gözünden kaçmış demek ki hocam.

Gerçekten hiç hoş değil bu Altın Kitaplar’ın yaptığı. King’de defalarca yaptılar, yetmemiş demek ki.


#21

Kitap çok güzel olmakla birlikte 3 bölümlük dizisini çekmişler onu da öneririm:

Philip Lombard’ı Aidan Turner canlandırıyor, hastasıyız.