Agatha Christie'nin "Beklenmeyen Şahit ve Diğer Öyküler" Kitabı İlk Kez Türkçede

(Pilav Ye, Kadınlara İnan) #1

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/haberler/edebiyat/agatha-christienin-beklenmeyen-sahit-ve-diger-oykuler-kitabi-ilk-kez-turkcede/

Agatha Christie’nin Türkçede ilk kez yayımlanan öyküleri bizlerle. “Beklenmeyen Şahit ve Diğer Öyküler” raflardaki yerini aldı. (DEVAMI…)

İlk kez mi?

(Cem) #3

Agatha Christie’nin Türkçede ilk kez yayımlanan “öyküleri” bizlerle. Kitabın ismi: “Beklenmeyen Şahit ve Diğer Öyküler

Haber metninden: “Agahta Christie romanı ve Türkçede ilk kez yayımlanan öyküleri bizlerle buluşuyor!” — “daha önce Türkçe yayımlanmamış öykülerini de okuma şansına erişeceğiz.”

Beklenmeyen Şahit bir roman değil öyküdür, fotoğrafını attığım kitap daa öykülerden oluşmaktadır. Dolayısıyla Agatha Christie’nin Türkçede ilk kez yayınlanan öyküleri denince The Witness for the Prosecution and Other Stories adlı kitap ilk kez Türkçeye çevrilmiş gibi anlaşılıyor halbuki 1961’de böyle bir kitap çevrilip basılmış. Belki de sadece Beklenmeyen Şahit öyküsü aynıdır diğer öyküler çevrilmemiştir ama böyle biraz kafa karıştırıcı olmuş.

(Cem) #5

Kafa karışıklığı olmasın diye spot ve haber metnini attım. Beklenmeyen Şahit aynı, diğer öyküler için yeni denmişti yayımlandığı zaman. Zaten içeriğinde de böyle yazıyor haberin.

Buradakilerle aynı mı bilmiyorum. Yayınevi yanlış aktarmış da olabilir.

hangi öyküleri içerdiğini bilmediğimiz için kitabı görmek lazım, zaten altın kitapların ilk çevirdiği Agatha Christie kitabıymış. Yıllar önce çevrildiği unutulmuş bile olabilir

(Oğuz Eren) #7

Yeni baski 12 öykü içeriyor, eskisi ise sadece 8.

Yeni Baskı Eski Baskı
Beklenmeyen Şahit Beklenmeyen Şahit
Kırmızı Alarm Tehlike İşareti
Dördüncü Adam
S.O.S. S.O.S.
Radyo Vasiyetname
Mavi Kavanozun Gizemi Mavi Kavanozun Sırrı
Altı Penilik Bir Şarkı Söyle
Bay Eastwood’un Macerası
Bülbül Yuvası Bülbül Yuvası
Kaza Kaza
İkinci Gong İkinci Gong