Ağrı Dağı Eteklerinde Gerilim Dolu Bir Macera: "Ağrı Dağı" Raflarda!

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/haberler/edebiyat/agri-dagi-eteklerinde-gerilim-dolu-bir-macera-agri-dagi-raflarda/Bram Stoker Ödülleri’nde En İyi Roman Ödülü’ne layık görülen “Ağrı Dağı”, İthaki Yayınları etiketiyle raflarda. Yazar Christopher Golden bizleri Ağrı Dağı’nın eteklerinde korku ve gizem dolu bir maceraya sürüklüyor! Üstelik işin içinde bir de Nuh’un Gemisi var! (DEVAMI…)

2 Likes

“Ağrı Dağrı, ChristopherGolden’ın başyapıtı. Lovecraft’ın Deliliğin Dağlarında’sı ve John Carpenter’ın TheThing’i tadında bir roman. Bayıldım!” –Brian Keene

Acaba hakikaten böyle mi yoksa yine ön kapak reklam kokan abartı yazılardan birisi ile mi karşı karşıyayız?Lovecraft’ın Deliliğin Dağlarında’sının çeyreği kadar varsa bile bu kitabı hemen alır, okuma sıramda en öne çekerim.

Bir Ağrılı olarak hemen okuyacağım. :wink:

Ağrı Dağı = Christopher Golden

Öncelikle şunu belirteyim : ‘‘Klişeden ölen var’’

Geleyim incelememe; kitabın arka kapağında şöyle diyor. ‘‘Lovecraft ve The Thing filminin birleşimi gibi’’… (bu ana fikri biraz daha süslü yazıyor tabi) Hakikaten son derece yerinde bir tespit ama yandan çarklısı…

Lovecraft ismini duyunca balıklama daldım kitaba ama maalesef kitap yeni hiçbir şey sunmuyor. Daha önce 50 kez izlediğimiz senaryonun kitaba geçmiş hali. Bir grup dallama Ağrı Dağı’na, Nuh’un Gemisi’ni araştırmaya gider, dağda bir iblis bunlara dadanır, içlerine girmek sureti ile kontrollerini ele geçirip ekipteki kişileri bir bir azaltır.

Bu temada 100 tane korku filmi zaten çekildi. 101. yi okumaya bana sorsanız hiç gerek yoktu. Karakter derinliği de fazla olmadığı için kim öldü, kim kaldı açıkçası pek umursamadan okuyorsunuz.

Buna rağmen akıcılık konusunda verimli buldum. Aslında tam bir plaj kitabı kendisi, derinlik aramam güneşlenirken de muhabbetle giden sabun köpüğü gibi bir şeyler okuyayım diyen bünye memnun kalır. Benim gibi zaten Lovecraft külliyatını okumuş, The Thing ve kopyası bol miktarda film izlemiş kişi ise anca ‘‘meeh’’ der.

Yaratıcılık emaresi görmediğim için 5,5/10 veriyorum kendisine. Bram Stoker en iyi korku romanı ödülü almış birde. Bu da korku edebiyatının bu aralar ne kadar içler acısı bir halde olduğunu görmemi sağlamış oldu.