Ahmet Şimşirgil Kitapları

Ahmet Şimşirgil

BİYOGRAFİSİ

Ahmet Şimşirgil (25 Mayıs 1959) Türk akademisyen.

1959 senesinde Sinop Boyabat’ta doğdu ve ilk, orta ve lise eğitimini tamamladı. 1978 senesinde Erzurum Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümüne kabul edildi ve 1982 senesinde mezun oldu. 1983 senesinde aynı üniversitenin Yeniçağ Bölümü’nde araştırmacı olarak vazifeye başladı ve 1985 senesinde yüksek lisansını tamamladı. 1989 senesinde İstanbul Marmara Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’ne geçti.

1990 senesinde “Osmanlı Taşra Teşkilatı’nda Tokat (1455-1574)” isimli eseri ve 1997 senesinde “Uyvar’ın Osmanlılar Tarafından Fethi ve İdaresi” isimli tezini yazarak Doktora ve Doçentlik unvanını aldı. 2003 senesinde Prof. Dr. Şimşirgil, Türkiye günlük gazetesi için itibarlı bir yazar ve düzenli olarak katkıda bulunan bir müellif olmasının yanı sıra, Milli ve Milletlerarası düzeyde makaleler neşretti ve “Tarih ve Medeniyet”, “Başka Şeyleri”, "Tarih Lalegül TV ve TGRT Radyo’da ve İnsan “, TRT1 TV’de” Tarih Sahnesi " programlarını yaptı.

Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil, halen İstanbul Marmara Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi’nde Osmanlı Tarihi profesörüdür. Evli ve üç çocuğu vardır.

Kaynak: Ahmet Şimşirgil - Vikipedi

NOT: Kitaplar ilk çıkış tarihine göre sıralanmıştır.

ÇIKAN KİTAPLAR:

TİMAŞ YAYINLARI

1. Kayı 1 - Ertuğrul’un Ocağı
  2. Kayı 2 - Cihan Devleti
  3. Kayı 3 - Haremeyn Hizmetinde
  4. Kayı 4 - Ufukların Padişahı Kanuni
  5. Kayı 5 - Kudret ve Azamet Yılları
  6. Valide Sultanlar ve Harem
  7. Kayı 6 - İmparatorluğun Zirvesi ve Dönüş
  8. Denizler Fatihi Piyale Paşa
  9. Kayı 7 - Kutsal İttifaka Karşı
  10. Topkapı Sarayı - Bir Müstakil Dünya
  11. Osmanlı Gerçekleri 1
  12. Kayı 8 - Islahat Darbe ve Devlet
  13. Otağ 1 - Büyük Doğuş
  14. Otağ 2 - Emir Timur
  15. Kayı 9 - Sonun Başlangıcı
  16. Kayı 10 - 2. Abdülhamid Han
  17. Osmanlı Gerçekleri 2
  18. Otağ 3 - Sultan Alparslan
  19. Kayı 11 - Elveda
  20. En Sevgili Efendimiz ve Sevdalıları
  21. Barbaros Hayreddin Paşa

IQ KÜLTÜR SANAT YAYINCILIK

1. Ahmet Cevdet Paşa ve Mecelle
  2. Devr-i Gül Sohbetleri
  3. Eşrefoğlu Rumi
  4. Sultan 2. Kılıçarslan ve Aksaray

KTB YAYINLARI

1. Eşrefoğlu Rumi
  2. Edep Ya Hu
  3. Mızraklı Hakikat
  4. Hakimiyet Sembolü Ayasofya Camii

BEYLİK YAYINLARI

1. Ahmet Cevdet Paşa ve Mecelle
  2. Slovakya’da Osmanlılar
  3. Devr-i Gül Sohbetleri

1 Ahmet Cevdet Paşa ve Mecelle Slovakya'da Osmanlılar 3 Devr-i Gül Sohbetleri

DESTEK YAYINLARI

1. Adalet Ustaları

1 Adalet Ustaları

1 Beğeni

@SJack
Slovakya’da Osmanlılar kitabının resmi hatalı gözüküyor. Siz düzeltebiliyorsanız düzeltir misiniz? Sildim resmi sonra yeniden ekledim ama düzelmiyor.

1 Beğeni

Önizlemede sorunlu görünmüyor. Fakat kaydedildikten sonra aşağı kayıyor. Herhangi bir şey yapamıyorum buna üzgünüm.

1 Beğeni

Yandaki iki kapağı jpg olarak tekrar kaydet düzelmesi gerekir.

1 Beğeni

Konu karşıma çıkmışken Ahmet Şimşirgil ile alakalı bir kaç kelime yazayım. Tarih yazarıdır. Tarihçi yazar değildir. Osmanlı hayranı muhafazakar bir yazardır. Cumhuriyet, laiklik, Atatürk konularında hassasiyetiniz varsa okumayın derim. Tarihi kendine göre yorumlamaya bayılır.

Bir örnek ile açıklayayım. 2.Selim’in bir dönem alkol kullandığı konusu üzerinde tüm tarihçiler hem fikirdir. Bunu bir çok hatırat ve kaynak da destekler. Ancak Ahmet Şimşirgil bunu kabul etmez. Daha doğrusu eder ama etmez. Nasıl oluyor bu? Şöyle oluyor; Ahmet Şimşirgil’in demesine göre: “2.Selim bir dönem alkol kullanmıştır. Ancak daha sonra bundan tövbe etmiştir. Dinimiz İslam’a göre tövbe eden kişi hiç yapmamış gibidir. Bu nedenle ben 2.Selim alkol kullandı demem.”

Yukarıda belirttiğim üzere kendisi tarihi bu perspektiften yazmaktadır. Bu yazım şeklinin de tarih yazımına uygun olmadığını düşünüyorum. Ahmet Şimşirgil okuyacak olanların bu hususları göz önüne alarak okumasını tavsiye ederim.

4 Beğeni

Yeni