Akça Vadi’nin Bağrında Yetişen Semavi Kız

Hikayeyi ayrıntılı bir şekilde yazman çok hoşuma gitti. Kafamda eksik veya oturmayan hiç birşey olmadı. Bir solukta okuyup bitirdim.:slight_smile: Bir sonraki hikayeni sabırsızlıkla bekliyorum :smile_cat:

4 Beğeni

Çok teşekkürler, beğenilerin benim için önemli. Bakalım masal teması için neler ortaya çıkacak. Bekliyorum güzel yorumlarını. :slight_smile:

3 Beğeni

Bayıldımmm…Çok güzel yazmışsın Oguzhan…Detaylar,başlık,isimler çok iyiydi…Film izler gibi okudum…Tebrik ederim…

3 Beğeni

Konuyu ve anlatım biçimi bakımından beğendim hemen okudum ama seçmiş olduğun isimleri okurken biraz zorlandım :grin::grin:ama onun dışında hayal dünyan ve anlatış biçimini cokkk beğendim

3 Beğeni

Oguzhancım başarılı bır öykü olmus okurken sanki hersey gözümde canlandı akıcı bir yazı olmus zaten güzel kelimeler kullanmişsin zaten yazdığın öyküleri büyük bir heyecanla okuyorum bir sonraki yazını okumayı bekliyorum cünkü kalemini begeniyorum anlatma yeteneğini begeniyorum

3 Beğeni

Merhaba Oğuzhan,

Öncelikle hayal gücü, bir evren kurma ve onun konseptlerini oluşturma konularında son derece başarılı bir işle karşı karşıyayız.

Okumaktan fazla izlediğim de bir eser oldu yine bir başka artı olarak.

Ben popüler kültürden esintiler de gördüm -türe dair- hoş detaylar olarak ama ben mi gördüm yoksa sen de gerçekten de bunları kullandın mı bilemiyorum tabi.

İsimleri beğendim, sadece Yonna kız ismi gibi geldi bana.

İki geri bildirim yapacağım;

• Kasiella’nın motivasyonu konusu çok derin. Hayat kadar komplike ve derin hatta, bu iyi de bir şey. Öykü hayata göre elbette çok daha dar bir alan o açıdan zor bir challenge ile karşı karşıya da kalmış olabilirsin.
  • Bu madde, geri bildirimden çok bir fantastik severden diğerine dertleşme daha çok; şimdi benim okuduğum bu dünya bir Game Of Thrones ya da Witcher tarzı değil. Daha yabancı daha uzak ve high fantasy’nin yabancıl bir örneği. Yani fantastik illa ki bir tür olur demiyorum ama senin fantastiğinde tepkime, nükleer, radar, alyuvar vb. tanımlamalar okuyucuyu evren ile biraz yabancılaştırıyor oabilir.

Kalemine sağlık
Böyle yeni evrenleri okumak keyfini bana yaşattığın için de ayrıca teşekkür ederim.
Görüşmek dileğiyle…

4 Beğeni

Bu Öykü bana tekrardan uzun zamandır okuyamadığım fantastik hikayeleri neden sevdiğimi hatırlattı. Yoğun anlatımını ve ince detaylarını çok sevdim. Karakterlerini gözümde canlandırabilmem aslında bu kurguda ne kadar başarılı olduğunu gösteriyordur diye düşünüyorum. :relaxed:

Blok-alıntı Doğa her zaman olduğu gibi ahengini bulana dek yenilenmeye devam edecekti.
Bu alıntıyı okuduktan sonra, öykünün alt metninde fantastik kurgusu haricinde bir mesajın yattığını çağrıştırdı ve bu benim hikayeye daha da bağlanmamı sağladı. Yoana ve Kasiella karakterlerinin isimleri de anlatımlarını da kısa bir hikaye olmasına rağmen güzel ve yeterli yaptığını düşünüyor ve tebrik ediyorum. :innocent:

3 Beğeni

Çok teşekkür ederim! Sinematik etkiyi uyandırabilmek benim için çok önemli biliyorsun. Daha iyileriyle karşına çıkarım umarım. :pray:

2 Beğeni

İsimlerin bu şekilde bir his uyandıracağını tahmin etmiştim aslında. :slight_smile: Yine de oluşturduğum evrenle kafiyeli isimler gibi geldiler bana o yüzden vazgeçmeyip kullanmaya karar verdim. Beğenilerin için çok teşekkür ederim. :hugs:

2 Beğeni

Merhaba @UlianaHippogrief

Ben yorum yapmadan önce sana bir soru sorsam izin verir misin?

Sen yazdığın bu metni eleştirecek olsaydın, nasıl bakardın?

3 Beğeni

Güzel yorumların için çok teşekkür ederim. @Yilzdiz_Ors

Bu hikayeyi nedense beğeneceğini tahmin etmiştim. Masal teması ile belki yine de sana daha çok hitap eden bir öykü kaleme alabilirim, kim bilir. Tekrardan çok teşekkürler. :slight_smile:

Merhabalar @MuratBarisSari

Yazılarımda sinematik bir etki uyandırabilmek benim için büyük bir önem taşıyor. Bu açıdan söyledikleriniz beni çok memnun etti, çok teşekkür ederim.

Her zaman benimsediğim birşey var. Hayal gücünün kuvvetini hiçbir zaman hafife almamalıyız bence. Yazmayı teknik olarak öğrenebiliriz belki ama hayal gücüne hükmetmek bambaşka bir şey. Bu yüzden benim için özgün bir kurgu oluşturmak ya da okumak çoğu zaman dil kullanımının önüne geçebiliyor.

Sizde bu doğrultuda bana eksik gördüğünüz şeyleri gösterdiğiniz için minnettarım. Yalnız sizden ricam şu kısmı biraz daha açabilir misiniz?

O kısımda ne yakaladığınızı daha net anlamak ve görmek istiyorum. Güzel incelemeniz için bir kere daha çok teşekkürler.

Büyük ihtimalle bu kısımdan bahsediyorsunuz.

Canım arkadaşım merhaba. @GamzeK

Tekrardan bu tür hikayeleri neden sevdiğini hatırlatacak kadar seni eğlendirdiyse buna çok müteşekkir olduğumu belirtmeliyim. Senin bu tür plot twistlere ne kadar tutkulu olduğunu biliyorum, o yüzden bundan sonra ki öykülerimde de değerli yorumlarını bekliyorum. Fantastik sever bir birey olarak bana hatalarımı göster ki bu yolda daha güçlü ilerleyebileyim. :raised_hands:

2 Beğeni

Estağfurullah, izin sizin buyrun lütfen…

Benim bu hikaye ile ilgili en büyük eleştirim sonu ile ilgili olurdu muhtemelen. Çünkü yukarıdada belirttiğim gibi taşınma işleri ile uğraştığım için aklımdaki savaş sahnesini tam olarak yansıtamadım, kısa kesmek zorunda kaldım. Bu nedenle o kısmın çok içime sinmediğini söyleyebilirim. Tempoyu düşüren birkaç anlatım tıkanıklığıda mevcut olabilir belki.

Siz daha farklı bir yere değinecekmişsiniz gibi hissediyorum yinede. :slight_smile:

4 Beğeni

Merhaba tekrar @UlianaHippogrief,

Evet mesela editteki örnek radar.
Firavun, nükleer patlama, alyuvar gözler, galiba bir tepkime de vardı.

Firavun dışındakiler bilime refere ediyor gibi hissettim. O da bu sword & sorcery dünyasına bir yabancılık getirdi gibi geldi bana. Firavun eki evet ama bu sefer de olayı dünyamıza taşımış gibi hissettim.

Bunlar olmadan tamamen yabancı bir dünyadaydım bunları okuyunca oturduğum koltuğa döndüm yer yer. Özetle etki buydu…

Ellerinize sağlık tekrar.
Ve evet hayalgücü ile haşır neşir olduğunuz da kesinlikle anlaşılıyor.
Görüşmek dileğiyle…

3 Beğeni

Şuan söylediklerinizin gerçekten de o büyülü fantastik atmosferi ezip geçtiğini fark ettim. Bu tür kelimeleri bu tür anlatımlarda kullanmamak için daha çok çaba sarf edeceğim. En iyisi biraz bu konuda araştırma yapayım, tekrardan çok teşekkürler.

3 Beğeni

Ya yok ne ezip geçmesi…
O kadar değil lütfen.
:raising_hand_man:

3 Beğeni

Birikimin, yeteneğin ve bu işi kotarabilecek estetiğin olduğu bir gerçek.

Ben yazdığın metne bakarken, bunun fantastik bir kurgu olduğundan bağımsız ele alacağım. Çünkü benim bakış açıma göre, yazdığımız metinlerin türleri ne olursa olsun belirli bir çerçevede ele alınabilir ve yorumlanabilir: içerik, teknik, kurgu, mantık silsilesi gibi gibi

Çok emek vermişsin ve bunu takdir ediyorum. Oturup zaman ayırmak, o Evren’i yaratmak, tek tek hareketleri ve motivasyonu düşünmek kolay değil. Bu nedenle tebrik etmem lazım seni.

Eleştirim, metin içinde beni bir okuyucu olarak cümlelerinle koparman. Nasıl mı? Bir cümlen ne kadar iyi örülmüşse, öbür cümlen o kadar hafif düzey kalmış. Neden bilmiyorum. Bu zenginken bir anda fakirleşen sonra yine zenginleşen borsa simsarlarının durumuna benziyor. Ben de tabii dramatize ediyorum ama bunun nedeni söylenen övgülere alışıp rehavete girmemen, yazdığınla yetinmemen.

Sonra, seni bu türün türevlerinden ayıran farklar olsun. Yarattığın evrende çeşitli güçler olmasın o güçlerin oğuzhanca tanımı olsun.

Cümlelerini ve kurgunu çok sıkı yapabilecek biri olduğuna inandığım için bunları yazıyorum.

Harika bir öykü, bayıldım okumaktan böyle devam et de diyebilirdim ama sana ne katardım bilmiyorum.

Şimdi yazacağım iki şey tamamen kişisel:
1- Hiçbir erkek hükmedemez olsaydı :)) Nedir bu sizden çektiğimiz
2- Yeraltı edebiyatı derken ne kastediyorsun?

Lütfen işine yarayanları al yaramayanları at

Emeğine sağlık

3 Beğeni

Tekrar merhaba,

Öncelikle içten cümleleriniz ve bahsettiğiniz potansiyeli yakalayabileceğime olan inancınız için size büyük bir teşekkür ediyorum. Eleştirilerini en çok dikkate aldığım insanlardan birisiniz ve bu beni bu anlamda çok yüreklendirdi.

Cümleler konusunda haklı olduğunuzu söylemeliyim. Sanırım yazma alışkanlıklarımı zaman kavramıyla doğru orantılı bir şekilde verimli kullanamamaktan kaynaklanıyor bu durum. Yani son ana kadar bekleyip, kendimce bir şaheser çıkarmaya çalışıyorum bazen. Bu da bahsettiğiniz kuvvetli cümlelerden fakir cümlelere geçiş durumuna neden oluyor. Bu yüzden bu eleştiriniz vesilesiyle yeni bir karar aldım ve günlük bir miktar yazı yazmadan uyumamaya karar verdim.

Bu konuda da size hak veriyorum. Her ayrıntıyı düşünmeye çalışırken en göze çarpan detayı atlamışım. Daha farklı bir sistem benimseyebilirim bu konuda belki.

Kişisel sorularınıza gelecek olursak,

1 -) Aman kızmayın, feministlerin hışmına uğrarım sonra valla. :face_with_hand_over_mouth: Aslında bu hikayeyi yazmamdaki temel amaçlardan biri güçlü bir kadın profili çizmekti. Yani sizinde şakayla karışık bahsettiğiniz o duruma dikkat çekmek için Kasiella’yı kudretli bir savaşçı olarak tasvir etmek istedim. Tam tersi de olabilirdi aslında, bence o da aynı şekilde ilgi çekici olurdu. :slight_smile:

2 -) Bunun cevabını tam olarak veremiyorum aslında. Bu da korkularımdan kaynaklı. Siz de bir keresinde belirtmiştiniz yanılmıyorsam aklımda bazı sahneler var fakat burada yanlış anlaşılmaktan çekiniyorum diye. Yanlış hatırlıyorsam bağışlayın lütfen. Böyle bir durumdan çekiniyorum bende sanırım. Yazmak istediğim ve bir hevesle atıldığım bir sürü konu oluyor yeraltı edebiyatına dair. Fakat son zamandaki sansürlenme ve toplatılma olaylarının öncülüğünde anlaşılamayacağımı ve linç yiyeceğimi düşünüyorum zaman zaman.

Her zaman savunduğum bir görüş vardır. Bir kitapta iyiyi yücelttiğimiz kadar kötüye dair herşeyide apaçık bir şekilde yazabilmeyiz kanımca. Yeraltı edebiyatıda sansürsüz edebiyat niteliği taşıdığı için bu önerime güçlü bir ışık tutuyor aslında. Çünkü yeraltı edebiyatı, bilinen ve öğretilmiş edebiyat kalıplarını hiçe sayarak ben özgürüm diye bağırır. Bu yüzden düşüncelerimde gezinen kurgular tuhaf kurguya ve alt türlerine de kaymıyor değil. Dediğim gibi, yazdıklarımın yanlış mesaj veren şeyler olarak nitelendirilmesini istemiyorum. Halbuki yapılan ve anlatılan herşey doğada ve yaşamda olan şeyler. Sizde bu türü seviyorsunuz aslında. Belki de özelden sizinle birkaç kurgumu paylaşırsam bana yol gösterebilirsiniz.

Cesaretlendirici bütün cümleleriniz için bir kez daha teşekkür ederim, kendinize iyi bakın.

4 Beğeni

Elbette lütfen gönder çok sevinirim elimden geldiğince yol göstermeye çalışırım

3 Beğeni

Tamamdır, size kesinlikle danışacağım bu konuda. :raising_hand_man:

3 Beğeni

çok uzun uzadıya ele alabileceğime inanmıyorum ama bir kaç şey ekleyeyim.

• öncelikle konu, dünya, karakterleri beğendim.
  • bazı cümlelerin çok derin ve konuna/dünyana uygunken bazıları çok düz kalıyor. düz diye tabir ettiğim cümleleri kötü anlamında söylemiyorum. çünkü ben de genelde düz cümleler ile yazarım. ama ikisi ayrı tarz ve aynı anda kullanılınca sırıtıyor.
  • bazı kelimeler (yukarıda da bahsedilmiş sanırım) nükleer, pandoranın kutusu vs. senin dünyana ait değilmiş gibi hissettim okurken. daha sana özgü şekilde anlatabilirdin gibi. pandoranın kutusu yerine -atıyorum- glockai’nin kötü ruhları desen hiç teklemeden kabul ederdim. derdim ki bunun da bir hikayesi vardır oğuzhan’ın dünyasında. bilmiyorum tam anlatabildim mi?
  • bazı cümlelerin içinde iki kere okumama sebep olan kelime fazlalıkları vardı. örnek;
    “Kasiella elini çabuk tutup bir an önce biraz sonra bir harabeye dönüşecek olan salonu derhal terk etmeliydi.” şimdi bunu ögelerine ayıramam ama bir kaç kere okuyunca bu cümleyi daha iyi kurabilirdi dedim kendimce. genelini kurmuşsun çünkü.

bunlar kısa kısa benim okumamı sekteye uğratan eleştiriler. beğenim yüzde doksan beş oranında yani. eline sağlık.

2 Beğeni