Akılçelen Kitaplar Soru Hattı

(Emre ) #750

Resmi soru hattı değil ki burası isterse hiç cevap vermezler.

(Sebnem) #751

bir kitap için 5 çevirmen nedir ilk kez görüyorum, üstüne gidip ikiye böldüler, yetmedi iki bölümü farklı zamanlarda çıkarıyorlar. Paranızı seviyorsanız uzak durun bence bu yayınevinden

(Ufuk) #752

Emre harikasın ya. Sen ve yorumların bi farklı, sana kadar ciddiyetle okudum senin yorumu okuyunca koptum :smile: :+1:t2:

Eminim siz, ben forumda ve sosyal medya da yükselen itirazların hepsi iş sadece paraya kalsa bir şekilde ikna olurduk / oluruz. Örneğin Tüfek Mikrop Çelik kitabının fiyatı için itiraz edenlerimiz çok oldu ama gittik aldık. Ben de Tübitak baskısı olmasına rağmen, yeni baskısını aldım ama Akılçelenin yaptıklarında mesele paradan daha öte, çok daha kötü…

(Can) #755

Resmi soru hattı diye bir şey yayınevlerinde ben hiç duymadım. Nerede olursa olsun isterse hiç cevap vermez isterse de çeviri kötü olmuş diyen adama 6:45 gibi küfür edebilir. İstedikten sonra.

(Ufuk) #756

Hep farklı bir açıdan farklı bir yönden bakabiliyorsun olaylara :slight_smile: Renkli bir kişiliğin var :slight_smile:

(Emre ) #758

Şirketinde müşterinin de ayrı sorumlulukları var. Özellikle internet kullanımı artmaya başladıktan sonra ve şikayetvar kurulduktan sonra ben anlamadım bu eleştiriler çok tutarsızlaştı. Birisi Apple telefon alır dandirik bir telefon aldı diye şirket kendisininmiş gibi en iyisini bekler, yok şu kadar para verdim o yok bu yok der. Misal Aynısı Samsung içinde olur, sonra bu sürüleri çarpıştırırlar sanki her biri yüksek teknoloji dahisiymiş gibi sabah akşam tartışır dururlar.

Aynı şekilde kitabın çevirisini de beğenmediysen bir daha almazsın alternatif ararsın, ben mesela yorumları okudum Brandon Sanderson’a başlamayı düşünmüyorum şuan, belki pdf okurum belki başka yayınevine geçmesini beklerim, belki İngilizcesini alır tarzanca okurum ama yaparım bir şeyler yani şirketlere/kurumlara minnet etmem. Hiç bir özel sektör kuruluşundan parasını verdim diye en iyisini beklemek zorunda değilim, en iyisini yaparlarsa da alırım/almam bana kalmış. Temel ihtiyaç değil sonuçta bu veya devlet dediğimiz koruyucu yapı işin içerisinde değil. Bizim beğenmedimiz kadar beğenenler de varmış ki adamlar basıyor(tartışmaya açık) der geçerim.

Bu yukarsa bahsettiklerimden ayrı bir şeyden bahsedeceğim niye bahsediyorum bilmiyorum aklıma geldi yine. Yaz aylarında dolar arttığında mağaza mağaza dolaşıp satış danışmanlarını sıkıştıran gerizekalılar vardı: “Yauvv gardeşim bunun fiyatı niye arttı yauv dolarla mı alıyoz amkumun şeysini yauvvv -Enflasyon var beyefendi. -Yauv varsa var bana mı var yauvvvv -Ben değil şirket koyuyor fiyatları beyefendi -Hay ben senin şirketini…

Akılçelen anlık:

resim

(Can) #759

Almayarak tepki gösterildiği gibi sözlü veya bu durumda yazılı da gösterilebilir. Ben üçünü de yapmayı seçenlerdenim.

(Mustafa Erdem) #760

Sadece şu konuda katılmıyorum, bir şeyi beğenmiyorsan ve alternatifi yoksa bunu eleştirmek senin en doğal hakkın. Bunu uygun bir dille ilgili merciye hangi platformdan yaptığın artık işi ne kadar iyi bildiğinle alakalı. İnsanlar beğenmediklerine tepki versinler ki yayınevi nerde yanlış yaptığını anlasın. Ha bu tepkiler ne kadar umurlarında olur kendilerine kalmış.

(orhan capas) #761

Bazilarimiz icin kitap temel ihtiyactir. Bu ihtiyac icin de elestiri hakkimiz pek tabi saklidir. Aman efendim temel ihtiyac olmasin, aldigimiz urun konusunda makul cercevede gorus belirtmek de dogal hakkimiz.

(Hiçliğin bekçisi…) #762

38 yıllık 7 yayın markasıyla bize harikalar sunan bir yayınevinden bahsediyoruz. Eleştiri yaparken bunu unutmayalım lütfen. Bu profesyonellik doğrultusunda artık sessizlik yemini etmiş olduklarını düşünüyorum.

(İbrahim Şahin) #763

Oo mis gibi kaos dönüyor burada.

(Burak Kuşcu) #764

Bu espri yapıldı lütfen daha yaratıcı olalım :yum:

Bence bu başlık goygoy başlığı olsun nasılsa cevap da vermiyorlar :smile:

(Cankut Değerli) #765

Kitabın temel ihtiyaç olup olmamasına göre mi görüşümü belirteceğim yani?
Ben eğer bu kitaplara para veriyorsam, okumak için vakit ayırıyorsam yayınevinin ya da herhangi başka bir sektördeki bir şirketin de aynı özeni göstererek ürünlerini piyasaya sürmesi gerekir.
Yayıncı okura saygıslzık yapıyor ve sevdiği şeyi sömürüyorsa okur bunu dilediği gibi eleştirme hakkına sahiptir.
Ayrıca her ne olursa olsun, bir kişinin veya kurumun yaptığı işi en iyi şekilde yapması bir erdemdir bana kalırsa, bunun ihtiyaçla zerre kadar alakası yoktur.

(Metal Storm) #766

Bende varim kardes. Kesin alacagim.

(Kingebu) #767

Bende ne çıkarsa almaya hazırım.Çok aceleci ve telaşlı yorumlar var.Kötü bir deneyim oluyor yayınevi için ama biz okurların okuyacağı ne ilk kitap ne de son kitap.Umarım bu eleştirilere bir daha ki sefere çözüm getirilip, arkadaşların da istediği gibi tek ciltli yakın zamanda piyasaya sürülür.

(Mertcan Kurnaz) #768

Aslında yabancı dilim yeterli olsa ben daha ilk kitaptan beri orjinalinden alırdım en mantıklısı da o duruyor ama yok malesed :confused: en mantıklısı bu yaz kendini geliştirmeye odaklanmak sanırım ona gore bakcaz artık

(Onur Selamet) #769

Öyle olmasın lütfen. :frowning:

(Burak Kuşcu) #770

Şaka şaka :smile: :smile:

(Mustafa Yıldız) #771

300’den fazla mesajdır Brandon Sanderson kitaplarının ikiye bölünme tartışılıyor. Bu sorun sadece kitapların ikiye bölünmesinden kaynaklanmıyor sanki. İnsanlar yayınevine başka birşeyden kızgın gibi geldi. Çevirmenlerin her kitapta değişmesi de değil sorun bence. Sanki herkes yayınevine kızgınmış zaten bu ufak olay gaz kaçağı bulunan evde çakmak çakmaya benzedi.

Burdaki tartışmanın çoğunlukla haklı olxuğunu düşünüyorum ama bu mesajlar başka yere raşınsa daha iyi olacağını düşünüyorum.