Akılçelen Kitaplar Soru Hattı

(∆) #1098
  1. kitabı geçtim. 2. kitabın tekrar basımını bile yapmaktan aciz bunlar. Hazirana geldik yılın yarısı geride kalacak neredeyse. Bu saatten sonra yeni kitap tüyaptan önce gelmez zaten.

Umarım söylentiler doğrudur ve iflas etmiştir yayınevi. En azından Sanderson’un telifi düzgün bir yayınevinde geçer.

Bu arada bu soru hattı halen neden açık? Forum yetkililerinden birisi cevap verirse sevinirim.

(Hiçliğin bekçisi…) #1099

Bu sorunun cevabını yukarıda verdim diye hatırlıyorum. Üstelik yine siz bu konudan bahsetmişsiniz ve ben sizi yanıtlamışım. :slight_smile:

Kitap çıkana kadar konuya müdahale edilmeyecek arkadaşlar.

(∆) #1101

Yoo cevap vermeniştiniz, bir şeyler yapmak lazım gibisinden geçiştirmiştiniz.

Konunun açık kalmasının mantığı nedir açıklar mısınız? Yayınevi sorulara cevap vermiyor, illa açık kalacaksa başlığın değişmesi gerekmiyor mu? Yoksa konu güzel hit alıyor diye doğuya mahsus akıldışılık mı geçerli burada da?

(Cankut Değerli) #1102

Zannımca bir şeylerin kesinleşmesi bekleniyor. Şu durumda yayınevinden herhangi bir bilgi gelmiyor ancak bu hiç gelmeyeceği anlamına da gelmiyor.
Ben böyle düşünüyorum en azından.

(Can) #1103

Bunu açıklar mısınız ben anlayamadım? Doğuya mahsus akıldışılık nedir?

(Hiçliğin bekçisi…) #1104

Öncesinde size verdiğim cevap buydu. Ben yeterli olduğunu düşünüyorum ve hesap vermek zorunda olduğumuzu da sanmıyorum. Zamanı gediğinde gereken yapılır. Buna karar verecek olan merciden gelecek yanıta göre gerekirse konu en son yanıtın olduğu noktadan ayrılıp yeni bir başlık açılır ya da konu tamamen olduğu gibi kapatılır. Zamanının ne zaman geleceğini de bir önceki mesajımda gayet açık yazdığımı düşünüyorum.

(∆) #1105

Bu konunun adı … yayınevi soru hattı, sorulara cevap verilmiyor aylardır, aylar önce verilen cevaplar da doğru çıkmadı, yayınevi önce okuyucusuna sonra da foruma bir saygısızlık yapıyor ama forum yayınevinin saygısızlığı karşısında konuyu kilitlemek yerine müdahil olmuyor.Kısacası yine bir insana değer verilmeme durumu söz konusu. Tüm bunlar bir araya gelince medeniyet ve akıl karşıtlığı üzerinden varlığını sürdüren doğu ve türkiye tablosu ortaya çıkıyor.

(Buyici) #1106

Şikayetin iyi güzelde çok talihsiz bir örnekleme olmuş. Unutma medeniyet her zaman doğudan doğmuştur.

(∆) #1107

Hocam medeniyet saraydakilerin cennette gibi yaşaması halkın kul olması demek değil ya. Doğuda halk hiç refah içinde olmadı. Size Felsefe profu Ahmet Arslan’ı tavsiye ederim. Onun sözleri de şu şekilde “Doğu doğudur, batı da batıdır ve akıl henüz doğuya uğramamıştır” kendisi uzun uzun benden daha güzel anlatıyor tavsiye ederim.

(Kadir) #1108

Antik Yunan, Roma ve günümüz Avrupa medeniyeti de mi doğuda doğdu? Medeniyetler bir bölgede yükselirken diğer bir bölgede çökme eğilimindedir. Salt bir bölgeden çıkmamıştır.

(Bahri Doğukan Şahin) #1109

Biraz daha batıdan bakılırsa evet doğudur. :smile: Dünyanın neresinde olduğuna göre değişir bu tip şeyler. Şu an buradaki tartışma inanılmaz saçma gelince yazmak istedim.

(∆) #1110

Tam doğuya yakışır espri. Medeniyetten bahsedilirken doğu batı kavramları bir coğrafyayı değil zihniyeti temsil ediyor. Basitçe doğu kafa yapısı: Dogmatik, kaderci, inanc temelli, insanın değil devletin önemli olması
Batı kafa yapısı: Seküler, insan merkezli, bilim temelli düşünce

Bunları benim zamanımda ortaokulda öğretiyorlardı.

(Buyici) #1111

Kitabın çıkmayışı kafalarda karışıklık yarattı. :slight_smile: Ama doğu medeniyetleride çok kültürlü yapısı beni etkilemiştir. O yüzden biraz doğu taraflıyım. Kendime doğu kültür medeniyetlerini daha yakın görürüm. Ama akıl karşıtı da değilim. :wink:

(∆) #1112

Lütfen sataşma olarak görmeyin merak ettiğim için soruyorum. Doğu medeniyetinin özellikleri nedir? Batı medeniyetinden ayrılan yönleri nelerdir size göre?

(Buyici) #1113

Yok ne sataşması, olur mu öyle şey. :slight_smile: Genel olarak felsefe, medeniyet ya da tüm alt başlıklar bu konularda uzman değilim. Tarihsel olarak da bilgim sınırlıdır. Dediğim gibi burada söylediğim sadece kendimi yakın hissetmek ile alakalı. Belkide bunun sebebi günümüz batı toplumlarının aşırı üretip, aşırı tüketen yapısıdır. Maneviyattan çok maddiyata, maddeye önem verişleridir. Ama beni bu konuda uzman görme. :slight_smile:

(∆) #1114

Anlıyorum sizi, hocam benim doğu dediğim yerlerde ceza olarak halen insanların kollarını kesiyorlar, insanları kırbaçlıyorlar, kadınların hakları kısıtlı, eşcinsellik idam sebebi vs. Siz eminim bunlara karşısınızdır. Biz her ne kadar batı kadar dediğiniz gibi maddiyata önem veren bir toplum olmasakta ve kafamız tamamen öyle çalışmasa, maneviyata değer versek bile şekil olarak ve yaşayışımız tamamen batıya ait.

Sizin söylediğiniz daha çok japonlar gibi insan hakları ve temel özgürlükleri benimseyip kendi kültürünü yaşatmaya devam etmek anladığım kadarıyla, asimile olmamak bir nevi.Genelde ben de bunun taraftarıyım, çok sevdiğim örf adet ve geleneklerimiz var.

(orhan capas) #1115

Neyi tartisiyosunuz bu baslikta, arkaniza oturup bir dusunuverin.
Gereksiz yere cogaltip ayrica milleti de heyecanlandiriyorsunuz. gelip bakiyorlar acaba bisey mi oldu diye.

(Hiçliğin bekçisi…) #1117

Burada sanırım şunu gözden kaçırıyorsunuz. Burada yapılan eleştiriler, tepkiler takip ediliyor. Buna göre yayınevi kendisine bir yol çizebilir. Diğer açıdan bir yayınevi için burada yazılanlar bir utanç kaynağıdır. Mesele başlığı kapatıp hadi yolumuza devam edelim olmadı. Buradaki amaç yayınevinin yeterince dikkatini çekebilmek. Başka mecralarda böyle bir toplu eleştiri hattı bulabilmek neredeyse imkansız. Yarın yayınevi kitabı tek baskı yaparsa bu buradakilerin zaferidir. Eğer hâlâ yapılmamışsa bu da yayınevinin ayıbıdır. Bu yüzden başlık yayınevinin kitap çıktıktan sonra sergileyeceği tutuma kadar açık kalacaktır. Ha, belki kitap çıktıktan sonra bile buradaki sorumluluklarını yerine getirmeme kararı alırlar o zaman da başlık kilitlenir ancak bu süreçte bu başlığı kapatmak yayınevi lehine bir karar olur ve buradaki Oathbringer bekleyen, eleştiren tüm forumdaşlara asıl o zaman haksızlık edilmiş olunur.

Bu varsayımınız da yanlış maalesef. Hit olan konularla yakından uzaktan bir alakası yok başlığın. :slight_smile: Yukarıda dediklerim sanırım kafi.

(∆) #1118

Benim için tatmin edici bir yanıt oldu. Teşekkürler.

(Ömer Faruk) #1119

Arkadaşlar Brandon Sanderson’un son instagram gönderisine bir güzel ağladım ama yayınevi sessizliğini koruyacaktır diye tahmin ediyorum.