Akılçelen Kitaplar Soru Hattı

İngilizce kitaplarda malesef ucuz değil :frowning: yoksa kendi adıma hiç uğraşmıyacam çeviri kitapla…

Eğer bu 1000 sayfa üzerindeki kitapları yeni baskıdaki boyuttan daha küçük basacaklarsa büyüteç de çare olmayacaktır. Bu nedenle daha küçük basabilme lüksleri yok bence. Daha büyük basabilirler mi dersek ekonominin şu an ki durumu ortada ve kağıt fiyatları giderek yükselmekte iken bunu da yapabileceklerini sanmıyorum. Kaldı ki global finans uzmanları yıl sonu küresel bir sorun yaşanabileceğini söylerken kağıt fiyatlarının düşeceğini düşünmek abes olur. Ülkemizde endüstriyel ağaç kullanımı için ekstra bir çaba harcandığını bunun için gerekli çalışmaların yapıldığını da yakın zamanda ben göremedim. O kadar haber takip ediyorum illaki denk gelmem gerekirdi. Gözden kaçırdıysam lütfen hatırlatın.

Yayınevinin kişisel fikrim olarak boyutla daha fazla oynayabileceğini sanmıyorum. Bandrol iki kitap olarak alınmışken okurların bunu konuşması, tepki göstermesi en azından tek kitap basmalarını sağlamış demek mümkün.

2 Beğeni

38 yıllık 6 markalı tecrübeyle boyut sorunu çözmüşler :slight_smile: Kitabın yanında isterseniz ek olarak takoz satacaklarmış :joy: Kesin bilgi :joy:

2 Beğeni
  1. Kitap çıktı sandım bir an.

Sorun sadece boyut da değil. Kapak tasarımı da değişti. Ayrıca boyut yine değişebilir. Kitabı ikiye bölüp bir de sayfa sayısını arttırıp kolaylıkla yazıları çok küçültmeden boyutu küçültebilirler. O nedenle yayınevi tekrar güven duyulacak bir ortam oluşturmadan ben şahsen almayı düşünmüyorum.

Bende zaten şu an alım yapmayı düşünmüyorum yayınevinden nasıl bir adım gelecek önce onu kestirmek gerekecek.

Hali hazırda yazımı süren bir seri olduğu için geleceği tamamen karanlık, yazar gaza gelip yeni çıkacak kitabı 2000 sayfa yazarsa malum yayın evi 4 e 5 e bölmeye kalkıp cep boyda çıkartabilir(extrem örnek).Bu sadece o yayınevi için geçerli değil tüm fantastik edebiyat basan yayın evleri bir gazla ilk kitapları yada serilerin yarısını basıp sonra beklemeye başlıyorlar çoğunda planlama yok tamamen dene-yanıl yöntemi ile bu iş devam ediyor malesef…Fantastik edebiyat türü için en iyi çözüm bekle eğer basarlarsa seriyi komple al, basmıyorlar sa da birşey kaybetmezsin…

Kindle versiyonu ucuz diye hatırlıyorum olmadı korsan ePub okuyabilirsiniz.

Hangi üçleme? Bildiğim kadarıyla Fırtına Işığı 10 kitaptan oluşacaktı. :thinking:

10 kitaplık seride yayınevine güvenim hiç yok. 5. kitapta artık ikiye bölüyorum der ve boyutu da tekrar değiştirir. Sonra 7 ya da 8. kitaba gelince yok bu da olmadı biz en iyisi ciltli yapalım der. Son kitapta da yok ciltli çok pahalı oluyor satılmıyor biz en iyisi her bölümü fasikül olarak çıkaralım derler.

Bunlarda bir düzelme olmadığı sürece yeni kitapları çok merak edersem pdf ya da epub bulup okurum. İlerde gerçekten düzgün basılırsa seriler tamamlanmışken alırım ancak.

2 Beğeni

Bu seri de Sissoylu gibi değil mi? Konu belli noktada üç kitap sonunda sonlanmıyor mu? Diger kitaplarda aynı evrende geçen devam kitapları şeklinde filan… Açıkcası çok bilgim yok bu konuda.

Ben öyle bilmiyorum açıkçası şimdi beni de şüpheye düşürdün. Benim bildiğim on kitaplık düz bir seri olacağı ama Brandon’un bu konudaki açıklamalarını pek anımsayamadım şu an. Aklımda böyle kalmış.

@Zack @Agape

Fırtına Işığı Arşivi serisi toplamda 10 kitaptan oluşacak ancak iki ayrı 5 kitaplık seri halinde olacak.

Yazar şu an da 4 ve 5’in taslakları üzerinde çalışırken 4. Cildin yazımına başladı.

İlk 5 kitaptan sonra sissoyludaki gibi bir zaman atlaması olacak ama yanlış hatırlamıyorsam öyle 300 yıl değil de 20-30 yıl gibi birşeydi sanki.

Hatta yine yanlış hatırlamıyorsam Fırtına Işığı Arşivi serisinin ilk 5 kitabı bittikten sonra Sissoylu 7. Kitabı görebeliceğiz.

4 Beğeni

Açıkcası orijinallerini sipariş verip gelmesi uzun bir süreç, hali hazırda Warhammer 40k Horus Heresy serisini yavaş yavaş (yaklaşık 40 kitap) orijinal dilinde alıyorum. Eskiden Ankara daki Remzi Kitapevi bu seriyi satardı (15 yıl öncesj) ama artık yok. Shadowrun, Vampire the Masquarade kitapları derken liste kabarıyor. Sipariş verdikten 30-45 gün sonra kitapların gelmesi zor oluyor, bazen verdiğim siparişi unutuyorum :smiley:
Bu kitaplarla ve ebook okuduklarımla birlikte sürekli yabancı dilde okumakta yoruyor acıkcası(Bazı yazarların uslubu çok zorlayıcı hakkaten). Anadilim de okumakta ayrı keyif verdiği için çevrilen eserleride hep alırım. Hem destek olmakta istiyorum.

Kısacası çevrilmeyecek cevherleri ingilizce, cevrilenleri anadilimde okuyorum. Çizgi roman ve mangaları ise kesinlikle ingilizce okuyorum.

Önemli not: Yüzüklerin Efendisi ve Harry Potter türkçe okumanın zevki orijinalinden bin kat fazladır. Şapka çıkartan çeviriler gerçekten.

6 Beğeni

Aynen katılıyorum. İstanbul’da okuduğum zamanlar kütüphaneden bazı kitapları ingilizce olarak alıp okumuştum. O zamanlar okul sayesinde ingilizcemi de geliştirmiştim ama yine de ana dilde okuma gibi olmuyor. Zaten yanımda sözlük bulundurup devamlı bakmak da bana göre değil ve söylediğiniz gibi bazı yazarlarda çok sıkıntılı olabiliyor.

Artık ben de sizin gibi çizgi roman ve mangaları ingilizce takip ediyorum ama konu kitap olunca çevirisini bekliyorum.

2 Beğeni

Yazar Sissoylu’yu 5. Kitaptan sonraya bırakmayacaktır, 4. kitaptan sonra görürüz. Sonra bildiğin Endgamein ilk fazı bitirmesi gibi herif serilere son kitapları vuracak, Sissoylu 7, araya bir Alcatraz 6, Fırtına 5, Skyward 3 falan. Herif bayağı rahatlayacak herhalde orada. Sonra Warbreaker devam, Elantris devam kitapları gelecek herhalde.

3 Beğeni

Brandon Sanderson The Lost Metal için birkaç kez tarih verdi 2018 gibi ancak yan projelerden dolayı hep ertelendi. En son 2018 State of sanderson yazısında tarih vermekten kaçındı ama ben de Fırtına Işığı 4 ile 5 arasında geleceğini tahmin ediyorum açıkçası.

Yine aynı yazıda Fırtına Işığı 5 ile 6 arasına Sissoylu 3. Üçlemeyi ERA 3’ü yazmayı planladığını yazmış çünkü.

Yazıyor yazıyor da okuyamıyoruz ya gel de kahırlanma :triumph:.

3 Beğeni

Telefon ile arayarak veya başka yöntemler ile yayınevine soru sorma imkanı olan arkadaşlar “Edgedancer” Fırtınaışığı arşivi 2.5 kitap (272 sayfa) ile ilgili bir çalışmaları olup olmadığını sorabilir mi?

2 Beğeni

En son sorduğumda önceliğin Oatbringerde olduğu için diğerlerini sonradan gündeme alacaklarını söylemişlerdi. O yüzden o iş uzar. :slight_smile:

2 Beğeni

Arcanum Unbounded’ın içinde o novella da, daha önce çevrilceği geçmişti ama ses seda yok şimdilik.

3 Beğeni