Aldous Huxley'den George Orwell'a İki Yazar Arasındaki Çekişmeye Işık Tutan Mektup

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/dosya/aldous-huxleyden-george-orwella-iki-yazar-arasindaki-cekismeye-isik-tutan-mektup/

image

Mektuplar kalbin aynasıdır. Hele de iki yazarın birbirine yazdığı mektuplar söz konusuysa teşvikler ve beğenilerin yanı sıra kıyaslamalar ve ego çatışmaları da gün yüzüne çıkabilir. Aldous Huxley’nin eski öğrencisi George Orwell’a gönderdiği mektup da aynı ipte oynayan ve aynı konuları kaleme alan iki yazarın arasındaki ilişkiyi daha yakından görmemize yardımcı oluyor. (DEVAMI…)

2 Beğeni

Tarihin ve teknolojik ilerlemenin ikisini de haklı çıkarması ne denir? Kozmik kara mizah? Kimsenin kazanmak istemeyeceği piyangoya iki talihli bulmak?

Margaret Atwood Başka Dünyalar kitabında, bu iki distopya arasındaki çekişmede, önce CYD’nın kazanır gibi olduğunu, ama sonraki gelişmeler netcesinde 1984’ün öne çıkmasından bahsetmişti.

Şu zaman içerisinde bu iki distopyayı inceleyince durum şu gibime geliyor:

Medeniyetimiz, kültürel, sosyal ve ekonomik çarklarıyla Cesur Yeni Dünya. Bu medeniyeti olumlu veya olumsuz amaçlarla yönlendirmeye veya kontrol etmeye çalışılma yöntemleriyle 1984. Dönemimiz iki distopyayı da kucaklamış vaziyette.

3 Beğeni