Aleyna Tilki'nin İşte Bu Benim Masalım'ı, IMDb'nin En Düşük Puanlı Dizileri Arasına Girdi

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/haberler/dizi/bu-benim-masalim-imdb/

İşte Bu Benim Masalım dizisi IMDb notu ile gündem oldu. Acun Ilıcalı’nın sahibi olduğu Exxen platformunun en iddialı yapımları arasında yer alan dizi; IMDb’de 1.7 puan alarak Türk tarihinin en düşük puanlı dizilerinden biri oldu. Dünyada geleneksel yayıncılık anlayışının kökten değişmeye başlaması ülkemizi de etkiledi. TV8 kanalının sahibi olan Acun Ilıcalı, geçen yılın ortalarında bir… (DEVAMI…)

1 Beğeni

Haber yapıldığında 1.7 olan puan 1.0 olmuş :grimacing:

İnsanlar “bedava” olduğu için Survivor ve Youtube işlerini izliyor olabilir ama aynı içeriği aylık ücret verip izleyeceklerini düşünmek hayalcilik, bence tabii.

Suriyelileri de hesaba katarsak ülke nüfusu 90 milyona dayanmış durumda, Acun’un uyguladığı method TV için reyting garantili ve başarılı ebette. Gel gelelim rakibin Netflix ve Amazon Prime olduğu bir ortamda aynı method ile başarılı olmak mümkün değil yerli rakip Blu TV’de bile güzel işler var.

Acun web projesi için yeni bir method geliştirmeliydi bence, “Bir Başkadır”, “Şahsiyet” gibi işler yapmasını beklerdim. Alef bile Acun’un yaptıklarından daha kaliteli.

Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü? - Ezel Akay, bana göre Türk Sinema Tarihinin en kaliteli tarihi filmi olabilir. Ezel Akay ile benzer tarihi projeler yapabilirsin, dizi veya film.

Nuri Bilge Ceylan muhteşem bir yönetmen onunla çalışabilirsin.

Zeki Demirkubuz, Fatih Akın harika işler yapıyorlar. Bu insanların işlerini takip eden milyonlarca insan var.

Bunları yapmayıp Aleyna Tilki dizisi, Sihirli Annem ve Youtube işlerini almak garip geliyor bana, bilemiyorum. En azından bana hitap etmiyor.

7 Beğeni

Exxen gerçekten ciddiye alınması gereken bir platform mu? Bence değil, çünkü içerik ortada. :sweat_smile:

4 Beğeni

IMDb puanı hiç önemli değil, 1 puan bile olsa izleniyordur muhtemelen.

Cumali Ceber diye ibretlik bir şey var onun da puanı 1 mesala.

3 Beğeni

Acun Ilıcalı dizi ve film sektöründe eğlence, yarışma sektörü gibi başarılı olamadı şimdiye kadar. Böyle kaliteli iş çıkaran, parası pulu olan, çevresi olan bir kişiden beklenti de fazla oluyor haliyle. Sonra da hayal kırıklığı…

1 Beğeni

Normal kanallardan o kadar çok sıkılmıştım ki Tv8 ilk zamanlarında farklı bir şeyler sunuyordu. Haber olmayacaktı, bu güzeldi benim için. Survivor izlerdik eskiden babamla filan acaba biz yapabilir miyiz derdik. Zamanla kanser gibi bir hal aldı. Turabi’den sonra tiksindim. Artık evde Tv açılmıyor ve verdiğimiz paraya üzülüyordum. En son eşime Tivibu paketini genişletmesini söyledim. Dicovery, Natgeo, History, Wild derken birçok kanal dünyamıza girdi.

History’de The Wheel diye bir hayatta kalma izledik eşimle ve inanılmaz hoşumuza gitti. Gelmiş geçmiş en iyi programlardandır. Ed Stafford izledik. Begeseller bir dolu. Tek kötü yanı artık tükettik. O zamanlar izlemediklerimizi bile zamanla izlemek zorunda kaldık. Uzaylı avcısı, Oak adası, Altının peşinde, Hitlerin altınları, tarihten kalan gizli mekanlar, onun bunun sırları, uzayın derinlikleri, Avustralya kamyoncuları, bilimin peşinde, falancayı kim öldürdü, seri katiller, bilmem neler… Tüm bunlara 7 tl gibi bir fiyata sahip olduk. Öyle ki bazen evde “Kanald vardı, hâlâ var mı acaba?” diye baktığımız oldu. Film kanalları, tekrar izle, durdur izle filan o dönemler bize inanılmaz kolaylık sağladı.

Sonra Netflix geldi. Peşinden bir sürü şey geldi. Exxen aynı formatları ve kalitesiz içerikleriyle asla bir yere gelemez. History gibi bir içerik üreten kanal varken Acun tutunamaz. Netflix dizileri varken zor. Hele Aleyna Tilki gibi itici bir karakterle asla bir yere gelemez.

5 Beğeni

Acun’un her programı yarışmadan ziyade dedikodu üzerine. Kim kime nasıl laf sokmuş kim kimle kavga etmiş. Bir de her programda bir tane manyak bulur onunla gündem olmaya çalışır, başımıza bela eder. Masterchef programında papağana işkence eden adamla Survivor Taner Tolga gibi.

1 Beğeni

Yapımları baştan savma olmasa tutunabilir bir platform. Gereksiz saçma dizilerle bu yerlere gelinmez. Gerçi Acun’un kendi seyircisi varken adam ne koysa izleniyordur.

Acun’un yaptıkları güzeldi fakat artık para kaygısı ile saçma sapan işler yapıyor. Bir işe para kaygısı, kitlelere beğendirme isteği girdi mi, artık kaliteli olmaz o iş.

Kaliteli insanlar yerine dünyayı ele geçirmiş olan kalabalık aptal, paragöz gruplarına pazarlanır böyle işler kötü olur. Edebiyattan örnek vermek gerekirse insanların öve öve bitiremediği kitapların yüzde 99’u para kaygısı ile yapılan çöplerden başka bir şey değil. Özellikle de Fantastik yazarlar.

Sinema ve dizi eskiden sanattı. Artık, para kazanma aracından başka bir şey değil.

Bir eserin içine para kaygısı girdi mi, o artık eser olmaz.

Kült eserler, neredeyse kimsenin onları bilmediği zamanlarda çıkar. Çünkü güzellik yarışmasına çıkan kadınlar gibi makyaj ile deforme etmezler kendilerini.

Ama bu işin yapıldığı alan, popüler oldu mu artık kaliteli eserler daha az çıkar ve para kaygısı ile yapılan saçma şeylerin kaybolup gider.

Bu sorun neden düzelmiyor? Çünkü bu yazıyı okuyan siz, bu saçma eserleri tüketiyor ve bunları yapan kişilere, para kazandırıyorsunuz. Zombiler gibi o eserleri takip ediyorsunuz.

Örneğin ben edebiyat alanında bunu değiştirmek istiyorum ve bunun için kendimi geliştiriyorum.

Son olarak, tüm bunları sorumlusu zombiler gibi olan, tek bir fark ile beyin değil para isteyen, insanlar ve para babalarıdır.

(Bu görüş bana aittir, herkesin fikrine saygı duyuyorum. Ve sizde bana saygı duyun lütfen. Saygı ve sevgilerimle.)

3 Beğeni

Birilerinin zahmet edip puan vermesi bile şaşırtıcı.

Tv8’e taşısa tutar. Tv kanallarında ne diziler yıllarca oynadı/oynuyor.

Eskiden para kazanılmıyor muydu sinemadan? Charlie Chaplin, Marlon Brando, Elia Kazan vs. para kazanmadı mı, yoksa sanatçı değil mi? Rönesans ressamlarının neredeyse tamamı para karşılığında ve talep üzerine çalışmışlardır. Ha keza klasik müzik bestekârları.

Dostoyevski’nin bile para kaygısıyla yazdığı bir dünyada… Ne desem boş.

Biraz daha etraflıca düşünürseniz, meseleye sadece bulunduğunuz yerden değil daha etraflıca bakmaya çalışırsanız bu çıkışınız (para vs. sanat) sizi utandırabilir. Aleyna Tilki ve dizisi beni ilgilendirmiyor, onun hakkında konuşmuyorum ama “para ve sanat asla yan yana olamaz” diye düşünüyorsanız bence yanılıyorsunuz.

2 Beğeni

Beklendiği üzere. (20 karakter)

1’den daha düşük puan alınabilseydi muhtemelen daha da düşük bir puanı olurdu. Hak ediyor da. Kimseye ders olmayacaktır ama bir umut yine de.

Bu gönderi Rıhtım halkı tarafından rahatsız edici bulundu ve geçici olarak gizlendi.

1 Beğeni

Bence @NamelessOne “para ve sanat asla yan yana gelmez” demek istemedi, en azından bana o kadar keskin ifadeler gibi gelmedi. Hem eleştirip hem de bu gibi dizi ve filmleri takip edenlere söylenmiş bir söz var.

Bu kadar düşük puan alma potansiyeli olan (en azından tutmayacağını diyelim, bir eleştirmene sorabilirler gayette) bir eser neden yayınlanır? Çünkü belli bir kitle var. Bu hayran kitlesi olur, kanalın kitlesi olur. Yapımcının, onun şunun takipçisi olur. Medya da dünden razı konuşulacak şey bulmaya. Belki de asıl amaç olumlu/olumsuz konuşulmak ise?

Biz bile şu anda konuşuyoruz hakkında ister istemez. Biz konuştukça, ilgi gördükçe hatalarından ders çıkarmayacaklar. Bak gündemdeyiz diyecekler. Bugün bu eser çıkar, yarın başka bir eser çıkar. Tabi burada gündem olmasının sebebi daha önce hiçbir dizinin bu denli az puan almamış olması. Konuşulması doğal ama öyle bir kitle de var ki hem kızıp hem gündem de tutuyorlar. Bu da resmen bir dilemma.

1 Beğeni

Benim merak ettiğim IMDB puanlaması yapan kişiler diziyi gerçekten izledi mi? Dizinin hedef kitlesi belli zaten. 12-15 yaş arasındaki kişiler dizi hakkında bu kadar kötü düşünmüyordu. Bana göre puanlama yapanlar çoğunlukla dizideki oyunculara karşı duyulan ön yargı.

TV8 Exxen yayınlarının ilk bölümlerini yayınlamıştı. Bütün yayınlardan en yüksek reytingi İşte Benim Masalım almıştı. Şuan dizi TV8’e taşınsa güzel reyting alır. Herkes izler ama sosyal medya da “of ya bu ne biçim dizi, kim izliyor bunları” gibi mesajlar paylaşılır.

Olay zaten böyle işliyor ki.

İnsan zihni de böyle çalışıyor büyük çoğunlukla, bununla ilgili bilimsel çalışmalar da var. Bir insanın anlattığı şey insanların fikir oluşturma sürecinde küçük bir miktar önemli. Nasıl söylediği, nerede söylediği ve hepsinden de önemlisi geçmişte yaptıkları çok daha büyük önem taşıyor. KONDA firmasının yaptığı bir araştırmada geçmişte yaptılanların önemi %40 şeklinde belirtiliyordu diye hatırlıyorum, araştırmayı aradım ama bulamadım.

Mesela Recep İvedik’i objektif olarak ele alırsak Türkiye’nin en başarılı filmi izlenme sayısı olarak. Filmi beğenmeyenler zaten filmi izlemeyenler kişiler daha çok.

Bu nasıl oluyor? Fragmanlar ve filmlerden kesitleri görüyor insanlar ve bunlarla bir fikir oluşturuyor. Toplam 6 film çıkmış sanırım ve hiç olmazsa 10-15 dakikasını izlemiştir herkes ister istemez bir şekilde. Daha da önemlisi Recep İvedik Şahan’ın ilk projesi değil, daha öncesinde de “Dikkat Şahan Çıkabilir” vardı. Recep İvedik karakteri de oraya olan bir karakter zaten.

Yani insanlarda Şahan Gökbakar ve Recep İvedik hakkında zihinsel bir birikim mevcut. Bunlar sayesinde zihinlerinde oluşan imgeyi kullanarak kanaat getiriyorlar. Geçmişte yapılan işlere bakarak, fragman ve kesitlerle de bu filmin kendilerine hitap etmeyeceğine kanaat getiriyorlar.

Bu son derece normal bir şey, böyle olmasa geçmiş tecrübelerimiz ve birikimlerimizin bir anlamı olmazdı, tercih yapamazdık. Zihnimiz her zaman geçmiş tecrübelerimize başvuruyor karar verirken.

Aleyna Tilki’nin başrol oynadığı Acun’un yaptırdığı bir lise dizisi. Bu cümle bile bir çok kişinin "diziyi izleyecek misin? sorusuna “evet” veya “hayır” şeklinde cevap vermesi sağlıyor olabilir.

Aynı şekilde Recep İvedik filminin afişini gören ve 2 dakikalık fragmanı izleyen bir kişinin bu filmi izleyip izlemeyeceğine karar verebileceği gibi.

2 Beğeni

Saygı duymakla birlikte Genius adlı dizi serisini öneriyorum. Belki farklı bir bakış açısı yakalamanı sağlar.

1 Beğeni

Diziyi beğenmemek normal tabii ki ama diziyi izlemeden IMDB puanı vermek doğru değil. Bana göre yapım ekibine haksızlık. Seyirci iki bölüm izlesin,hiç beğenmedim, desin puanını versin. Fragman ve sosyal medya yorumları bir diziyi ya da filmi oylamak için hiç doğru bir yöntem değil.

1 Beğeni