Amazon'un Sesli Asistanı Alexa Felakete Yol Açıyordu: Yapay Zekâ Bir Çocuktan Bozuk Parayı Prize Takmasını İstedi

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/haberler/bilim/amazon-sesli-asistani-alexa-bir-cocuga-zarar-veriyordu/

image

Amazon şirketinin sesli asistanı Alexa, ürpertici bir kazanın eşiğinden döndü. Yapay zekâ, 10 yaşındaki bir kız çocuğundan bozuk parayı prize takmasını istedi. Bu tavsiyenin duyulmasından sonra ünlü e-ticaret devi uygulamayı güncellediğini açıkladı. Yapay zekânın neler yapabileceğine dair daha önce pek çok haber yayınlamıştık. Makale kaleme almasından resim yapmasına, tiyatro oyunu yazmasından filmde rol bulmasına dek… (DEVAMI…)

4 Beğeni
  1. Bir robot bir insana zarar veremez ya da bir insanın zarar görmesine seyirci kalamaz.
  2. Bir robot 1. kuralla çelişmediği sürece bir insanın verdiği emirlere uymak zorundadır.
  3. Bir robot 1. ve 2. kuralla çelişmediği sürece kendisini zarardan koruyabilir.

Adam yıllar önce yazmış. Öğretin artık şunları.

6 Beğeni
  1. Bir robot insanlığa zarar veremez ya da pasif kalmak suretiyle insanlığın zarar görmesine izin veremez.

Belki de öğretmişlerdir? :stuck_out_tongue:

1 Beğeni

O sizin dediğiniz sevgili Daneel :slightly_smiling_face:
Benim önerim kıytırık Alexa içindi :grinning:

1 Beğeni

Cebinde yedek batarya taşısaymış robot saldırmazdı. Kim bilir ne yaptı da robot kendini savunmak durumunda kaldı.

2 Beğeni

Şöyle der anne çocuğuna: Sevgili kızım, bir daha Alexa’yla konuşmak istersen yanında Duracell taşı.

2 Beğeni