Andrzej Sapkowski, CDPR’dan 16 Milyon Dolar Ekstra Telif Talep Etti

Kayıp Rıhtım'da tamamını okumak için: Andrzej Sapkowski, CDPR’dan 16 Milyon Dolar Ekstra Telif Talep Etti – Kayıp Rıhtım

image

The Witcher serisinin yazarı Andrzej Sapkowski, CD Projekt RED’ten en az 16 Milyon Dolarlık ekstra telif ücreti istiyor. (DEVAMI…)

6 Beğeni

Alırsın bekle canım :grin::rofl:

1 Beğeni

Ne kitabı ne de oyunu biliyorum ama haberden çok şey belli oluyor. Hayır, madem oyunları yok sayıyorsun, nefret ediyorsun falan o zaman başta neden haklarını verdin? O.o Ya tam yap ya hiç yapma.

Anlaşma gereği iddia ettiği hakları varsa, savunsun. Fakat! Neden, şimdi? Neden, kendi aleyhinde onca açıklama yaptıktan sonra?

Kendisi ekonomist değil miydi, yahu? Kendi konumundaki biri için reklam ve itibarın getirisini hesaplayamıyor mu, acep?

1 Beğeni

Daha önceden de haberleri çıkmıştı. Adam oyun için hakları çok çok ucuz sayılabilecek meblağa veriyor cd projekte. Kaldı ki Cd Prokjekt’te şimdiki gibi değil yerel küçük bir firma. Witcher 3’le beraber bu adam patladı vay efenim çok ucuza aldılar haklarını vay efenim ben bilemedim…vs…vs Tamam velev ki oyunlardan istediğini alamadın. Oyun sayesinde kitabın bir çok dile çevrildi, dizisi çıkacak bunların da telifini ucuza vermediğin için sesin çıkmıyor tabi.

Kitapları okumadım ama güzel bir seri olduğunu duydum ancak sahip olduğu şöhreti de oyuna borçlu. Oyunlar bu kadar başarılı olmasa çoğumuz bilmiyor olacaktık bu seriyi.

2 Beğeni

İnsan ileri görüşlü olmalı, dediğinize katılıyorum. Geçen gün tam da bu konuyu düşünmüştüm sınıfta öylece otururken. Gerçekten bir kitabım olsa ve bana bir milyon dolar verseler, film ya da oyun yapmak için. Ya da kardan %10 verseler. Ben bir milyon doları alırdım, çünkü bunlar bana kitapta sattırırdı. Kar almak ne olacağı belli olmayan bir iş için saçma olurdu, riski yapan kişiler alırdı, ben paramı alıp çıkardım işin içinden.

Haklı ise eğer sözleşmede olan bir açığın yeni fark edilmesi yüzünden şimdi olmuş olması da olası.

1 Beğeni

Hiç olmamış, kendisine bunu hiç yakıştıramadım. Şimdi tepkimi göstermek adına, protestom dahilinde elimdeki bütün Witcher kitaplarını yakacağım. Umarım bu vesileyle yaptığı hatanın farkına varıp yol yakınken geri döner.

1 Beğeni

@MrSakal,

:thinking: Evet, olabilir.

@muaet,

Çokta tınn yani :joy:

1 Beğeni

14 Beğeni

Yok yok, geri bildirim aldım ben. Buradaki yorumumu, sergilediğim protestomu görmüş, pişmanmış. Ahaahahaha :smiley:

1 Beğeni

Ben Sapkowski’yi haklı buluyorum. Adam sadece bir yazar, bazı şeyleri hesap edememiş olabilir. Oyun şirketinin kazandığı milyonların yanında aldığı para çok azdır eminim. Ekmeğini yazarak kazanan bir insanla arkasında onlarca çalışanın, danışmanın olduğu bir şirketin öngörü gücünü karşılaştıramayız. Sapkowski’yi bu parayı isteyecek konuma düşürmeden oyun şirketi ona hakkını daha evvelden vermeliydi ama yaşadığımız dünyada böyle bir adalet yok. O yüzden bir yazarın hakkını istemesi çirkeflik, kurnazlık değildir.

Ayrıca haber yazısındaki yanlılık da hoşuma gitmedi:

The Witcher serisiyle fantastik edebiyat severlerin büyük saygısını kazanan Andrzej Sapkowski gün geçtikçe o saygıyı yerle bir etmeye ve kredisini tüketmeye devam ediyor.

Bizim olayı tamamen tarafsız sunmamız gerekirdi. Bu tür ifadeler okuru taraf almaya mecbur ediyor. Olayın Sapkowski tarafını bilmeden yargılıyoruz. Çünkü mali açıdan güçlü olan, sözü geçen taraf oyun şirketi, hemen onun söylediklerine inanıyoruz.

1 Beğeni

1,5 sene önce Oyungezer’de yayınlanan haberden bir kesit:

CD Projekt Red yazarın kapısını telif hakları konusunda ilk defa çaldığında ona satışlar üzerinden telif ödemeyi teklif etmiş. Sapkowski ise “Meh oyun piyasası ne olacak ki?” deyip bu teklifi geri çevirmiş ve oyun için Witcher’in haklarını nakit para karşılığında Red’e devretmiş. O günden sonra da oyunun yapım aşamasında olsa bile bir daha stüdyo ile irtibata geçmemiş, inanabiliyor musunuz? En son verdiği röportajda ise gülerek “Onlara bütün hakları nakit para karşılığında verdiğim için büyük aptallık ettim. Çünkü bu kadar büyük başarı yakalayacaklarını düşünmemiştim,” diye itirafta bulundu.

Bu haber de yanlı olarak hazırlanmış tabi. Açıkçası Sapkowski cephesinden durumu anlatan bir kaynak göremedim. Ancak ortada bir sözleşme yapılmışsa, ahde vefa diğer adıyla sözleşmeye bağlılık, Roma’dan beri hukuk sistemlerinin temel ilkelerindendir.
Sözleşmeye aykırı bir durum varsa dava edilir ki haberde görülen dava açılacak eğer anlaşmazlarsa. Ancak benim gördüğüm davaya inansa çoktan açardı.
Kendi itiraf etmiş satışlardan pay yerine, nakit para istedim diye. Burada risk alan oyun firması. Oyun firması da bir EA veya Ubisoft değil o zamanlar. CD Projektin bu oyundan sonra büyük bir şirket haline geldiğini unutmayalım. İlk çıkardıkları oyunları The Witcher zaten.

2 Beğeni

Tarafsız ol(malı)ydı ve bu tarz haber yazımı yanlış ile ilgili görüşlerimi yazmak istiyorum.

Bilgiyi ölçüp biçerek taraflı bir şekilde aktarmak kötü habercilik. Niye? Çünkü haberde asıl amaç bilgiyi okuyan kişiye hatasız bir şekilde aktarmak. Yanlı bir şekilde düzenleyince hatalı aktarım gerçekleşiyor ve okuyan kişi doğru bir şekilde öğrenemiyor haberi.

Ama burada dikkat etmemiz gereken bir şey var: “Bilgiyi değiştirmek.” Her kişisel görüşü bunun üyesi olarak görürsek hata olur. Çünkü değil. Kişisel görüş haberdeki bilgiyi yanlış aktarmadan da verilebiliyor. Bilginin aktarımını doğru yaptıktan sonra haberi yazan kişinin konuyla ilgili “kendi” kişisel görüşlerini yazmasını gayet yerinde buluyorum. Haberler en ufak şahsi yorum içermeden sunulmalıdır bakışına da katılmıyorum. Çok ruhsuz oluyor. Sunulan fikre katıl ya da katılma çok daha sıcak bir yazar-okur ilişkisi kuruluyor.

Doğrusu şudur. Bu ol(malı)dır. Kime göre? Bence hayır. Niye mi?

Haberin ana yapısı olan hatasız aktarımda problem yoksa doğruyu istenen tarz belirler. Sonuçta mutlak bir şeyden söz etmiyoruz. Bence "iyi haber" şunları içermeli:

• Doğru aktarım

• Ruhsuz aktarımdan ziyade samimi yaklaşım

• İyi bir sunuş becerisi

Yukarıdaki haber bunları sağlıyor.

3 Beğeni

Gereksiz derecede fazla hakarete mağruz kaldığını düşünüyorum. Özellikle bazı mecralarda ailesine kadar giden olmuş. Olayı bu kadar kişiselleştirmenin, fanlığın da ötesine taşımanın suyu çıktı bence. Neredeyse taraf tutma meselesine döndü.

1 Beğeni

Tamam oyunun hikayesi harika ama abartmış. Ki emeklerinin karşılığı veriliyor. O şirkette çalışan ve daha çok emek veren bir sürü insan var. Cık cık.

Sapkowski’ye hakaret etmek bence de yanlış. İşin içinde oyuncu kesimi olunca böyle şeyler çok oluyor maalesef. Çünkü toksik bir kitle var.

İşin özünde Sapkowski eserinden daha fazla para kazanmayı istemekte haklı. Sonuçta bu karakterleri de, bu evreni de o yaratmış, o yazmış. CDPR ise onları kaynak materyal olarak kullanıp başka bir ürün ortaya çıkarmış.

Bana göre Sapkowski’nin haksız konuma düştüğü yer parayı isteme şekli ve zamanı. Sözleşme 10 yıldan uzun bir süre önce, 2006-2007 civarlarında imzalanmış. O zamandan beri üç oyun çıktı. Sapkowski tüm bu zaman zarfında oyunları ve stüdyoyu hep kötüledi. Onları yok saydı. Hatta neredeyse aşağıladı. Ama CDPR bir kerecik bile yazara karşı kötü bir söz etmedi, ondan hep saygıyla söz etti, oyunlarımıza kaynak olan kitapların yazarı deyip hürmet gösterdi. Gel beraber çalışalım senaryo üstünde dediler, kabul etmedi. Kârdan yüzde verelim dediler, kabul etmedi. Kendisinden danışmanlık istediler, onu da kabul etmedi. Oyunlardan nefret ettiğini de defalarca söyledi. Kendisini oyunla tanıyıp imza isteyen hayranlarıyla da kavga etti.

Ne zaman Witcher 3 milyonlar sattı, Sapkowski o zaman başını taşlara vurmaya başladı. Demeçleri değişti. Ne kadar az para aldığından ve hata yaptığından söz etmeye başladı. Sonra birdenbire bu avukatlar çıkıp komisyon alma hevesiyle adama stüdyoyu dava ettirdiler.

Şimdi siz 5000 liraya bir araba satsanız, birkaç yıl sonra “Yav birader, ben öngörememişim, bu araba çok değerlendi, bana bir 3000 lira daha ver bakayım,” diyebilir misiniz? Böyle bir şey var mı?

Sapkowski daha en başından CDPR’la ortak çalışsa şimdi çok daha iyi yerlerde olacaktı. Oyunlardan büyük para kazanacaktı. Ama o tersini yaptı. Şimdi de daha çok para koparmanın peşinde. Kusura bakmasın ama bu düpedüz şark kurnazlığı.

7 Beğeni

Çok saçmalıyor Sapkowski. CDPR adama o kadar hayran ki ya bi de benim danışmanlığımda oyun çıkaralım hatalı yapmışız sözleşmeyi de bu sefer iyi bir yüzde alırım dese CDPR kesin kabul edecek o kadar hakarate rağmen. Ama Sapkowski hala saçmalıyor ve şark kurnazlığı peşinde koşuyor. Kaldı ki bu adam oyunlar sayesinde dünya çapında tanındı. 1999’da bitirdiği seri nedense 2008’de ingilizceye çevrilmiş. Nedenini hepimiz çok iyi biliyoruz. Ama ihtiyarlık işte, zamanla bazı insanlar söylediği sözlerin hatalı olduğunu anşasa bile geri dönme erdemini gösteremiyor

1 Beğeni

Neye güvenerek talep edebiliyor bunu ya şaka mı :smiley:

Efendim, aldığım duyumlara göre (Sanki Polonya’daki medya kuruluşundan bildiri geldi?!) Andrzej Sapkowski’nin hukuken bu talepte bulunmaya hakkı varmış. Polonya yasalarına göre Sapkowski’nin CDPR’in öngörülmeyen ticari başarısından elde ettiği kazancın %5-15 arasındaki payından hakkı varmış. Ve Sapkowski’nin talep ettiği hak %6 civarında; yani taban orana yakın miktarı talep ediyor. Bir de CDPR’le yaptıkları anlaşmanın sadece ilk oyunu kapsadığını ve her devam oyunu için normalde ayrı ayrı anlaşma yapılması gerektiği gibi bir durum söz konusuymuş.

Vallahi bu dava gün geçtikçe ilginçleşeceğe benziyor.

1 Beğeni