Andrzej Sapkowski, CDPR’dan 16 Milyon Dolar Ekstra Telif Talep Etti

Tarafsız ol(malı)ydı ve bu tarz haber yazımı yanlış ile ilgili görüşlerimi yazmak istiyorum.

Bilgiyi ölçüp biçerek taraflı bir şekilde aktarmak kötü habercilik. Niye? Çünkü haberde asıl amaç bilgiyi okuyan kişiye hatasız bir şekilde aktarmak. Yanlı bir şekilde düzenleyince hatalı aktarım gerçekleşiyor ve okuyan kişi doğru bir şekilde öğrenemiyor haberi.

Ama burada dikkat etmemiz gereken bir şey var: “Bilgiyi değiştirmek.” Her kişisel görüşü bunun üyesi olarak görürsek hata olur. Çünkü değil. Kişisel görüş haberdeki bilgiyi yanlış aktarmadan da verilebiliyor. Bilginin aktarımını doğru yaptıktan sonra haberi yazan kişinin konuyla ilgili “kendi” kişisel görüşlerini yazmasını gayet yerinde buluyorum. Haberler en ufak şahsi yorum içermeden sunulmalıdır bakışına da katılmıyorum. Çok ruhsuz oluyor. Sunulan fikre katıl ya da katılma çok daha sıcak bir yazar-okur ilişkisi kuruluyor.

Doğrusu şudur. Bu ol(malı)dır. Kime göre? Bence hayır. Niye mi?

Haberin ana yapısı olan hatasız aktarımda problem yoksa doğruyu istenen tarz belirler. Sonuçta mutlak bir şeyden söz etmiyoruz. Bence "iyi haber" şunları içermeli:

• Doğru aktarım

• Ruhsuz aktarımdan ziyade samimi yaklaşım

• İyi bir sunuş becerisi

Yukarıdaki haber bunları sağlıyor.

3 Beğeni