Angelina Jolie, Elif Şafak ile İstanbul Sözleşmesi Hakkında Konuştu

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/roportaj/angelina-jolie-elif-safak-istanbul-sozlesmesi/

Birleşmiş Milletler İyi Niyet Elçisi olan Amerikalı ünlü oyuncu Angelina Jolie, yazar Elif Şafak ile Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesi hakkında bir söyleşi gerçekleştirdi. TIME dergisinde için yapılan söyleşide iktidarın İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararının nasıl bir mesaj verdiği gündeme yatırıldı. Angelina Jolie’nin sorularını yanıtlayan Elif Şafak, konuyla ilgili kalbinin kırık olduğunu da ekleyerek önemli noktalara değindi.… (DEVAMI…)

3 Beğeni

Nobel veymediley mi daha çana belki çimdi veyiyley nobelini :slightly_smiling_face:

Ülke hakkında en son yorum yapabileceklerden biri bile değilsin :triumph:

4 Beğeni

Türkiye’de yaşamayanı ilgilendirmez.

Çok sevdiğim iki kadın, ülkemin kadınlarını koruyan anlaşmanın kaldırılmasının ne kadar korkunç olduğuna dair bir ropörtaj yapmış. Bunun Elif Şafak’ın ya da Angelina Jolie’nin sanatlarıyla, duruşlarıyla ilgisi yok. Birçok insanın tanıdığı ve etkili olan iki kadın bizim haklarımız için konuşmuş. Bu değerli bir şey. Bir kadın olarak çok mutlu oldum. Tüm kadınlar ve kadınların yanında olan erkekler bunun önemli olduğunu anlayacaktır. Ne mutlu.

22 Beğeni

Türkiye’de yaşamayanı ilgilendirmez mi ? Ne alaka ya,iki kadın İstanbul Sözleşmesi hakkında görüş/fikir dile getiremez mi ? Yazdığınız şey gerçekten saçma

12 Beğeni

Kadın hakları konusunda kadınların yanındayım ama işiniz Elif Şafak gibilere kaldıysa o iş zor. Bugünlere gelinmesinde kendisinin de katkıları oldukça fazla değil miydi, ben mi yanlış hatırlıyorum :thinking:

2 Beğeni

Neyse ki Elif Şafak neyi, kiminle, nerede, ne zaman konuşacağına Forum’daki üst düzey insanların onayı sonrasında karar vermiyor :smiley:

işiniz Elif Şafak gibilere kaldıysa o iş zor.

Evet, Türkiye’de kadınların “işi” gerçekten zor. Mansplaining her yerde. Bir erkeğin böyle bir konuyu bu dille ifade etmesi de zorlukların kolay kolay değişmeyeceğinin bir göstergesi ne yazık ki.

Bunca kompleksin içinde insan nasıl nefes alıyor hayret.

3 Beğeni

Arkadaş, Elif Şafak’ı kadın olduğu için eleştirmemiş, bir zamanlar iktidarın savunucusu olduğu için eleştirmiş. Her şeyi “mansplaining” olarak yorumlamayın.

3 Beğeni

Kadınları eleştirmedim aslında keşke yazımın baş kısmını ve son kısmını da okusaydınız :slight_smile:

Bugün de Mansplaining’çi oldum çok şükür :joy:

Neyse konuya başka bir şey yazmayacağım. Yoksa konu bambaşka yerlere gidecek :slight_smile:

AMA…

Bu cümlenin hitap ettiği özne kadınlar. Kadınlara “işiniz bu kişiye kaldıysa zor” deme cüretini kendinizde buluyorsunuz. Mansplaining de orada başlıyor zaten.

Benim böyle bir ifadem yok. Okuduğunuzu anlamayı deneyin.

Elif Şafak’ı sevmiyorum. Oturup sohbet etsinler, bu zaten beni ilgilendirmez. Ama ülkemiz için çok önemli olan bir meselenin ülkemizde yaşamayı tercih etmeyen bir insan tarafından konuşulduğu için, sanki çok önemli biriymiş gibi haber yapılmasına kızdım.

Yani diyorsun ki Elif Şafak ve Angelina Jolie’nin bu konu hakkında konuşması haber niteliği taşımıyor ? Biri ünlü bir yazar diğeri de dünyaca ünlü bir oyuncu bunlar senin gözünde çok önemli olmayabilir ama bunlar buluşup çay içseler bile büyük ihtimalle haber olur yani

Bu ülkenin vatandaşı olup bu ülkede yaşamayanlar ve bu ülkenin vatandaşı olmayıp bu ülkede yaşamayanlar da Türkiye hakkında konuşabilme hakkına sahipler değil mi ? Ne yani sadece bu ülkenin sınırları içerisinde yaşayanlar mı bu ülke hakkında konuşabilir ?

Elif Şafak’ı da Angelina Jolie’yi de çok tanımıyorum zaten önemli de değil ama bu konu hakkında konuşma hakkına sahipler , bu durum sizi neden rahatsız ediyor anlamış değilim

4 Beğeni

Siz neden bu kadar karşı çıktınız anlayamadım. Elif Şafak, benim için fikirleri önemsenecek bir insan değil. Bu yüzden ne yaptığı ne dediği de beni ilgilendirmiyor. Evet herkes ülkemiz hakkında konuşabilir ama faydası olmayacağı için, onu ilgilendirmediği için beni rahatsız etti. Bu konuda bilirkişi olduğunu da düşünmüyorum.

2 Beğeni