Anlamlı Tashih (Kitaplar)

Eski forumumuzdan bir başlık. Buraya da taşıyayım istedim kitaplar üzerine. Belki sonra filmler üzerine de yaparız.

Hani bazen bir kitap, gazete vs. okurken basım yanlışı görürüz: Ya yanlış harf basılmıştır ya da eksik. İşte bu tashih olayının anlamlısını düşünelim istedim. Kitaplara böyle bakınca güleriz dedim.

Bir de “one letter out” diye bir olay vardı internette bir ara, o da geldi aklıma, birleştirdim açtım başlığı.

Başlıyorum:

Harry Potter ve Sırlar Ovası: Harry yaz tatilini Adana’da geçirmektedir.

İneklerin Tanrısı: Amerika’ya varacağım diye Hindistan’ı bulan inek tüccarının hikayesi.

Hurma Kız: Hac ibadeti sırasında bir hurma ağacına sevdalanan kızın ibret verici öyküsü.

Atalet: “Bu gidişle bu ülkeye ATALET çökecek.”

Antik Acı: Bir mumyanın ıstırabı.

Kemik Çorbası: İlik ve Faydaları, 7. Broşür: “Kalsiyum bakımından zengin.”

Tokyer: Komşusu açken ve kendisi tokken hala yemeye devam eden adamın ibretlik hikayesi. Okurken sinirinize hakim olamayacaksınız.

Trendeki Hız: Taşıtlar Serisi: 3 (4+ yaş, çıkartmalı boyama kitabı)

15 Beğeni

Sur Adamı: Karlaaaar düşer, düşer düşer ağlarım, hep ismini, hep ismini anarım. (Lannister’dan Kuzey’e Ağıt 1)

6 Beğeni

Parlayan Gözler: Gece avlanan yırtıcılar belgeseli.
Yerdeyiz: Büyücü olmaya çalışan bir oğlanın kendi gölgesinden kilim dokumasını anlatan seri.

10 Beğeni

Sesle Gelen Yolcu: Bir keman virtüözünün diyar diyar dolaşarak müziğini herkese ulaştırma çabasının destansı öyküsü.

Teker Portakalı: Minik bir sincabın ormanda bulduğu portakalı kemirerek teker şekline getirmesi ve hayatının değişmesi.

10 Beğeni

Vahşetin Ağrısı: Vahşet adlı bir köpeğin kulaklarındaki ağrıyı anlatıyor.

Akşama daha fazla şey bulurum şimdilik gündeme gelsin bir unutulmasın.

8 Beğeni

Tayt Oyunları: Bir grup taytlı erkeğin Tanrıların saygısını kazanmak için aralarında verdikleri mücadele.

Zaman Farkı: Zaman farkı yüzünden biten bir ilişki ama aslında bitemiyor.

Amerikan Sanrıları: Batmandan büyük umutlarla Amerikaya giden adamın Meksikalı gansterlerle Kosta Rikalı gangsterler arasında kalma hikayesi. ( spoiler: şaşırtıcı acı son içerir)

Kralların Solu: Sadece Hummel giyip, en yeni Iphone’undan göndermeler yapan tatlı su solcularının ironik yaşamı.

20 Beğeni

Tüzüklerin Efendisi: Son anayasa değişikliklerinden sonra tüzüklerini kaybeden efendinin tüzükleri geri getirme çabalarını anlatan etkileyici bir siyasi-dram romanı.

27 Beğeni

Aklından Bir Dayı Tut: Yüksek mevkilere gelmek için dayısı olmayan biçarelerin tehdit yolu ile kendine zoraki bir dayı bulma çabası.

21 Beğeni

Onu da yazın. Bir kere yazılacak diye bir şey yok ki ^^ Belki sizinki daha iyidir.

3 Beğeni

Bayan Peregrine’in Tavaf Çocukları: Yetimler için bir Kur’an kursu açan Bayan Peregrine’in öğrencileriyle beraber doğru yolu buluş hikâyesi.

Büyünün Ringi: Büyücülük okulundan kovulan Rincewind’in kariyerini boks sporunda devam ettirme çabalarının gözdeki morluk tadındaki hazin öyküsü.

Kokudünya: Uzun yıllar insanların arasında yaşayan Parfümsoyluların kendilerini avlamaya başlayan, ter kokulu Musibet’le destansı mücadelesi.

20 Beğeni

Kahkahalarla güldüm. :joy: Uzun zaman sonra, eşim de bir şaşırdı. :smiley:

4 Beğeni

Eşit Hatlar: Tüm insanların aynı yaşta ve ölçüde olursa nasıl bir yaşam olacağını anlatan bir roman.

Deliliğin Yağlarında: Üç kardeşin evdeki tüm sıvı yağ ve tereyağı oyun oynamak için kullanması en sonunda evde yağ olmayan hiçbir şeyin kalmaması. Aile eve gelince bir görüyor çocuklar delirmiş :joy:

7 Beğeni

Elektrikli Duşlar: Günümüzden 200 yıl sonra bedenlerini teknolojik gelişme sonucu robotikleştiren insanlar gereken enerjilerinin bir kısmını elektrikli duşlar sayesinde sağlamaktadır.

Üç Civciv Problemi: Gizli bir horoz üssü, tavuklarla iletişime geçmek için kümese sinyal gönderir. Bu sinyali yakalayan yıkımın eşiğindeki tavuklar büyük gıdaklama toplantısı sonucunda, horozların dünyasını işgal etme kararı alırlar.

6 Beğeni

Tüm Rüstemler Küstü: Kendine “Katil” diyen, horozlara meraklı bir komşunun arabasıyla apartmanın çöp tenekesine çarpması sonucunda mahalledeki tüm Rüstemlerin hayata küsüş hikâyesi.

Kralların Donu: Son Çamaşırsızlık’tan sonraki günlerde birbirini tanımayan dört farklı karakterin paresabunlar ve pareyumuşatıcıyla yıkanmış en beyaz donu arama serüveni.

8 Beğeni

Ohooo sonuncuda 2 harf değiştirmişsin abi ilkinde de kim bilir kaç tane değiştirdin, orijinalini bilmediğim için bilemiyorum. Sen de kurallara uymazsan… :smiley:

3 Beğeni

Cam Ayılar: Mekanik, şeffaf ayılara yenilen eski bir süvarinin hatıraları.

3 Beğeni

Paralayan Sözler: Konuşanların dillerinin söküldüğü, gırtlaklarının parçalandığı bir dünya düşünün… Ağızdan çıkan her sözün cisimleşerek insanları zarar verdiği bir dünyada yeni keşfedilen bir kabilenin akıl almaz bağımlılığı! Paralanmak için çıldıran bir toplumun hikayesi…

2 Beğeni

Falez Prens: Falezlerde yaşayan prensin dramatik ve bir o kadar da acıklı öyküsü

4 Beğeni

Fareler ve İhsanlar: Çiftliğini farelerden kurtarmaya çalışan İhsan’ın unutulmaz hikayesi.

Kimyacı: Iğdır’da çobanlık yaparak geçimini sağlayan Santi Yağkoy’un LYS’de Türkiye birincisi olup ODTÜ Kimya Mühendisliği kazanması hikayesi.

Yüce Tanrı Lan: Zaman Çarkı’nın unutulmaz karakteri Lan’ın solo macerası.

Hakkari’de Bir Nevresim: Kendini bir anda Hakkaride bulan bir nevresim takımının soğuk kış aylarında köydeki öğrencileri ısıtma hikayesi.

Donsuzluğa Nokta: Çocukluğunda minübüs muavinliği yapmış Bedran’ın donuna düşürmeden kahraman olma hikayesi.

Kumandayı Öldürmek: Evlerine aldıkları yeni televizyon yüzünden ayrılan bir karı koca.

Sürgü Gezegeni: En büyük teknolojinin kapı sürgüsü olduğu gezegende hayatta kalmaya çalışan insan ırkının çilesi.

7 Beğeni

Bunun öyküsünü yazmak istedi canım, eğlenceli bir öykü olurdu yazabilsem.

Başlığa katkı:

Gül’ün Adı: Ömrü boyunca hiç gülmemiş bir kadının ismini Ağla olarak değiştirmek istemesi ve bu süreçte hayatının akıl almaz bir biçimde güzelleşmesi.

1 Beğeni