Apartmanlar Çöplüğünde Bir Macera

Öykü Seçkisi'nde okumak için: https://oykuseckisi.com/apartmanlar-coplugunde-bir-macera/

image

52 Radyodaki haber sunucusu, gün içerisinde olağan dışı bir şeylerin olabileceğiyle ilgili geveze bir konuşma yapmaktayken, balığım Mahmut’un kendine bakmaktan son derece haz duyduğu bu kirli aynanın karşısında saçlarımı yatıştırmaktaydım. Evde hissedilen son derece melodik gitar ritimleri kalbime uğramış, ben ise dumanı saçlarıma doğru üflüyordum. Saçlarımın işi bittikten sonra odanın etrafında sekiz tur attım. Ardından… (DEVAMI…)

Merhaba :slight_smile:
Tuhaf bir öyküydü. Anlattığı dünyayı zihnimde canlandırmakta zorlandım. Sonra, bunu bir metafor olarak alıp okumaya devam ettim ki sanırım bu doğru bir karardı. Seçkide bu ay çok fazla ‘’yeni şeyler deneyen, tuhaf diyar öyküleri’’ne denk geldim ve sanırım ben biraz fazla klasik kafada kalmışım.

Özellikle başlarda diyarı anlamakta zorlandığım için bazı sekanslarda pek bir şey hisseemedim. Mesela, yatay binalar ve onların tehlikeleri… Oraya girersem ne olurdu? Oraya kimler giriyordu? Maalesef hiçbiri yok bende.
Gene de, sonlarda çıkılan o yolculuk ve o civardaki betimlemeler bana o karakteri bir gün bizim apartman çöplüğümüzde görebileceğimizi söylüyor. Ben de zamanında masmavi olan ama artık griye boyalı bir çöp yığınında yaşıyorum. Ve, eminim, pek çoğumuz da.

Öyküde sağa sola dağılmış birkaç anlatım bozukluğu vardı ama dert edecek oranda değildi. O kadar sorun her metinde olur.

Yanardağ bahsi bu öyküye sonradan eklemlenmiş gibi. Mekaniğini, neyi nasıl yaptığını, neden ‘’yanardağ’’ olarak adlandırıldığını pek çıkartamadım.

Gelecek seçkilerde görüşmek dileğiyle…

1 Beğeni

Merhaba Selçuk Gökhan:slightly_smiling_face:

Öncelikle çok teşekkür ederim, okuduktan sonra, bir de üstüne bir şeyler yazdığın için.
Evet yazıyı neredeyse bilinç akışıyla yazdım bile diyebilirim. Bazı şeylerin tam olarak bir karşılığı yok. Ya da benim zihnimde tanıdık kavramlar olduğu için, ben başka birine yabancı gelebileceğini düşünemedim. Mesela yanardağ olayını, şöyle düşünmüşüm ( şu an yazarken fark ediyorum :slight_smile: Yanardağından lav çıkar, lav canlıları eritir. O zaman yanardağ kötüdür. Yapıştır merkeze yanardağını :smile: Dediğin gibi tamamen metaforik aslında.
Dediklerinin çoğuna katılıyorum. Tam olarak bittiğini de söyleyemem öykünün. En azından böyle bir diyarın kurallarını belirlediğimi söyleyemem. Fazlasıyla açık. Bu nedir, neden oldu gibi sorular sorulduğunda, öyküyü hemencecik terk etmek de olası sanırsam.
Bu arada ben kısa şeyler yazmayı pek de beceremiyorum. Bu öyküleri yazarken de biraz antreman gözüyle bakıyorum. Öykü yazmak cidden oldukça zormuş :smiley:

Tekrar teşekkür ederim, değer verip eleştiri yazdığın için. Ben de okuyacağım senin öykülerini.

Feroand’a kısmen katılarak bir şeyler söylemek istedim.

Ben öyküyü beğendim. Edebi açıdan çok değerlendirme yapmak istemiyorum, benim yerime yapacak onlarca yazar vardır, ben işin duygu ve kurgu kısmıyla ilgileniyorum. Bana karakterin duygusu kesinlikle geçti ve yolculuk temasını sevdim. Bence her şeyi detayı detayına anlamlandırmamıza gerek yok. Seçki’yi bir süredir takip ediyorum ve bu platformun eksik gördüğüm yerlerinden biri bu. Herkes her şeyi en ince detayına kadar anlamak istiyor. Bence önemli olan bize nasıl hissettirdiği. Sıkıldığım nokta cümlelerde kullandığınız değişik anlamlar oldu. Bana çok geldi diyeyim. Şunun gibi:

Bu tarz cümleler çoktu. Tercih meselesi. Bazı okurlar bunu sever bazıları sevmez, yani doğru yanlış gibi bir durum yok. :slight_smile: Elinize sağlık. Yatay binalar hoşuma gitti. Öykünün geneli bana bir bilgisayar oyununu anımsattı.

1 Beğeni

Sağ ol güzel yorum için.
Bu öykünün dili, cümleleri biraz tuhaf bir biçimde şekillendi. Hak veriyorum.
Ne anlattığından çok, biraz da ne hissettirdiği benim için önemliydi.
Sorular sorulduğunda belki de tam olarak net bir cevabı yok hikayenin. Bu yüzden de, ‘‘bu neydi şimdi’’ hissiyatı oluşturabilir. haklılar :slight_smile:
Tekrar teşekkürler ayrıca, okuyup , üstüne üşenmeyip yorum yazdığınız için.

https://www.instagram.com/p/Btddjz8ARfZ/
Bu öykü için çizdiğim bir illüstrasyon. Burada da paylaşayım dedim.

1 Beğeni

Çok güzel olmuş, ellerinize sağlık. Bataklık teması için yazdığınız öyküde görsel dünyanızın ne kadar geniş olduğunu anlamıştım. Diğer görsellere de baktım, çok güzel görünüyorlar. :+1::ok_hand:

1 Beğeni

Çok çok sağ ol Kasvet Ulu.