Aquaman'in DC Sinema Evreni Hakkında Bize Düşündürdüğü "Keşke..." ile Başlayan 4 Cümle

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/haberler/sinema/aquaman-film-liste/Aquaman DC Sinema Evreni için hâlen geç olmadığını bizlere hatırlattı ve “keşke” ile başlayan dört tespit yapmamızı sağladı. Gelin bunlara göz atalım. (DEVAMI…)

5 Beğeni

Eline sağlık.

Yazını beğendim. Bazı katılmadığım noktalar var onu paylaşmak istiyorum. Öncelikle Aquaman kötü film. ^^ Justice League ve BvS’nin fersah fersah önünde değil bana kalırsa, olsa olsa bir tık üstündedir. Aşikâr şekilde iyi olduğu bir kısım var, sana da katıldım nokta orası, değineceğim.

Ihhh, problem burada değil ya sanki. :slight_smile: Zira ilk filmin Man of Steel olduğunu düşünürsek, evrenin kötü olmasının sebebi ilk film değil. MoS her şeyiyle Su Bey’in filminden iyiydi. Tamam CGI o seviyede değildi, ancak estetik ve anlatı açısından karşılaştırmam bile. Bunun dışında solo filmlerle başlasaydı yorumuna katılıyorum.

Marvel’in yıllarca bize tanıttığı karakterlerin toplu olarak karşımıza çıktığı Avengers serisinin geldiği seviye malumunuz. … Gözümüzün önünde bu kadar başarılı bir örnek varken

Diğer yandan Marvel konusundaki bu görüşlere katılmıyorum. Marvel’ın geldiği seviye ortada evet. Ve o seviye DC’den üstün değil ki. Marvel da nadir olarak iyi işler çıkartan ancak genelde zayıf bir evren. DC gibi.

Küçük bir karşılaştırma yapmak istiyorum. Aquaman, yukarıda olumsuz yorumda bulunsam bile başarılı olduğu yönleri hesaba katarsak birçok Marvel yapımından iyi. Wonder Woman yine çoğu Marvel işiyle net yarışır ve çoğunun üstünde yer edinir. MoS en üstlere oynar. Film sayısına göre değerlendirirsek bana kalırsa “çok daha başarılı” gibi bir durum yok. Benzer. Hatta Marvel çizgiyi değiştirmediği sürece DC fark açacak potansiyeli taşıyor.

Katıldığım noktaysa:

Tek kelimeyle harikuladeydi. DC’de en iyi CGI kullanılan görsellik. Bazı sahneleri hâlâ aklımda.

2 Beğeni

Teşekkürler Cem, yazımı beğenmene sevindim. Tartışmaya açık, subjektif bir görüşler topluluğunun tüm detaylarında aynı fikirde olmamız beklenemez elbette. :slight_smile:

Amacım da farklı görüşleri bir araya getirip insanların DC evreninden beklentisine dair bir fikir sahibi olmaktı. Yine de daha fazla ortak nokta yakalarız diye düşünmüştüm. :stuck_out_tongue:

Bismillah daha ilk girişten ayrışıyoruz. :slight_smile: Kötü film tanımının benimkinden biraz daha geniş açılı olduğunu tahmin ediyorum. Aquaman’in sıkıntıları var ama bunlar onu kötü bir film yapmıyor benim gözümde.

Bence doğrudan o. Zack Synder çok fena kandırdı Warner Bros ve DC yöneticilerini. Bu kadar karanlık bir giriş yaparsan ilerleyen filmlerde o karanlıktan ve görüntü yönetiminden geri adım atamazsın. Temelleri oraya dayanınca ortaya BvS ve Justice League çıktı. Ne zamanki Snyder etkisi minimize edildi, DC evreni kendini toplamaya başladı. Bknz. Wonder Woman ve Aquaman.

Burada haklılık payın var. Fakat daha iyi bir film olması koca evrenin ilk filmi olarak seçilmesi için yeterli değil ve yanıltıcı. Sonucu ortada.

:+1:

Üstün değil, çok üstün bana kalırsa. Bugün DC filmlerinin hype miktarı ile Marvel filmlerinin hype miktarı arasındaki fark Fuji dağından yüksek :stuck_out_tongue:

Bu potansiyel hakikaten var. Fakat DC ve Warner Bros. bu potansiyeli ortaya çıkartabilecek mi şüpheler burada. Ben de bu yazımda Aquman’in bu potansiyele dair bir foton parçacığı sunduğunu anlatmaya çalıştım.

Hakikaten de öyleydi. Atlantis inanılmaz görkemli olmuş. İnsan içinde gezintiye çıkıp, sokaklarında kaybolmak istiyor.

2 Beğeni

Dc kötü filmler yapmıyor. Man of Steel, WW, kim ne derse desin BvS filmleri çok iyiydi. Tek sorun; Justice League için çok erkendi. Tanınmamış karakterler var ve Batman espiri yapmaz :smiley:
Marvel gibi herşeyi kontrol eden tek bir adam yok DC’de. Bugün alınan bir karar yarın bir başkasının hoşuna gitmeyip iptal ediliyor mesela. Şu anda kesin olan yalnızca vizyona girecek olan filmleri; Shazam, Joker, WW84. Onun dışında kesin olan filmleri yok. En başta MOS filminden sonra; Batman, Flash, Green Lantern- John Steawart veya Hal Jordan farketmez- filmleri gelseydi, ufaktan Darkseid’a dokundursalardı. JL filmi gişesi bu kadar düşük kalmazdı. Dc evreninde espiri yapan karakter sayısı az Wally West, Shazam(çocukluk hali) ve Hal Jordan haricinde diğer karakterler hep ciddi. Joker ise ayrı bir konu.
Bence Dc için Aquaman bir milat oldu. Yaptıkları hatayı ve yapmaları gerekeni anladılar. Ama, tekrardan JL filmi çekmemek büyük hata olur. Karakterleri iyice oturttuktan sonra tekrardan çekilebilir.
Son olarak yönetmenlerini de iyi seçmeye başladılar. Ortaya daha kaliteli yapımlar çıkmaya başladı.

1 Beğeni

Bence konunun özü bu cümlede saklı. Zack Snyder etkisi azaldıkça DC filmlerinin önü daha da açılıyor. Deadpool’un müthiş bir tespit yaparak dalga geçtiği gibi ağır çekim “Super hero landing” sekansları izlemek istemiyor DC severler. Bu kısır döngünden uzaklaştıkça başka noktalara eğilebiliyor yönetmenler ve yazar ekibi.

1 Beğeni

Asıl şansları karakterleri efsane haline getiren oyuncular denk gelmesi oldu. Gal Gadot ve Jason Mamoa. Aslında Henry Cavill ve Ben Affleck de çok iyiydi ama nedense bi dikiş tutmadı. Flash’ı oynayan Ezra Miller ise Wally West karakterli bir Barry Allen olduğu için, pek hoşuma gitmedi. Ya direk Wally West olsaydı, ya da orijinal karakteri bozmasalardı. Bakalım Süperman ve Batman için kimler olacak. Ayrıca sanırım Jared Leto da Joker değil artık ki bu habere çok sevindim. Hiç ısınamadım. Umarım Jaquien Phoenix oynar Joker’i bundan sonra. Hep hayalim; Joker’i Jim Carrey oynasın da ağzımızın suyu aksındı; ama, nedense Dc bu fikre pek sıcak bakmıyor.

1 Beğeni

:smiley:

Sonucu ortada olmasının sebebi bence MoS değil. Hatalı bir tümevarım olduğunu düşünüyorum. Sebebi MoS devamındaki JL, BvS ve SS’nin kötü film ve tercihler olmaları. Bambaşka bir tablo da ortaya çıkabillirdi. Devamını kaliteli bir şekilde getirmek için engel yoktu… Başarısızlığın nedeni tamamıyla kötü çekilen devam filmleri.

Evet ancak gişe başarısı, hayranların sayısı, heyecan seviyesi vb. bambaşka konular. Benim seviyeden kastım “hype” değildi.