ARŞİV | Zaman Çarkı El Kitabı'ndan Thakan'dar Vadisi Görseli

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/haberler/zaman-carki-el-kitabindan-thakandar-vadisi-gorseli/Dünyanın sonunda durmanın nasıl bir şey olduğunu merak ettiniz mi hiç? Robert Jordan’ın ünlü epik fantastik serisi Zaman Çarkı için hazırlanmış bu el kitabı Thakan’dar Vadisi’ne davet ediyor. (DEVAMI…)

12 Beğeni

Canım İthakicim hemen bassında alalım

1 Beğeni

Bu denli çok ayrıntıya gerçekten gerek var mı?

Ben seriyi okumadım ama kimilerine göre elbette var. Ayrıntıdan ne zarar gelir ki?

2 Beğeni

Gariban yeni okuru caydırmak, benim gibi. :confused:

Eatağfurullah. Ben de yeni okur klasmanına giriyorum Zaman Çarkı’nda ama hiç caymadım. Detay gördükçe daha da hevesleniyorum valla.

2 Beğeni

Okur zevkine de bağlı aslında. :slight_smile:

Özellikle fantastik kurguda beni en çok çeken şeylerden biri yaratılan evrenin içindeki ince ayrıntılar. Çünkü her bir ayrıntı, eserin yaratıcısının o eser üzerine ne kadar çalıştığını ve hayalgücünü gösterir. Hayalgücü “bir dünya yaratayım içinde büyüler ve canavarlar olsun” demek değil; yaratılan her karakter, eklenen her detay, satırlarda gösterilen her şey yaratımın ve hayalgücünün kuvvetini gösterir. Ayrıca sadece ana karakterleri yaratmak ve onlara bir yol çizmek kadar, hikayeye bir şekilde katkıda bulunmuş olan her yan karakterin de hikayesini oluşturmak hem o karakterin hem de hikayenin yazımını kuvvetlendirirken aynı zamanda yine hayalgücünün kuvvetinin bir başka göstergesidir.

Nasıl ki J.R.R.Tolkien’in Silmarillion’u, Orta Dünya açısından tarihini anlatması ve dünyasını detaylandırması sebebiyle çok önemliyse Robert Jordan’ın dünyası için zaten çok çok iyi yazılmış olan her satırın daha da detaylandırılması o kadar önemli. En azından benim gibi düşünenler için.

Konu Zaman Çarkı olunca çok konuşuyorum kusuruma bakmayın :roll_eyes:

7 Beğeni

Bunu okumak eğlenceli olabilirdi bak şimdi. :slight_smile: Hani seriyi bitirmişken bir de üzerine el kitabını okurdum. Ha evet bir roman gibi olmaz ama Zaman Çarkı dünyası hakkında bilgi edinmek eğlenceli olurdu.
Yalnız hatırladığım kadarıyla İthaki pek de bunu basmak niyetinde değil gibiydi, soru hattından öyle bir şey hatırlıyorum. Ama umarım basarlar.

5 Beğeni

Amazon’dan sayfaların bir kısmı görülebiliyor.

Kitapları toplamış olmama rağmen, henüz seriyi okumaya başlayamadım ama bu tarz büyük serilerde rehber kitaplar, yan kitaplar varsa çevrilmeli bence de.

1 Beğeni

Ben sormuştum. Emre Bey basmayacaklarını söylemişti :frowning:

1 Beğeni

Aslında ben çok fazla öyle el kitabı filan sevmem ama Zaman Çarkı konusuna gelince insan istiyor. Yani çok kapsamlı bir dünya olduğu için merak ettiğim çok şey var. Gerçi zamana yayarak okuyorum ama yine de kafamda sorular var. Böyle bir evreni tasarlamak yazmak gerçekten zor bir iş. İnsan imreniyor. Ne kadar çok bilgi olursa kendim açısından faydalı buluyorum. Basılacağına dair olan umudum biraz az açıkçası.

5 Beğeni

@mit

9 Beğeni

:heart_eyes: Yapma böyle. Şimdi ülkemizde basılmazsa hevesimiz kursağımızda kalacak iyice.

2 Beğeni

Basılmayacağını bildiğim için aldım zaten ben de.

Ülkemizde basılsa bile çok uzun bir süre sonra basılacaktır. Ben de azıcık ingilizceme güvenerek aldım. Arada açıp bazı kısımlarına bakıyorum. İyi oluyor :slight_smile:

1 Beğeni

Kurşun kasada sakla bunu. Süpermen bile göremesin. Herkeslerden o derece kıskanarak sakla :smiling_imp:

Keyifli okumalar ve fotoğraflar için teşekkürler.

7 Beğeni

Aslında ben de öyle yapabilirim. İngilizcem bu kadar iyi değilken hakkında bilgim olmayan bir kitabı okumuş ve genel olarak anlamış ve sorun yaşamamıştım. Ama tüm seri ciltli olarak elimde mevcutken bunun da ciltlisini bulmam daha iyi olur. :slightly_smiling_face:

2 Beğeni

@mit Ihsan abi öncelikle bu Wheel of Time Companion iki yıl önce çıkmıştı diye hatırlıyorum. Haber niye yeni veya çıkan başka kitap mı bilemedim.

İkinci olarak çoğu Zaman Çarkı haberini sen yazıyorsun veya yazmasan bile yorumlarda varsın İhsan abi. Merak ediyorum 14+1 kitabı okudun mu okuduysan ne zaman okudun biz forumdaşların merakını gider. Okumadıysan niye böyle bir ayıp ediyorsun? Sevgiler. :slight_smile:

2 Beğeni

Kitabın ePub ya da pdf versiyonları bir yerlerde var mıdır acaba, incelemek isterim.

1 Beğeni

Haber yeni değil, arşivden :slight_smile: Gün içinde çok fazla yeni haber olmayınca sosyal medyada bazen eski makaleleri paylaşıyor arkadaşlar. O paylaşımlarda “arşiv” diye belirtiliyor tabii ama eski sistemden yeni sisteme aktarırken otomatik olarak foruma attığı için burada öyle bir ibare çıkmıyor. Elle eklemek gerekiyor, o da atlanmış. Benim de aklıma gelmedi doğrusu. Dur, ekleyeyim.

Benim haberini yazıp da okumadığım, izlemediğim, yemeyip yanında da yatamadığım o kadar çok şey var ki bir bilsen…,…,…,…

5 Beğeni