Arthur'un Ölümü ve Çevirileri

Sir Thomas Malory’nin Arthur’un Ölümü adlı kitabını okumak istiyorum fakat hangi yayınevinden okumam gerekiyor bilmiyorum. Kabalcı, Sel ve MEB yayınlarından çıkmış 3 farklı baskısı var ve hepsinin sayfa sayısı farklı. Bu sayfa sayısı farklılığı harf boyutu ve ebattan dolayı mı yoksa orijinal eserden kısaltmalar mi var? Kısaltmalar var ise bu baskılardan hangilerinde kısaltmalar var?

1 Beğeni

Sel Yayınları’ndan bulamazsın zaten. Kabalcı da iyi seçenek.

Nadir Kitap üzerinde var. MEB Yayınları da var. Sıkıntı olmaz o yüzden. Olmadı PDF’ini bulurum. O konu fazla sıkıntı olmaz diye düşünüyorum o yüzden.

1 Beğeni

Nasıl bir kitap? İlgimi çekti.

Kral Arthur hakkında o güne kadar orada burada dolanan öyküleri toplayıp, bir araya getirip kendi kurgusu ve üslubu ile sunan bir kitap. Yani bugün birçok medya öğesinde ortaya çıkan Kral Arthur’un kaynağı denebilir.

1 Beğeni

https://www.idefix.com/Kitap/Arthurun-Olumu/Edebiyat/Roman/Fantastik/urunno=0000000396529?gclid=CjwKCAjw2_LcBRBYEiwA_XVBU6rBxq3DE2UfgbIH9Ymr9F7ITF7rscV8uGhGLq3vphQilccqKLqnBhoC2ZAQAvD_BwE

Kabalci çevirisine başlamıştım yıllar önce, oldukça da hoşuma gitmisti, çeviriside güzeldi. Nedense sonra okumayı bıraktım. O günden beride açmadım hiç.


İlgin varsa Excalibur’u izlemeni isterim. Özellikle müzikleri için bile bir kaç kez izlenir.

Bonus;

1 Beğeni

Kitabı okuduktan sonra izlemek istediğim bir film. Kabalcı baskısında kısaltma olmadığından emin olursam ben de onu okumak istiyorum.

Hatırladığım kadarıyla kabalci baskısında kisaltma vardi. Önsözünü okumuştum. Bildiğim kadarıyla ülkemizde tam metin baskısı yok.

Arthur ve Merlin döneminde geçen dizi, film kitapları seviyorum. Dediğiniz kitap da ilgimi çekti. Yorumlarınızı merak ediyorum.
T. A. Barron’ın da Merlin serisi var bu dönemi okumayı seviyorsanız tavsiye edilir. :slight_smile:

1 Beğeni

Bende YKY baskısı var kitabın ama kısaltma yapılmış mı bilmiyorum açıkçası. Henüz okumadım ama fena değil gibi duruyordu incelediğimde. Ama birkaç öykünün birleşimi gibi bir durumu vardı benimkinin.
Edit: Biraz bakındım da kesin yapılmış bendeki incecik kitap 200 sayfa kadar bir şey. Kabalcı 600 küsür sayfa.

@valarrr Chrétien de Troyes bu türde eser vermiş ve yanlış bilmiyorsam da bir nevi Arthurian Romance’in yaratıcısı. Türkçeye çevrilmiş mi bakmadım dil sorunu yoksa ingilizceden okuyabilirsin çok keyifli okuması.
Sir Gawain and The Green Knight adında da yuvarlak masa şövalyelerinden birini konu alan bir hikaye var bu da çok keyifliydi, bunun çevirisini gördüm vardı.

1 Beğeni

Sel Yayınlarının sayfa sayısı Batıdaki baskılar ile neredeyse aynı. MEB Yayınlarının baskısı ise 1200 sayfa. Bu ikisinden birinde kısaltma olmadığını ümit etmiştim.

Tavsiyeniz için sağol. Bu döneme dair bu kitabı okuduktan sonra çeşitli kurgu kitapları okumak istiyorum. Önerdiğiniz kitaba da bakmaya çalışacağım.

Çocuk kitabı olması amacıyla hazırlanan bir baskı bildiğim kadarıyla bahsettiğiniz baskı. Onu göz önüne bile almamıştım zaten.

Çevirisi yokmuş. Şu aşamada İngilizce kitap okuyamam dil engelinden dolayı. Ama ilerleyen zamanlarda neden olmasın. Öneriniz için sağolun. Bahsettiğiniz diğer kitabı da okumayı planlıyordum. O döneme dair en çok ilgimi çeken 2-3 kurgu kitaptan biriydi.

1 Beğeni