Arzın Merkezine Tepetaklak

Öykü Seçkisi'nde okumak için: Arzın Merkezine Tepetaklak – Aylık Öykü Seçkisi

image

Gösterişi zeminden göklere ulaşan gürgen ağacının dikenli yaprakları kuvvetli bir rüzgâr karşısında teslim olup kendini uçurumdan aşağıya bırakan bir müflis gibi salıvermişti. Yaprak yavaşça aşağıya salınırken hayatta, küçük bir çocuk sınıfına yetişebilmek için sırtındaki komandoları kıskandıran ağırlıktaki çantasıyla koşuşturuyor, yaşlı bir büyükanne yeni doğmuş torununun başını okşuyor, Olympos Dağı’ndan dalış yapan bir şimşek derme çatma… (DEVAMI…)

Öncelikle elinize sağlık. Hikayenin konusu güzel. Tek büyük eksiği noktalama işaretleri kullanmadan çok uzun cümleler kurmanız.

Karısı ile diyaloglarında biraz samimiyet eksikliği var gibi. Fazla edebi bir dille konuşuyorlar ve bizi hikayenin içinden atıveriyorlar.

Annesinin cinayete kurban gitmesini, karakterinizin aşırı gerginliğine bir sebep olarak eklediğinizi düşünüyorum. (öyle değil ise gereksiz bir ayrıntı) Ama bu sebep bile beni pek ikna edemedi. Çok çabuk ikna oldu öldürüleceğine. Mesela tam da o gazete haberinin orada olması, adamların şakaları vs… daha gelmeden arkadaşlarının haberini biliyor olabilirdi. o gerginlikle geçen bir yolculuk, ya da yolculuk öncesi gerdin bir dönem bu ani kaçışına daha iyi bir zemin hazırlardı diye düşünüyorum.

Genel olarak olumlu düşüncelere sahibim. Akış konusunda da biraz daha özenli olursanız daha içine alan bir hikaye olur.

Vaktinizi ayırıp öykümü okuduğunuz ve yorum yaptığınız için çok teşekkür ederim. Eleştirilerinizi dikkate aldım. Yine görüşmek dileğiyle, sağlıcakla kalın.