Atiye 1. Sezon İncelemesi: Spiritüel Klişelere, Tesadüfler Yumağına Merhaba

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/inceleme/atiye-1-sezon-dizi-incelemesi-netflix/

Uzun zamandır beklenen Türk yapımı Netflix dizisi Atiye yayında. Dizi, hayal kırıklığı mı yoksa zevkli bir seyirlik mi? 1. sezonu sizler için inceledik. (DEVAMI…)

8 Beğeni

Açıkçası “Cheers, Baby, I liked it”ler beni de rahatsız etti, iyi ki diğer bölümlerde demeyi bıraktı Cansu, ve sizin sayenizde gözden kaçırdığım bir detayı fark ettim: Cidden emekli bir polis memuruyla doğudan gelen bir kadın nasıl o kadar parayı elde etti de o kadar lüks içinde yaşıyorlar? Son olarak seks sahnelerinin bu kadar uzun olması da beni rahatsız etti. Ama bunlar haricinde, Türk dizilerini pek sevmeyen biri olarak, diziyi sevdim ve 2. sezonu merakla bekliyorum.

2 Beğeni

Atiye bir yerde babasının güvenlik şirketi olduğundan bahsetti dizide. Tüm sezonu izlediyseniz babasının da ciddi bağlantıları var Atiye’nin. O lüks muhtemelen eski polis olduğu için kurduğu başarılı bir güvenlik şirketi sahibi olmasından geliyor olabilir.

1 Beğeni

Dizi kesinlikle Muhafız saçmalığına beş basardı. Lakin beklediğim kadr iyi değildi. Çünkü Mehmet Günsür’ün içinde olduğu bir şeyin kaliteli olacağını düşünüyorum/ yordum. Kesinlikle her şey çok hızlı gelişti. Aslında 12-13 bölümde daha sakin ve ince anlatılması gereken şeyler 8 bölümde verildi. Hap gibi. Mistik öğeler hakkında bir şey demeyeceğim. Onların işlenişini beğendim çünkü benim de yıllardır ilgilendiğim şeyler ve aslında çoğu mistik gibi görünüyor fakat değil. Çoğu gerçek. Bunu tabii ki burada tartışmam. :slight_smile: Kısacası konuyu sevdim.

Gözüme batan bir diğer şey de repliklerdi. Kesinlikle ilk 4 bölüm delirtecek şekilde kötüydü diyebilirim. Beren Saat’in doğal olacağım diye ses tonuna sahip çıkmaması çok kötüydü. Cidden Mehmet Günsür de her rolde neden hoca? :joy: Bir de diziye göre 30 yaşında olmuş oluyor. Bu saçmalık. O tip nasıl 30 yaşında olabilir? Ayrıca 30 yaşında biri nasıl doçent olabilir? Dahası bir tarihçi olarak söyleyebilirim ki 30 yaşında birini Göbeklitepe kazılarının başına koymazlar. Yaptık oldu, olmuş bu kısmı.

Burada SPOILER vereceğim: Sayılar madem kızın ölüm tarihiydi arkadaş bunun ayetler ile ne alakası var? Biraz ondan biraz bundan serpiştirelim kısmı saçmaydı. Son 3 bölüm ise (mantık hataları dışında) diğer bölümlere nazaran daha iyiydi. En azından replikler daha oturmuştu. Dediğim gibi muhafız’dan 75959837272 kat daha iyiydi. Onunla karşılaştırmak Atiye’ye ayıp olur bence. :rofl: Atiye’nin ikinci sezonunu izleyeceğim çünkü finali güzel ve merak uyandırıcı bir yerde bıraktılar. Mehmet Günsür ise ilk kez beni hayal kırıklığına uğrattı. Kendisinin Youtube dizisi Kanaga, Atiye’den çok daha iyiydi ve gerçekten kaliteliydi diyebilirim. Böyle konularla ilgilenen ve henüz Kanaga’yı görmemiş olanlar varsa Youtube’dan izleyebilirler.

3 Beğeni

Kurcaladıkça eksikler iyice ortaya çıkıyor gibi. Beni de rahatsız eden şeylerden biri Atiye ve Erhan’ın bölüm başından beri ooo bir gizem var, ooo Atiye’nin burayla bir bağlantısı var, ooo biz bu gizemi çözmeliyiz kafasıyla hareket edip, sonunda Atiye’nin o kapıyı sırf Cansu’yu geri döndürmek için açmasıydı. O kadar büyük bir şeymiş gibi gösterdiler, Erhan’ın babası kapının arkasında bir şeyler görüp şok oldu falan, eee neye hizmet etti şimdi bu kapı? Atiye oradan paralel evrene geçti ama bu geçişin amacı sırf Cansu’nun hala yaşıyor olduğu bir hayatı ortaya çıkarmak mıydı? Koskoca dünyanın en eski tapınağı İstanbullu bir ailenin kaderi değişsin diye mi yapılmış anlamadım :frowning:
O tapınak çoook daha büyük bir amaca hizmet etmeliydi…

1 Beğeni

Dizi Hakan Muhafıza göre çok çok daha iyiydi. Hikayeyi de beğendim. Dizi 100 bölüm olsun aralıksız izletecek derecede sürükleyiciydi. 2. Sezonu merakla bekliyorum. Ayrıca Dünya da ülkemizin tanıtımını da çok güzel yaptığını düşünüyorum. Özellikle Göbeklitepe ve Nemrut’un çekimleri çok çok iyiydi. İnşallah ülkemizde böyle işler çıkmaya devam eder. Benim şahsi puanım 9/10

3 Beğeni

Öncelikle söylemeliyim ki dehşet kötü başlayıp beklentimin üstünde bir kurguyla bitti. Hakan Muhafız’dan kat ve kat daha iyiydi. Ancak üstünde durmak istediklerim şunlar:

Oyunculuk: Ülkede Atiye’yi canlandıracak başka insan kalmadı mı gerçekten? Beren Saat’in oyunculuğu, ses tonu, jest ve mimikleri karaktere hiç oturmamış. Mehmet Günsür de hep aynı rollerde çıkıyor sıkılmaya başladım açıkçası. Ki o var diye de izlediğim bir dizi. Medcezir dizisini izleyenler bilir Metin Akdülger (Ozan) yine baba ve mental sorunları olan zengin çocuğu oynamış, şaşırtmadı oyuncu seçimi, keşke şaşırtsaydı.

Senaryo: İlk birkaç bölümde konuşmalar çok yapay ve rahatsız ediciydi, devam edemem sandım lakin sonradan toparladılar az da olsa. Sonunda paralel evren/ zamanda yolculuk her ne yaşanmış ise hiç beklemiyordum 2. sezon izlenir hale getirmişler. Erhan ve Atiye ilişkisi çok hızlı ilerledi,” Ben de seni sevmeye mecburmuşum.” gibi cümleler ise tabiri caizse kulak tırmalayıcıydı.
Göbeklitepe ve Nemrut’u dünyaya tanıtmak güzel olsa da yeterince işlenmemiş, diğer sezonlarda daha çok üzerinde dururlar diye umuyorum.

Müzik: Daha fazla Türk müziği koymalarını dilerdim. Birkaç müzik güzeldi ancak yerinde değildi gibi geldi.

Puan 6.5/10

1 Beğeni

Ben de Atiye’yi ne yapmışlar acaba diye meraktan açtım, her gece 4 bölümden 2 günde bitti valla. Bu sefer gayet güzel yapmışlar. Olmuş yani. Senaryosundaki bazı klişeleri saymazsak süper kötü adamın kahramanın dibinde olması, Atiye ile Erhan’ın dizi bitmeden aşık olmaları gibi bayağı güzel olmuş. İlk iki bölüm biraz yavaş ilerliyor ama sonrası bayağı heyecanlı. Dark tadında olmuş. Işıklandırma ve kadrajlar bayağı hoşuma gitti, oyuncuları kabak gibi gözüksün dememişler. TVdeki dizileri seyretmediğim için oyuncuların diğer rollerini hiç bilmiyorum. Ama bazı figüranların Anneannenin delirttiği kadın ve arkeoloğun yardımcısı amca mesela ana karakterlerden daha iyi performans sergiledikleri de oluyor. Bana Cansu’nun var olduğu evrende çok da fazla takılmayıp öldüğü evrene tekrar geri dönülecek ve Esas süper kötü ile bir şekil mücadele edilecekmiş gibi geliyor sonraki sezonlarda.

2 Beğeni

Evet, Murat Soner’in incelemesini izlerken hatırladım. :grimacing:

1 Beğeni

Söylenenlere katılıyorum genel olarak. Ancak nezarette iken karşılaştığı adamın söylediği ayetler ne alaka demeyelim, öyle sandılar, öyle çıkmadı. Bence güzel bir şaşırtmaca oldu orası.
Beşinci bölüm sonu civarında dizi bitecekmiş gibi oluyor. O noktadan itibaren sanki ikinci sezonmuş gibi apayrı bir konseptle devam etti, son bölümleri ben de daha fazla sevdim.

2 Beğeni

Evet ama konu ayet olunca ben oradan özellikle bir şey çıkmasını bekledim. Çok kuvvetli bir rastlantıydı çünkü. O rastlandı harcandı. :frowning:

Bol miktarda spoiler içerir…

diziye bir umut başladım ama beren saat çok yapmacık kalmış…biri 30 yaşında doç. olunur mu demiş ama unutmayın atiyenin doktoru çok genç ti ve prof. tu. Ayrıca şu bilgisayar ekranına bir anda gelen kötülüğün sesi sırıtmış. Nasıl atiyeye görünüyolarsa zengin kötümüze de görünebilirlerdi. Atiyenin üvey kız kardeşinin eniştesine aşık olması onun gerçekte cansu değilde elif olması…bir gece de annenenin saklandığı evin yeniden restore edilmesi…çok ta etkili miydi hayır…

Şamanizm le aydınlanacağımızı sanırken bir anda ayetleri ezbere bilen biri ile nezarethanede karşılaşılması…ve sessizlik yemini etmiş biriyle dergah ta karşılaşılması…

madem dokunarak gizlenen bi şeyleri görebiliyo atiye kardeşinin nişanlısı ile yattığını neden göremedi…Neden kayınpederinin kötülerin tarafında olduğunu anlayamadı…

madem paralel evren teorisi tadında işlenecek dizi o mor ışıklı kapıda sarılma sahnesine ihtiyaç var mıydı…

seyirciye çok şey vermeye çalışırken normal dizilere alışkın olanların kafasını karıştırmaktan öteye gidememişler…
benim g,b, hem d,z, manyağı olup hemde spiritüalizme meraklı birini ise kesinlikle memnun edemediler…

Bu kadar acımasız yorumlamak çok haksızlık bence mantık hataları olabilir ama ben diziyi beğendim hemde muhafızla kıyaslamak çok haksızlık dağlar kadar fark var Türk dizilerinde mistik öğeleri en iyi şekilde işlemişler ben birçok fantastik dizi izledim bence iyi yapmışlar yabancıların katkıları dizide olduğu için güzel olmuş yoksa bizden hiç bir şey çıkmaz anca eleştiririz ama hiç bir şey becermeyiz iki buçuk saatlik dizilerde taş çıkartır ayrıca