Atlar ve Renkler ve Reklamlar ve Anlamsızlıklar

Öykü Seçkisi'nde okumak için: Atlar ve Renkler ve Reklamlar ve Anlamsızlıklar – Aylık Öykü Seçkisi

image

Evdeydim ve kendimi sert görünümlü babaanne gibi olan kahverengi kanepenin üzerine malak gibi atmıştım. Gerçekten malak gibiydim. Hatta o kadar malaktım ki sırtım rahat etmemesine rağmen kalkıp pozisyonumu bile değiştiremiyordum. Bacaklarımdan biri (muhtemelen sol olan) kanepenin arkasına doğru büyük ve şaşalı bir yolculuğa çıkmıştı. Diğeri ise kanepenin üstündeydi. Kollarım “Yaşasın! İyi ki varsın!” tarzında bir… (DEVAMI…)

2 Beğeni

Sabah sabah gerçekliği sorgulatan, zihnimi bambaşka diyarlara götüren “ne okudum ben” dedirten bir öykü. Beğendim mi? Bayağı. Televizyonlarda bu tarz reklamlar görmek isterim. Ama bonbe falan patlamasın, sadece televizyon bu şekilde kaliteli kaliteli saçmalasın.

1 Beğeni

Öncelikle okuduğunuz için teşekkür ederim. Sonrasında hikayemin gerçekliği sorgulatması ve zihninizi bambaşka diyarlara götürmesi beni çok mutlu etti. Yani mutlu oldum. Ve evet televizyonda böyle reklamların olması güzel olurdu. Ama muhtemelen biz sonra ondan da sıkılırdık. İnsanız çünkü. Ayrıca saçma olduğu doğru. Ama kaliteli olduğu tartışılır. Bana sanki saçmalığın dozunu fazla kaçırmışım gibi geldi. Neyse bunlar önemli değil. Sadece teşekkür ederim. :blush::blush:

Merhabalar,

Kurgu fikri genel olarak sıradanlıktan uzak kompleks bir yapıya sahipti. Komplo teorileri hakkında bir şeyler okumak, izlemek bana garip bir ürperti verdiği için galiba sevdiğim bir alan diyebiliriz. Bunun yanında alametler arasında bir bağlantı daha olabilirdi gibi geldi. Yani özellikle finali anlatıcının dinlemek yerine okurken keşfetmek isterdim diyebiliriz. Hem hikayenin çözüm noktasını kurguya yayarak aktarırsanız okur için de yeni bir macera sunmuş olursunuz. Son olarak öykü bir hayli absürt temaya sahipti. Genel olarak zevkle okuduğum kalem şekillerinden biridir. Kelime tekrarlarını azaltır ve özellikle bu tarafa eğilirseniz çok güzel öykülerde buluşabiliriz gibi geliyor.

Zihninize sağlık!

1 Beğeni

Okuduğunuz için teşekkür ederim. Önerileriniz için de. Ve evet alametler arasında bir bağlantı daha olsaydı daha iyi olurdu. Ayrıca finalini şak diye açıklamak yerine keşke okura keşfettirseydim. Ama bunların şu an hiç bir anlamı yok. O zaman sanırım daha eğlenceli olurdu. Yani bende öyle bir şeyi daha severek okurdum. Keşke bunları yazarken gelip birisi kulağıma fısıldasaydı. Ama olsun. En azından okunabilecek vaziyette. Onun dışında absürt bulmanıza sevindim. Absürt kalemleri sevmenize de sevindim. Umarım daha iyi öykülerde bulaşabiliriz. Yorumunuz için teşekkür ederim. :blush::blush:

1 Beğeni

Bu mahşerin garipliklerini gece okusam sonra televizyona baksam ve televizyon bi cızırdasa olay gerilim filmine dönebilir vesselam. :slight_smile:

Güzeldi, ilginçti. Bir ara reklamlar dönerken olayın bilimkurguya gitmesini istedim ama boomladı. :smiley: :smiley:

1 Beğeni

O zaman gece gece böyle şeyler okumayalım. En azından yersiz yere korkmayız. Ama yersiz yere korkmak isteyerek korkmaktan daha güzel. İsteyerek korku olur mu ki? İnsan isteyerek korkar mı? Neyse teşekkürler. Okuduğun için. Sağol. :blush::blush::blush: (Bu emoji de çok klişe ama olsun.)

1 Beğeni

İyi pazarlar:
Güzel bir öykü olmuş ama beni rahatsız eden bir kaç noktayı belirtmek istedim. İyi bir giriş olmuş. Detaylı, anlamlı yani anlamsızlığın anlamı gibisinden. Gelişme ve sonuç çok hızlı oldu. İyi bir giriş ve bir yerlere gitmeye çalışan ben. Sonra çıkan bölümün özeti tarzında bir son. Daha iyi olabilirdi diye düşünüyorum. Yazmak istediğim bir başka konuysa ki bu konuyu sizlerle tartışmak isterim- ‘düz yazıda ve özellikle öykü ve romanda parantezin olmaması gerektiğini düşünüyorum’ siz ne dersiniz. Elinize sağlık…

1 Beğeni

Evet sizin de dediğiniz çok hızlı olmuş. Yani ben de öyle düşünüyorum. Ama nedense yazıp okuduktan sonra bunu fark edemedim. Şimdi bakınca sanki bir yetişmeye çalışan bir öykü gibi. Böyle acelesi varmış gibi. Olayı biraz daha anlatabilirdim. Sonucu da öyle. Onun dışında düz yazı da ya da öykülerde parantezin olup olmaması gerektiği hakkında pek de bir şey bilmiyorum. Ki zaten fikrimi sormuşsunuz. Ama sanırım böyle bir konuda pek de bir fikrim. Hatta hiç fikrim yok. Maalesef noktalama işaretlerinde iyi değilim. Keza yazım yanlışlarında da. Evet, biliyorum bu yazmak isteyen bir insan için kötü bir durum. Benim içinde öyle. Neyse çok fazla uzattım. Okuduğunuz ve yorum yaptığınız için teşekkür ederim. :blush::blush::blush: