Avatar: The Last Airbender İncelemesi - Bir Çizgi Diziden Çok Daha Fazlası

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/inceleme/avatar-the-last-airbender-incelemesi/

Avatar: The Last Airbender incelemesi sizlerle. Avatar evreniyle ilgili yeni yapımlar üretecek olan stüdyonun kurulduğunun duyurulmasının ardından Avatar: Son Hava Bükücü dizisi yeniden izleyicinin gündemine girdi. Kült animasyon dizileri arasında başı çeken yapım hakkında detaylı bir inceleme sizleri bekliyor. 2005 yılında Nickelodeon’da yayına giren Avatar: The Last Airbender tüm dünyada yankı uyandırmış, büyük bir izleyici… (DEVAMI…)

2 Beğeni

Çizgi dizisi zaten harikaydı da filmin yönetmeni yanlış seçimdi bana göre.

Yönetmenden mi kaynaklı bilmiyorum ama ben bükme sahnelerini beğenmemiştim. Bir sahnede 10 toprak bükücü bir kayayı fırlatmaya çalışıyordu. Yanlarında ateş olmadan ateş bükemiyorlar falan animede bunlar yok. Ondan ben filmi beğenmemiştim. Film keşke düzgün olsaydı da devamında şu adını şimdi hatırlayamadım Daimyo muydu neydi Basingsey polislerini görebilseydik. Tobb ah Tobb.

1 Beğeni

Dediğiniz sahneler bence yönetmen kaynaklı sahneler. Benim eleştirim sizin dediklerinizi de kapsıyor.

Belki bu kısım senaryo ile de alakalı olabilir, bilemiyorum. Ama bence bu filmi çekebilecek bir yönetmen değildi Shyamalan.

1 Beğeni

Aslında yoktan ateş var etmek, çizgi dizi için tamamda, film için fazla olabilirdi. Bu kısım güzel olmuş bence.
Lakin o bükme hareketleri, savaşların hiç akıcı olmaması , Aang’in tavırları ve zorlama espriler çekilecek çile değildi.
Özellikle Aang, çizgi dizidekiyle hiç alakası olmayan bir karakter olmuştu.

Filmin yönetmen dışındaki şeyleri çok mu iyiydi? :slightly_smiling_face: Kötü yönetmeni olan bir sürü film izledim ama bu film net şekilde izlediğim en kötü uyarlama. Bu kadarı da normal değil artık. Gerçi 6,5 saat sürmesi gereken hikayeyi 1,5 saatte anlatmayı deneyince böyle olması çok anormal değil.

Bu olay tamamen yönetmenin seçimi işte. Kendisi sonradan verdiği bir röportajda “Diğer elementlerin hepsinin bükmek için bir maddeye ihtiyacı var ama ateşte bu yok. Güçleri dengelemek için böyle yaptık.” gibi bir şey demiş. Kimse de adama dememiş ki ateş ulusunun diğer üç ulusa karşı savaşıp kazanmasının bir sebebi var.
Karakterlerin isimlerinin yanlış telaffuz edilmesi de yönetmenin seçimiymiş. “Seri Asya kültürünü temel alıyor ben de bu yüzden isimleri gerçek asyalıların telaffuz edeceği şekilde değiştirdim.” gibi bir şey demiş. Bence bu tamamen mantıksız değil ama Asya kültürüyle ilgili her şeyi muhtemelen süre sıkıntısı yüzünden silip sonra kültüre saygı duyduğumdan telaffuzları değiştirdim demesi biraz saçma olmuş.

1 Beğeni

Anlaşılan herkes animenin başarılı olduğu, filmin ise animenin gerisinde kaldığı üzerinde mutabık :slight_smile: Keşke daha uzun yazabilseydim, açıkçası ayrı ayrı bölümleri kaleme almak isterdim

Dedikleriniz çok doğru. Benimki, işi sadece yönetmene indirgemek değil de, sadece yönetmenlik kısmını vurgulamaktı. Elbette bunun dışında senaryo, uyarlama, hatta oyuncu seçimleri (cast mı deniyordu?), oyuncu performansları vs bütün olarak kötü bir filmdi.

2 Beğeni

Gerçekten neden tüm iyiler beyaz tüm kötüler hintliydi? Normalde bunların altında anlam arayan biri değilim ama çizgi filmde su kabilesinde yaşayanlar beyaz değil esmerdi. Ateş ulusu ise beyazdı. Bunu değişmenin hiçbir mantıklı açıklamasını göremiyorum. Madem böyle bir şey yaptınız bari oyuncular iyi olsaydı. O Katara’nın veya Aang’in oyunculukları harbiden çok kötüydü. Katara’yı sürekli dış ses olarak kullandıkları için onun oyunculuğu özellikle göze batıyordu. Filmde bu kadar fazla dış ses olması da başka bir sıkıntı. Normalde dış ses sadece diyaloglarla anlatılması saçma duracak şeyleri falan anlatmak için verilmeli. Burada muhtemelen yine süre sıkıntısı yüzünden her sahneye dış ses koymuşlar. Ama yine de dış ses ile verilen bilgilerin neredeyse hepsi diyaloglarla da verilebilir. Gerçi bu filmin diyalogları dış seslerinden bile kötü hiç değişmesinler. Bir problemden bahsedeceğim diye girdim resmen filmin tamamından bahsettim. Çünkü film ayrı ayrı bir sürü hatadan değil zincirleme bir hatalar bütününden oluşuyor. Çok doluyum bu film hakkında ya. Çizgi filmi izlediğim en iyi şeylerden biri çünkü.

3 Beğeni

Hintlilerin kullanılması bana da anlamsız gelmiştir. Bir kitabı veya bir çizgi diziyi (manga vs) filme aktarıyorsanız o eserin ruhuna aykırı olarak yapacağınız her değişiklik filmden bir şeyler götürür.

Şu var ki üstte dediğiniz gibi filmin süresinin kısa olması da olumsuz bir etkendir. En azından bir üçleme gerekirdi. Ha Shyamalan üçleme çekseydi, seri çok mu etkileyici olurdu, pek sanmıyorum. Elbette anlatmak istediğini daha uzun bir süreye yayarak anlatmak yönetmen açısından olumlu olurdu. Ama ne bileyim, birlikte değindiğimiz eksi yönler bir çözüme kavuşmazdı gibi geliyor bana.

2 Beğeni

Bence filminin kötü olmayan hiçbir yönü yoktu. Oyuncu seçimleri, senaryosu, son dakika 3D’ye aktarılıp berbat edilen görselliği… neresinden tutsanız elinizde kalır. Ve bence bunun en büyük sorumlusu M Night Saçmalayan’dır. Adam resmen bir şaheser olan çizgi filmi almış, “Ben bunun daha iyisini yaparım,” demiş ve sıvadıkça sıvamış. Aang gibi neşeli, kaygısız, havai bir çocuğu almış Anğ adında mendebur, suratsız, gamlı baykuş, Asyalı gangsta kopil tadında bir şey koymuş. Katara paso dış ses. Peki neden? Çünkü yönetmen resmen “özet geç” modunda takılıyor. Olayları göstermeye, diyalogla ilerletmeye uğraşamayacağı için dış ses vitesine takmış kaptırıp gidiyor. Sokka peki? Avel avel bakan adama indirgenmiş. Çizgi filmin mizahının m’si yoktu filmde ki oraya hiç girmek bile istemiyorum. Farkettiyseniz Iroh Amca’nın filmdeki halini ve nasıl oynandığını hatırlatıp burada sevenlerini yıllar sonra tekrar gözü yaşlı bırakmak da istemiyorum!

Tüm bunların sebebi de yönetmenin, “Doğrusu bu. Ben daha iyisini yaparım,” havaları. Yahu sen kim!? Çok doluyum, çok.

Son olarak: Boyun devrilsin M Night Saçmalayan.

3 Beğeni

Dürüst olayım mı bence o İroh amca rolündeki adam çok da yanlış bir oyuncu seçimi değildi. Sadece yanlış roldeydi. Kendisinden çok iyi bir Avatar Roku olurdu.

1 Beğeni

E ama mesele o. Avatar Roku olurdu ama Iroh olmaz. Çizgi filmde Iroh ile Avatar Roku rol değiştirse sırıtmayacak mıydı?

Nerede Iroh Amca’nın çizgi filmdeki babacan davranışları, nerede filmdeki asık suratlı ciddi adam?

2 Beğeni

@Blackheart Oyuncu seçimleri baştan sona fiyasko ya. Gerçekten olmamıştı yani. Yönetmenin de filmlerinin iyisi çok iyi kötüsü de çok kötü oluyor.

Film baştan sona kötüydü. Şimdi burada uzun uzun değinmeyeceğim. Çizgi dizi zaten başlıktaki gibi bambaşka bir yapıt.

Aynen öyle. İyi güldürdün :smile:
Canlı aksiyon filminden bir şey beklemiyorum ama animasyon filmi iyi olur gibi.

1 Beğeni