Azizler İncelemesi: Yeni Bir Çocukluk Bulmak Gerek

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/inceleme/azizler-incelemesi/

Netflix Türkiye ekranlarına gelen, Engin Günaydın ve Haluk Bilginer’li yeni yerli yapım hakkında ilk yorumlarımız sizlerle. İşte Taylan Biraderler’in yeni filmi için kaleme aldığımız Azizler incelemesi! Okul ve Vavien gibi filmleri ve Muhteşem Yüzyıl, Vatanım Sensin, Yabancı Damat gibi televizyon dizileri ile yönetmen koltuğunda gördüğümüz Yağmur ve Durul Taylan kardeşler (tanınan isimleriyle Taylan Biraderler) yeni… (DEVAMI…)

2 Beğeni

Berbat bir filmdi… Gerçi 9 Kere Leyla’dan sonra çıta yükselmiş. Ama o film için savunduğum tez bu film için de geçerli. Bu oyuncu kadrosunu 4 lü okey masasına alıp, gizli kamerayla kayda alsan daha eğlenceli bir şeyler çıkar. Sorun şu ki her şeyi yapacağız diye hiç bir şey yapamıyorlar.

Tam diyorum Yeraltı gibi Vavien gibi bir şeyler geliyor yok değil… Tam diyorum bu galiba Güneşin Oğlu gibi bir şey olacak yok değil. Bir türlü ne bunalıma ne komediye ne deliliğe hiç bir yere gidemiyor. Yine sonu bir yere bağlayacak ve şok olacağız şeklinde bir vakit kaybı oldu…

2 Beğeni

@Simurganka Necat Beyin yorumuna katılıyorum. Çok iyi bir dil yakalamışken ana hikayeye hizmet etmeyen yan hikayeler ve durumlar yüzünden film heba olmuş. Bu absürt-dram-komedi dili çok hoşuma gitti ama kalabalık yüzünden tadına varamadım.

Mesela o “denyo” çocuğun filmin ana ekseni ile ne ilgisi var? Garip bir durum yaratmak için gerekiyorsa bu kadar yer ayrılmasına ne gerek var? Filmin ana kişisinden rol çalıyor.

Aziz ve Erbil’e bölüm ayrılmış. Gereksiz olay ve durumları kesip Cevdet ve Alp de anlatılsaydı muhteşem olurdu.

Yani filmde bir dağınıklık var. @Simurganka Necat Beyin de dediği gibi iyi buluşlar bu dağınıklıktan görünmüyor.

1 Beğeni

Kendi içinde kusurlar barındırsa da yeni bir dil oluşturmak, referans olmak adına cesaret ve ilham verici güzel bir deneme, emeği geçenlerin ellerine sağlık. :beers:

1 Beğeni