Barbar Conan'ın Öyküleri Tekrar Bizlerle!

Çocukken en uzun süre öykündüğüm karakter Conan’dı. Bir şekilde 80’lerin ortasında çıkmış fasiküllere ve ciltlere sahip olmuştum sonra kayboldu gitti hala üzüntüsünü yaşarım. Kimse bir şey anlamasada her cümlenin sonuna Crom aşkına diye eklerdim. Bütün bir yazı sırtımda iş önlüğünden bozma pelerin ve tahta kılıçla geçirdim. Şöyle düşününce Conan çizgi romanlarındaki bazı sahneler o zaman ki yaşıma çok uygun da değildi yine de çocukken en uzun süre öykündüğüm karakter Conan oldu.
Dizisinden haberim yoktu ama filmi hiç sevmemiştim.
Kitabı ilk siparişte alacağım. Umarım hayal kırıklığı yaşamam.

1 Like

Conan çok başka bir karakterdi. Hala siyah beyaz Savege sword of Conan okuyup hayal dünyalarına dalabiliyorum.
Örnek; (temiz baskı yürkçe çeviri bulamadım)
The Savage Sword Of Conan sayı 5 türkçede Bir Cadı Doğuyor diye çevrilmiştir. Conanın karekterini en güzel yansıtan bölümlerden biridir. Hikayenin 3üncü bölümü:ve kapanış bölümü;

5 Likes

Selamlar…
Zaman zaman forumu hariçten izliyordum, bir konuya yorum yazmışlığım vardı ama katılım bugüne kısmetmiş.

Conan’ı çevirmek kolay olmadı. Bunun nedeni yazarın dolaysız anlatım tarzı ve yer yer hipnotik sayılabilecek hareketli aksiyon sahneleri. Önce üç dört hikayeyi çevirdim. Baktım bir türlü aynı atmosfere yaklaşamıyorum. Ara verip Kull’u çevirdim. Sonra bir iki hikaye daha denedim. Arada Howard’ın Bran Mak Morn Öykülerinin tamamını çevirdim. Döndüm tekrar denedim. İngilizcesinin ne dediğini anlamak çok karmaşık değil. Asıl gereken Türkçe aynı yapıyı yeni baştan nasıl kurgulayacağınız. Derken bir de baktım Howard’ın tüm tarih öykülerini, bir iki korku öyküsü, western öyküsü, hatta bir Brenkinridge Elkins öyküsü bile çevirdim. Sonunda Conan’ın yazarın zihninde hangi kanallardan geldiğini anlamak mümkün oldu sanıyorum.

Çevirmenlik asıl işim olmadığından, çok uzun bir süreye yayılarak oldu bunlar. Altı yıl dile kolay. Topu topu bin küsur sayfa çevireceğim diye üç bin sayfa çeviri yapmışım. Bir senedir Howard’ı bir yana bırakıp başka çevirilerle ilgileniyordum.

Fil Kulesi Conan Günlükleri Bir’in devamı geleydi böyle bir çaba gereksiz olacaktı. Maalesef olmadı. Aslında en başta amaç yayınlamak değildi. O günlerde ilkokulda okuyan oğlum büyürken okur, ben de bir çıktısını alır kütüphaneye koyarım diye düşünmüştüm. Yayınlanması tamamen tesadüftür. Ücretsiz kitap basıldığını yeni öğrendim de… Kusurlar çevirmene aittir. Umarım atmosferin birazını olsun aktarmak mümkün olmuştur.

Üç cilt tamamlandıktan sonra kısmet olursa Kull ve Bran Mak Morn da yayınlansın isterim. Ama bu Conan’ın serüveninin ne ölçüde başarılı olacağıyla ilgili bir konu biraz da. İyimserim.

Hakkımda olumlu görüş beyan eden arkadaşlara ve hepinize selam ve saygılarımı sunarım

Hüseyin AKSAKAL

26 Likes

Bu sözlerinizin altına imzamı atarım :slight_smile: Gerçekten de okurken anlaşılması kolay ama Türkçeye akıcı şekilde aktarılması zor bir üslubu var Howard’ın. Bir ara ben de ilk 7 öyküsünü bir yayınevi için çevirmiştim, ama basılmadı. Oradan biliyorum (Daha önce forumda bu konudan bahsetmiştim, ikinci baskı olanlara affola.)

Yine de sizin gibi bir Conan sevdalısının bu işe el atması, ütüne üstlük ciddi bir emek vermesi sevindirici. Şimdiden elinize sağlık diyorum. Umarım devam ciltlerini ve Kull ile Bran Mak Morn’u da görmek kısmet olur.

Emeğinize sağlık.

5 Likes

Yıllardır Fil Kulesi’nin devamını ve hatta Howard’ın diğer kahramanlarının hikayelerinin çevrilmesini bekliyordum. Sonunda koca bir Conan çıktı çıktı. Umarım yeterli ilgiyi görür ve diğer ciltler , dahası Kull ve Bran Mak Morn’da basılır.

4 Likes

Doyurucu açıklamalarınız için teşekkürler Hüseyin bey…

2 Likes

Sadece sizin emeğiniz için bile alınır. Hemen alıyorum :+1:t2: Teşekkürler :slight_smile:

2 Likes

Acaba, Amerika’daki gibi üçünün bir arada olduğu bir ciltli versiyonu basılır mı?

2 Likes

Hayırlısıyla bu üç cilt bi’ çıksın sıra ona da gelir elbet :blush: Tabii satışta önemli. Burada iş, Conan severlere düşüyor. Barbarımıza sahip çıkalım :slight_smile:

3 Likes

Kitabı edindim ve hemen karıştırdım. Çevirmen Önsözü ve Hyboria Çağı makalesiyle Conan’la ilk defa karşılaşacak okurlar, bir güzel hazırlanıyor. Sonrasında gelen Cimmeria şiiriyle edebi ve atmosferik yapıya ısındırılıyor. Ondan sonra, en sevilen Conan öykülerinden Fil Kulesi’ne geçiş yapılarak, alıştırma, ısındırma ve sevdirme üçlüsünün son aşaması da tamamlanıyor.

Conan’cılar, Conan’ı merak edenler ve kararsızlar! Conan 1. Cilt, işte böyle başlıyor!

11 Likes

ÇEVİRİ ÜZERİNE NOTLAR…

Çevirirken, Cimmeria’yı Kimmerya diye çevirsem diye düşündüm. İnternette bazı öykülerin sesli anlatımları vardı, onları dinleyince okuyanların ne hikmetse “Simmeria” şeklinde okuduğunu fark ettim. Bu yüzden yazılışları büyük oranda korumaya gayret ettim. Tercih zorunda kalsam ben de Kimmerya’yı tercih ederdim oysa.

Sonra hikayelerin girişte ilk üç paragrafı çevirdikten sonra gerisinin daha kolay çevrildiğini gördüm. Yarım kalmış taslakları da ekledim ama bunlarda bazı anlatım bozuklukları olması işi biraz zorladı. Elbette İngilizcedeki bozuklukları Türkçeye çevirmek diye bir şey mümkün değil. Öykülere asıl atmosferi sağlayanın anlatıcının gözü önündeki olgulardan ziyade geçmişe dönük anlatıları olduğunu anladım bir süre sonra. Howard’ın tarih öykülerini bu yüzden çevirdim. Onlarda da aynı durum söz konusuydu. Aksiyon sahnelerinde gereksiz tek kelime kullanmamış yazar, ona uymaya çalıştım.

Önceki yorumumda yazmayı unuttuğum bir şey daha var. Lyon Sprague De Camp, Lin Carter ve Björn Nyberg işbirliğiyle yarım kalan taslakların tamamlandığı, başka Howard öykülerinin Conan evrenine uyarlandığı, bu üçlünün orijinal öykü ve romanlarının aradaki boşlukları tamamladığı başka, çok daha geniş bir külliyatı da çevirdim. Fakat bunların telif problemi olduğundan o haliyle yayınlama teşebbüsünde bulunmadım.

Bu külliyat Fil Kulesi’nden önceye iki öykü daha koyuyor. Ejderin Saati’nden sonra da iki roman ve dört öykü daha ekliyor. En sonunda Conan of Isles ile Conan Hyboria Çağı evreninden çıkıyor. Yukarıda altı yıl sürdü dediğim serüvenin içinde bunlar da var. Güzel bir yolculuktu, her aşamasından büyük keyif aldım. Okuyanların yaptıkları yorumların neredeyse tamamı değdiğini gösteriyor. Dediğim gibi kusurlar kaldıysa yine bize ait.

Saygılar.

17 Likes

Neden Kimmerya değil de Cimmeria olarak bıraktığınızı merak etmiştim ben de. Demek sebebi buymuş. Açıklama için teşekkürler :slight_smile:

Acaba Howard nasıl okuyordu? Tolkien de Celeborn için bu notu özellikle düşmüştü kitaplarına mesela. “Seleborn değil, Keleborn olarak okunur,” diye belirtmişti eklerde. Bence Howard da “Kimmerya” olarak düşünmüş olabilir.

6 Likes

Merhaba sizin izniniz olmadan çevirinizi nasıl kullandılar acaba? Kitabı dün sipariş ettim ona göre iade edeyim.

Değerli Aeroknight
Tesadüf şöyle oldu. Facebook’ta Gece kitaplığı’nın “kitaplarınızı ücretsiz basıyoruz” diye bir ilanını gördüm. Çevremde bir sürü kitap bastıran kişi var, hepsi ya baskı ücretlerini ödemiş, ya da belli sayıda kitap satın almış. Bende para falan yok. Acaba doğru mudur diye cevap yazdım. Editör onayınden geçerse dediler. Baktılar, hemen kısa süre sonra “Basacağız” dediler. Sözleşmeyi yaptık, iki gün içinde çalışmaya başladık. Yoksa izinsiz değil, bir sözleşme çerçevesinde izin verdim. Duyarlılığınız için teşekkür ederim.

6 Likes

Ben teşekkür ederim ve kendi yanlış anlamam sonucu sizin de yanlış anlamanıza mahal verdiysem özür dilerim.

Kitabı okuduktan sonra görüşmek üzere o zaman, teşekkür ediyorum tekrar.

1 Like
  1. kitap basılacak mı?
2 Likes

İkinci kitabın iç düzenlemesini içeren PDF’si bana ulaştı. Birkaç düzeltme talebim oldu… Bugün veya yarın geri dönüşünü bekliyorum. Benden onay alındıktan sonra kapak için bir çalışma yapılacak. Sonrası baskı aşaması… Gayet kısa süren bir süreç. İlk ciltte benim biraz acemiliğim olmuştu, ikinci cilt için fazla titizlendim. Gecikmenin kabahati bende yani. Biraz daha sabır. Teşekkür ederim.

11 Likes

Yeni kitaplar alanına eklemiştim buraya da ekleyeyim. Hüseyin Aksakal’ın çevirisi ile 2. cilt bizimle;

10 Likes

İlk ciltte, Conan De Camp-Carter ikilisinin esas aldığı Miller&Clark sıralamasına göre Fil Kulesi ile başladığında, Conan’ın ilk tasviri, “Uyuz sıçanlar arasında gri bir kurt gibi” idi. Conan devamında, Kasedeki Tanrı öyküsünde “Uygar mekanizmalarla karşılaşan tüm barbarlar gibi kafası karışan” genç bir hırsız olarak, Evdeki Hırsızlar öyküsünde ise “Uygarlığın dayattığı otorite sembolleri onun için hiçbir anlam ifade etmeyen, ha dilenci, ha kral, gözünde aynı olan bir kiralık katil” olarak ortaya çıkar. Kara Kıyıların Kraliçesi’nde ise “Uygarlığın safsatalarından bihaber, çocuk kadar saf ama hakları söz konusu olduğunda aç bir kaplan kadar yırtıcı” biri olarak anlatılır. Bu ifadelerin bulunduğu Conan öyküleri, karakterin birinci aşamasını temsil eder. Daha sonra Bir Cadı Doğuyor öyküsünde olduğu gibi, karşısında bulunduğu tüm olguları herkesten önce fark eden, her şeye nüfuz eden zekasını özgürce kullanan ve tercih ettiği yolda sonuna kadar giden biri olarak karşımıza çıkmaya başlar. Kara Dev–ki İhsan Tatari çevirisiyle forumda da var–öyküsünde giydiği zırhları taşımaya birçok kraldan daha uygun göründüğü yorumuyla yeni bir evreye geçtiğini düşünmek yerinde olur.

Bu zamandan sonra ara ara Conan kral olma arzusunu çeşitli öykülerde dile getirir.
İkinci Ciltte, Kızıl Çiviler–Red Nails öyküsü ki çizgi roman versiyonunda Kızıl Tırnaklar olarak çevrilmiş; oysa öyküye ismini veren üstüne bakır çiviler çakılmış bir sütun. Bu yüzden Çiviler ifadesi tercih edildi–öyküsünde “Her şey olduğunu, ancak uygar bir ülkede krallık yapmadığını” söyler ve “Bir gün bunun da olabileceğini hayal ettiğini” söyler. Kara Nehrin Ardında öyküsünde de aynı ifade yinelenir. Conan tüm öykülerinde bir kez bile teslim olmamış bir karakterdir. Geri çekilir ama teslim olmaz. Kara Yabancı adındaki Howard’ın sağlığında yayınlanmayan öyküde böyle bir ifade yoktur ama onu yeniden ele alan De Camp-Carter ikilisi, bu öyküyü, sonunda Kanlı Tranicos’un hazinesini ele geçirme fırsatı ve bir isyan başlatmak üzere Aquilonia’ya dönüşünün arifesinde sona erdirirler.

Conan öyküleri bütünsel olarak bakıldığında, bir medeniyet eleştirisi; uygar bir topluma sonradan ayak basan doğa insanının alegorisi olarak okunmalıdır. Çevirisini yaptığım öyküleri dikkatle okursanız, daima barbar olanın, daha ilkel olanın galip geldiğini, bunun da uygarlığın olguları basmakalıp hale getirme özelliğinden kaynaklandığını görürsünüz. Bu yüzden Kara Nehrin Ardında öyküsünde yaşlı orman kolcusu, “Uygarlık doğadışıdır, sonuçta barbarlık galip gelmelidir” ünlü ifadesini kullanır. Bu özelliği vurgulamak için kitabın ikinci başlığını da “Uygarlık Doğadışıdır” olarak seçtik.

Conan’ın bir başka özelliği ise vahşi kuzeydeki anavatanından güneydeki refah ülkelerine geldiği ilk dönem haricinde, gittiği toplumlarla kolayca uyum sağlama yeteneğine rağmen, kendi değerleriyle hareket etmesidir. Çizgi roman versiyonlarının aksine, çoğu öyküde kendi temsil ettiği sosyal rolün gerektirdiği en şık giysileri girer. İkinci cildin başlangıç öyküsü Kara Çemberin Halkı’nda ipek gömlek, pantolon, bir prensin fidyesine denk ederde bir kemer giyer mesela. Kara Yabancı’da modası geçmiş şık elbiseler içinde, üçgen şapka, denizci gömleği, dar bir pantolon giyer. Bu bakımdan sinema ve çizgiroman versiyonlarındaki Conan, asıl karakterin bir parodisi gibidir.

Conan’ın öngörülmezliğine de dikkat çekmek gerek. Bağlı bulunduğu herhangi bir ahlaki, dini veya sosyal kural yoktur ama kendi değerleri vardır. Kara Adamın Havuzu öyküsünde, kendisini denizden kurtaran kaptanın yerine geçebilmek için–ona minnet duyacağına–ıssız bir yerde yakalayıp öldürmesi, Kara Kıyıların Kraliçesi’nde, kendisini aralarına alan gemi mürettebatını kurtarmak için elindeyken Belit’i öldürmekten “Bir kapris veya kaygı” nedeniyle vazgeçmesi bunlardandır. Öngörülemezlik, tüm öykülere yayılan ana bir unsurdur Howard öykülerinde. Bu, tamamen kuralsızlık değil, doğanın kendisinde var olan öngörülemezliğin–yağışın tam olarak ne zaman başlayacağı, depremin ne zaman olacağının bilinememesi–gibi bir şeydir. Camp-Carter ikilisi, daha sonra da Roy Thomas ve diğer yazarlar, bu öngörülemezliğin farkına varamadıklarından, ne yapacağı daha kestirilebilir, daha uygar bir Conan algısı oluşmasına yol açtımştır.

Çeviri süreci zor olduğu kadar keyifli bir süreçti. Ama esas olarak Conan’ı ve Howard’ı anlama çabasından başka bir şey olarak göremiyorum bu süreci. Umarım okuyanlar da beğenir.

13 Likes

Buraya da ekleyeyim 3. kitap gelmiş;

resim

https://www.babil.com/conan-iii-kitabi-robert-e-howard

12 Likes