Barbaros Hayrettin Paşa ve Oruç Reis'e Odaklanan Dönem Dizisi "Barbaroslar" Geliyor

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/haberler/dizi/barbaroslar-dizisi/

Barbaroslar dizisi yaklaşıyor. Osmanlı İmparatorluğu dönemine damgasını vuran isimlerden biri olarak bilinen Barbaros Hayrettin Paşa’nın hayatını konu alacak dizinin başrollerinde Engin Altan Düzyatan ve Ulaş Tuna Astepe bulunuyor. Özellikle Muhteşem Yüzyıl dizisi sonrası izlenme oranları bir hayli artan Osmanlı dönemine ait tarihi diziler, popülerliklerini korumaya devam ediyor. Diriliş Ertuğrul, Muhteşem Yüzyıl Kösem, Kurt Seyit ve… (DEVAMI…)

3 Beğeni

Engin Altan Düzyatan TRT 1’in maaşlı elemanlı oldu resmen.

9 Beğeni

O dönemde Barbaros ve Türk denizcilerinin kıyafetlerinin bu şekilde olduğunu pek zannetmiyorum. Pek bir Karayip korsanları özentisi olmuş (eğer bu kostüm ise)

9 Beğeni

Kostümler fazla batılı olmuş.

2 Beğeni

Kostümizasyon gayet başarılı. Ancak senaryo ve oyunculuklardan şüpheliyim. Dizi tutarsa yine aynı şeyleri dönüp dolaştırıp 2 buçuk saat geveleyebilirler. Ama dönem çok malzeme barındırıyor. Başarılı bir yapım da olabilir.

2 Beğeni

Barbaroslar yazısı olmasa o resimde Karagöz Ve Hacivat zannetmiştim :grin:

9 Beğeni

Engin Altan Düzyatan Beyaza benzemiş ama yanındaki Haluk Bilginer’e benzemiyor. :sweat_smile:

3 Beğeni

Böyle diziler hassas konulardır. Kara Murat veya Battal Gazi gibi alelacele çekilmemelidir. Her şeyden önce sağlam bir senaryo gerekir. Tutar mı? Özzen gösterilirse neden olmasın. Ama yukarıda bazı arkadaşların dediği gibi çakma Karayip Korsanları olmanın önüne geçemezler.

1 Beğeni

Benim hiç umudum yok özen göstereceklerinden. Dizinin yapımcıları çekilen benzer dizilerin senaryolarını alıp değiştiriyorlar. Başka hiçbir gayretleri yok. Tutar mı? Kesinlikle tutacak. Ne de olsa aynı yemeği yemek isteyen çok.

3 Beğeni

Milliyetçilik dalgasıyla sörf yapanlardan biri daha. Böyle dizilerin olması kötü mü? Tabii ki değil ama kalitelerine de bakmak lazım. Kaliteli diziler olduktan sonra tarihi dizilerin çekilmesinde sorun görmüyorum.

3 Beğeni

Muadili dizileri izlemişliğim var. Tarihi açıdan doğruluğu belgesel seviyesinde olmuyor tabii ki. Ama sürekli bir hareketlilik oluyor ve seyirciyi ekranın başına mıhlıyor. Tam TV dizisi anlayacağınız. Milli duygulara çok yükleniyorlar. Bunu beğenen de var, aldatıcı bulan da. Beni rahatsız etmiyor. Şahsi düşüncem, ortada mükemmel bir şey yok ama izlenmeyecek kadar da değil.

Merak ettiğim, diğer dizileri platolarda çekiyorlardı. Toprak üstünde kolaydı o sahneleri çekmek. Şimdi deniz sahneleri için suya gidecek halleri yok ya. Sanırım deniz sahneleri için cgi kullanmak zorunda kalacaklar. Eğer CGİ kullanırlarsa hepimiz biliyoruz, kesin çok sırıtır. Ne çıkacak merak ediyorum.

Bu ekibin güçlü yanı dizilerindeki sürekli canlı olan kurgu. Hızlı ilerliyor ve çok şey oluyor. Uyanış çok yavaş ilerler mesela, yüksek sesli müzik ve birer kelimelik replikler. O ekip de savaş sahnelerinde çok önde ve CGİ’ları da başarılıdır.

5 Beğeni

Daha şu haberdeki ilk görsel bile inanılmaz kötüyken efektlerde başarı sağlamaları imkansız.

2 Beğeni

Olay görüntü yönetmenliği ve atmosferde bitecek bence de. CGI kullanımı sırıtırsa çok tatsız olur. Black Sails kıvamında bir iş gelse ayıla bayıla izleriz ama o bildiğim kadarıyla okyanusta ve gerçek gemilerde çekiliyordu. Bilemedim valla. Dönem harika, malzeme sağlam. Umarım işçilik de öyle olur.

3 Beğeni

Ertuğrul dizisi başladığında, Türk dizilerinde yeni bir konsept başlamıştı Bu dizininde tarihi dizilerimizin seviyesini yükselteceğini umuyorum.

Kimse kusura bakmasın ama bu dizilerin amaçlarının tarihi anlatmak istemediği o kadar belli ki.Ecdadımız,kılıcımız diye gezen insanların sorumlusu bu diziler bence yani,gereksiz bir geçmişe yönelik propoganda var.

2 Beğeni

Bu tip diziler “belgesel değil tarihi dramalardır”. Amaç tarihi anlatmak değildir. Propaganda ise geçmişe yönelik değil, geçmişten ilham alarak geleceğe yönelik olur. Ama böyle bakmamak lazım. her ülkede tarihlerini yücelten drama diziler var. ABD nin palavra kahramanları daha mı gerçekçi?

3 Beğeni

Her ülke yapar bunu ama gelişmekte olan bir ülkenin ya da direkt gelişmemiş bir ülkenin geçmişiyle pohpohlanmasını doğru bulmuyorum ve bunu açıkça söylüyorum. Ayrıca Barbaros Hayrettini falan kahraman olarak anabilir miyiz tartışılır.Ben bu ülkede Atatürk hariç kahraman göremiyorum.Ayrıca ABD’nin palavra dediğiniz kahramanlarının amaçları var.Dünya savaşlarından sonra ABD halkını güçlendirmek için yaratıldı eskilerin çoğu.Palavra demek biraz saçma bence.Bunlar benim düşüncem,tartışmaya açık.

2 Beğeni

Umarım Piri Reisi de görürüz.

2 Beğeni

@Arcade ve benim gibilerin demek istediği şu aslında; keşke tek bir proje üstüne düşüp harika bir dizi ortaya koysalar da herkes öve öve izlese. Ama maalesef hep kopya senaryolarla hep aynı çekim teknikleriyle ‘tarihi dizi’ çatısı altında yayınlıyorlar. Üstüne üstelik bunları da -sizin de çok iyi bildiğinizi düşünüyorum- gerçek tarih diye yayınlıyorlar.

5 Beğeni

Bizim çektiğimiz tarihi dizilerde veya filmlerde benim gördüğüm bir sorun var: Biz dizide veya filmde tüm kronolojiyi vererek çekmeye çalışıyoruz. Bu bölümde şu savaşı, bu bölümde şu savaşı anlatmaya çabalıyoruz. Halbuki özellikli olarak bir olaya odaklansak ve tarih arka planda aksa ve biz görsek ne kadar güzel olur. Mesela bana bir film çekerek tüm Kurtuluş Savaşı’ nı anlatma. O zamanda birilerinin başına gelen bir şey anlat ve ben arka planda nasıl bir savaş verildiğini göreyim. Örneğin bu dizide de Barbaros Hayrettin’ in tüm kronolojisini izleyeceğiz büyük ihtimalle. Ayrıca Barbaros kızıl sakal demekmiş(sanırım). Bu abinin sakallarının kızıl olduğunu sanmıyorum. :smiley:

3 Beğeni