Barbaros Hayrettin Paşa ve Oruç Reis'e Odaklanan Dönem Dizisi "Barbaroslar" Geliyor

Hocam bu kadar gömmeyin bu projeleri ya. Çok ön yargılı oluyor böyle. Beyin yıkama dizi değiller yani. Tamam, başyapıt değil belki ama berbat, keşke çekmeselermiş modunda da değil. Bu dizileri hint dizileri gibi görmek gerek. Hint dizilerine başarısız demek kolaydır ama izleyicileri bu kadar çokken görmezden gelmek de zordur. Neyi doğru yapıyorlar da bu kadar çok seyircisi ve seveni var? İşte bu noktada kullandıkları yöntemlere “tarz” demek daha mantıklı oluyor. Seyircisi neyi seviyorsa o yöntemi kullanıyor bu diziler. Türkiye’de izleyiciler tarihi değil, aksiyonu ve koşuşturmacayı seviyor. Bu da dizinin çekiminde tarihin arka plana düşmesine yol açıyor. Bunlar “tarz” olsa gerek. Yanlış demek doğru olmaz.

Böyle çalışmaların desteklenmesi gerektiğini düşünüyorum. Tarih anlatılarında şöyle bir sıkıntı var. Mesela Atatürk halkın özgürlüğünü elde etmek için duruşu gereği Osmanlı Hükümeti’nin düşmanıydı. Aynı şekilde Ertuğrul ve Osman’da halklarını kurtarmak için Selçuklu’ya düşman konumunda oldular. Yani bu böyle böyle devam ediyor. Doğan her yeni devlet bir önceki tarafından düşman ilan ediliyor. Şimdi Türkiye, doğuşunda Osmanlı’yla düşman oldular diye Osmanlı’yı yok mu sayalım? Ya da Osmanlı Selçuklu’ya düşmandı diye Selçuklu’yu tarih kitaplarından mı atalım? :expressionless:

Galibi olan her savaşta bir kahraman olur ve onlar genelde önderlerdir. O kişiye kahraman demeniz de kendinizi ne tarafta koyduğunuzla alakalı. Ben mesela Büyük İskender’e kahraman der miyim? Diye de bilirim. Ne taraftan bakmak istediğime bağlı. :face_with_raised_eyebrow:

Konuyu sapıttım iyice. Bakın bu metin haber içeriğinden

" Dizinin çekimleri 30 Mart 2021 tarihinde başladı. Ödüllü Hysteria projesinin Mısırlı yönetmeni Adel Adeeb serinin yönetmenleri arasında karşımıza çıkıyor. Görüntü yönetmeni olarak da Black Sails, Vikings ve Homeland dizilerinde çalışmış olan Maher Maleh ile anlaşıldı. "

Bakarsınız bir adım ileri gitmişlerdir. :hugs:

Çoğunuzun bu dizileri önyargıyla izlemediğini biliyorum. Dediklerinizde de haklısınız. Dizinin nasıl lanse edildiğini biliyoruz ama bunun izleyici kitlesinin yakıştırmaları ve kendi taraflarına çekmek için yaptıkları bir çeşit simgeleştirme hareketi olduğunu düşünüyorum.

Dirilişin müziğinin AKP mitinglerinde çalması, ne alakası var bilmiyorum ama Gönül Dağı dizisi müziklerinin MHP mitinglerinde çalmaya başlaması gibi olaylar gerçekten çok kafa karıştırıcı ve komik olabiliyor.

İlk bölümü izlerseniz sizinle ne iyidi ne kötüydü tartışmak isterim. Ben göz atacağım sanırım. Beklentim yüksek değil, ama yine de izlenebilir bir dizi bekliyorum.

@SJack Ay hakikaten 30 kişiyle çekiyorlar. Ona ben de çok üzülüyorum. :rofl:

Ama Uyanış’ta iyidir savaş sahneleri. Birinci bölümün hemen ilk sahnesinde çok güzel bir savaş sahnesi vardı. Göz atabilirsiniz. Bu Uyanış’la diğer ikisi gerçekten çok farklı, inanın öyle.

7 Beğeni

Ben ön yargılı değilim açıkçası. Annem sayesinde gözlerim arada bir kayıyor dizilere. Tek gördüğüm şey o onu pusuya düşürüyor bu bunu faka bastırıyor. Biri gidiyor öbürü geliyor aynı şeyler tekrar ediyor. Bakın şu üç dizi resmen birbirinin aynısı; Diriliş, Kuruluş ve Uyanış. Bu dizilerde gram bir farklılık yok. Adam atla uçurumdan aşağı atlıyor ama ölmüyor. :joy: Dizilerdeki saçmalıklara değinmiyorum bile. Aksiyonu vs demişsiniz ama onlar bile sınıfta kalıyor. Meydanda toplasan 30 kişi anca var ama 15 dakika boyunca ölen ölene. :smiley: :smiley: Bari biraz tutarlı ol da elinde kalır bir yönü olsun dizinin.

4 Beğeni

Yapıldı aslında böyle bir dizi. Bilmiyorum izlediniz mi. Rise of Empires: Ottoman. Bu birbirinin kopyası, tarih sömürüsü, gevrek ve ağlak Osmanlı dizileriyle kıyaslanamayacak kadar muhteşem bir yapım:

Der Aufstieg von Weltreichen: Das osmanische Reich: With Cem Yigit Uzümoglu, Tommaso Basili, Selim Bayraktar, Birkan Sokullu. Ottoman Sultan Mehmed II wages an epic campaign to take the Byzantine capital of Constantinople and shapes the course of...

3 Beğeni

Aslında Barbaros bir akdeniz korsanıdır. Kanuni zamanında Osmanlı himayesine girip kaptanı derya olmuştur. Zannımca o ilk zamanından başlayacağı için kıyafetler bu şekilde olmuş.

Hayır hiç izlemedim. Ama mutlaka göz atacağım. Teşekkürler.

Katılıyorum, muhteşemdi. İşte buradaki temel fark da bu: ROE Netflix yapımı, yani internet yayıncılığının verdiği özgürlük ve bağımsızlık buram buram hissediliyor. Yapımcı baskısı olmadan tarihimize odaklanan harika bir iş.

Barbaros da bağımsız fikirlerle ve yapımcı baskısı olmadan çekilirse harika olacaktır. Fakat TRT’de yayınlanacak sonuçta, bir baskı olacağını ve bunun yapımı etkileyeceğini düşünüyorum. Umarım yanılırım.

1 Beğeni

Belgeselde çok hata vardı, tarihi gerçekleri öğretiriyoruz adına yabancı kaynakların propagandası vardı. İtalyalı komutan bir çıkıyor ardı ardına 10 yeniçeriyi kesiyordu. Kaliteli kısımları Celal şengörün anlattığı bilgilerdi.

Bu insanlar gayet de yerli kahramanlar. Bu tip dizilere asla olumsuz bakmıyorum. Sıkıntı ise tüm TV dizilerimizde olan sıkıntı; çok uzun. İzleyemiyorum ne yazık ki. İlk bölümlere ailemle bakıyorum gerisini sallıyorum. Mesela Bir Zamanlar Kıbrıs’ı izlemek istiyordum ama olmuyor işte.

Şöyle bir gerçek de var ki belki biz bu dizilere burun kıvırıyoruz ama yurt dışında çok seveni var. Size şöyle bir video atayım;

Twitterda biri ‘hayallerimin gerçek olması işte bu kadar imkansız’ diye paylaşmıştı videoyu :smiley: .

2 Beğeni

Kastettiginiz Giovanni Giustiniani’nin 700 kisilik elit savunma ordusuyla yeniçerileri iki defa geri püskürtmesiyse, herhangi bir propaganda göremiyorum bunda.

Giovanni Giustiniani zaten hisar savunmasinda uzman bir parali asker, yüklü miktarda para aliyor Bizans’tan Osmanlilara karşi şehri savunmak için. Üçüncü yeniçeri saldirisinda yaralanip ölüyor. Ondan sonra şehri almak mümkün oluyor.

Osmanlı ordusunun ilk hücumunu Anadolu ve Rumeli’den sefer için gelen, kışı toprak ekerek yazı ise savaşarak geçiren başıbozuklar gerçekleştirdi. Savunmacılar kısa sürede bu hücumu püskürtmeyi başardı.

İkinci hücum nispeten daha disiplini sınıf olan Anadolu ve Rumeli Beylerbeyliği’ne bağlı askerler gerçekleştirdi. Üç saat kadar süren çatışmalar sonucunda savunmacılar saldırıyı yine püskürtmeyi başardılar. Ancak bu hücumda yapılan top atışları sayesinde Aziz Romanos kapısından savunma seti çökertilmişti.

Art arda gerçekleşen başarısız hücumlar karşısında Mehmed’in elinde son ama en güçlü kozu kalmıştı. 15. yüzyılda Balkanların en güçlü askerî birliği, 16. yüzyılda şanları Avrupa’yı titretecek olan Yeniçeriler, Aziz Romanos kapısına ölümcül hücumu gerçekleştirdi. Dukas, İpsilantis, Barbaro, Sprantzes gibi birincil kaynaklar ile fetih üzerine çalışan tüm tarihçiler, Sultan Mehmed’in surların eşiğine kadar (kimi kaynaklarca hendek girişine kadar) yeniçerilerin önünde geldiğini belirtir. 1 saat boyunca Romanos kapısı zorlanmasına rağmen, yoğun sıkışıklık ve dar gediklerden dolayı şehre girilemedi. Şafak sökerken başlayan hücumu Giustiniani’nin yorgun savaşçıları başarıyla göğüslüyor hem de düzenli halde iç sura doğru geri çekiliyordu. Ancak yapılan ve şehrin düşmesini sağlayacak olan hata da bu anda gerçekleşti.

Kaynak Türkçe

Two attempts to rush the Gate of St. Romanus and the Blachernae walls were met with fierce resistance, and the Ottoman soldiers were forced to fall back. Mehmed ordered a third attack on the gate, this time with one of his own palace regiments of 3,000 Janissaries. A small group reached the top of a tower through another gate but were nearly eliminated by the defenders until Giustiniani was mortally wounded by Ottoman gunfire while on the ramparts. He was carried to the rear, and his absence sowed confusion and lowered morale among the ranks.

Kaynak İngilizce

Türk dizi tarihinin en büyük bütçeli dizisi olacakmış bu arada. Bu rekor en son Uyanış Büyük Selçuklu’ya aitti.

Konuyla ilgili bende iki çift laf etmek istiyorum. Neredeyse bir tane bile Türk dizisi izlemişliğim yok. İlk defa bu sezon önyargımı kırıp Uyanış Büyük Selçuklu’ya bi göz attım. Sebebi ise en sevdiğim yabancı dizi türünün drama-tarih olmasıydı. Birde eski türk devletleri ve türk tarihi baya ilgimi çeken bir konu (biraz da okuduğum bölümden geliyor bu ilgi) her neyse başladım diziye, ve gerçekten şunu tekrar tekrar anladım; bu dizilerin en büyük sorunu 2.5 saat olmaları. Rahatlıkla söyleyebilirim ki öyle abartıldığı kadar berbat diziler değiller. Bir kere her nasıl oluyorsa şöyle bir durum var; 40 dk lık yabancı diziden bile sıkıldığın oluyor fakat 2,5 saatlik bu diziyi izlerken sıkılmıyorsun. Akıyor yani. Senaryo her ne kadar kendini tekrarlasa ve saçmalasa bile kurgu iyi olunca kendini izletiyor. Bi bakıyorsun 15 dk kalmış bölümün bitmesine.

Ha birde bu Uyanış Büyük Selçuklu’nun bölüm başı maliyeti 4 milyon dolarmış. Çok ciddi para bu. Çoğu amerikan dizisi bile bu maliyete dizi çekmiyor. Anca Witcher, Mandalorian falan. Şu dizilerin süresi 1 saat olsa o kadar eminim ki bu parayla ortaya güzel bir iş çıkacağına. Ama süre uzun olunca 4 milyonda o süreye yayılıyor işte.

Diğer bir sorun ise özellikle TRT’nin bu dizileri çok yoğun bir şekilde propoganda amacı ile kullanması. Yani az buz değil, bildiğin en baştan senaryoyu öyle tasarlamış adamlar. Şaka gibi. Uluslararası İlişkiler ve ekonomi mezunuyum, dolayısıyla gündemi çok yakından takip ediyorum, ne zaman siyasi yada ekonomik bir olay gündem olsa Türkiye’de, 1-2 hafta sonra o olayla ilgili bir gönderme geçiyor dizide. Hatta direkt olarak Cumhurbaşkanı’nın ağzından çıkan cümlelerin tıpatıp aynısının Diriliş Ertuğrul’da da geçtiğine defalarca şahit oldum. Fakat neyse ki ben olayın bu yönüyle değil, kendisine bakıyorum işin.

Barbaros ise ilgimi çekti. Bölüm başı 5.5 milyon harcanacağı söyleniyordu. Merak ettim doğrusu. Bi bakarım. Türkiye’de ilk defa (hatta dünyada bile Black Sails dışında hiç görmedim) denizciliği konu alan bir dizi geliyor. Diriliş Ertuğrul’un sadece türkiye’de değil dünyada da büyük sükse yaratmasından sonra, Engin Altan Düzyatan’ın da olmasıyla şimdiden 12 reytingleri hayal edebiliyorum bu dizi için. Zaten 9 reytingin altında izlenen TRT işi hiç görmedim.

Ha birde türk dizilerini takip etmezken bilmiyordum fakat işin içine hafiften girince anladım ki bizim gömdüğümüz bu dizilerin yurtdışında çok ciddi oranda takipçisi var.

6 Beğeni

Abraxas, belgeseldeki çekilen savaş sahneleri gerçekçi değildi, Giovanni orduyu komuta etmekten çok yüzlerce kişiyi kesmiş havasındaydı. Sonrada Fatih’in annesinin gelip, savaşın bilinmeyen kahramanı olması gibi hatalı kısımlar çoktu.

Bu gönderi Rıhtım halkı tarafından rahatsız edici bulundu ve geçici olarak gizlendi.

1 Beğeni

Olayı yine anlamamışsınız.Üstteki şeylere ayrı ayrı cevap verdim,Barbaros ile oturup Kaptan Amerika’yı aynı kefeye koymadım.Aynı mesaj içinde geçti sadece.Ayrıca bilmem kaç yıl önceki sayılı kaptanlarımızdan birisiyle övünecek biri değilim.Osmanlı denizci bir millet değildi,olan denizciliğini de Karesioğullarından aldılar zaten hazır donanması olup ele geçirdiğimiz.Çoğu deniz savaşları hüsran,3 kere donanma komple yakıldı.Saygılar.

Bu fragman ilkinden de iyi bence.

Görüntü Yönetmeninin bizden olmadığı o kadar belli ki :joy: şu sinematografiyi başka bir Türk dizisinde görmedim daha önce. Baya başarılı bence. Renk paleti de hoşuma gitti görüntülerin.

6 Beğeni

Çok güzel gözüküyor ama bir dizi bölümü 2 saat olunca işler değişiyor : /

2 Beğeni

Şu dizi TV için bölüm başı iki buçuk saat olmasaydı da internet için 50 dakikalık bölümler halinde çekiliyor olsaydı, heyecandan yerimde duramazdım. Ama şu an… Maalesef. Bir bölüm diziye tüm akşamımı ayıracak bir vaktim yok.

Hadi be TV camiası. Yola gelin, kısa bölümler çekin. Maliyetiniz azalsın, emek azalsın, kalite artsın. Tabii reklam gelirleri düşecek ama o kadarı da olsun be.

2 Beğeni