Batman: Lanet İncelemesi – Ne Dilediğinize Dikkat Edin

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/inceleme/batman-lanet-incelemesi/

Joker öldü! Peki ama suçlu kim? Kara Şövalye’nin bir kâbusu andıran macerası "Batman: Lanet"i tüm detaylarıyla inceledik. (DEVAMI…)

11 Beğeni

Güzel yazı olmuş elinize sağlık.

Önümüzdeki ay Lanet’i alacaktım ama onu okumadan önce Joker’i okumam gerek galiba.

2 Beğeni

Teşekkürler :slight_smile: Çok büyük bir bağlantı yok aslında aralarında. Joker’in sonu, Lanet’in başı oluyor. Onun bittiği noktada diğeri başlıyor yani ama konuları farklı. Öte yandan Joker de okunmayı hak ediyor :clown_face:

1 Beğeni

Bu 3 kitabı listeme ekledim en kısa zamanda almayı düşünüyorum. Yazı için teşekkürler.

1 Beğeni

Rica ederim, şimdiden keyifli okumalar.

Bu arada Big Boss Ertan Ergil hikayenin sonu için daha mantıklı bir açıklama sundu bana. Onu da burada paylaşayım.

Çizgi romanı okumamış olanlar bakmasın, bütün tadınız kaçar.

Aslında sonu baya basit. Hikaye “Joker” çizgi romanının bittiği noktada başlıyor. Ama Lanet’in sonunda anladığımız üzere, köprüden düşen kişi Joker’in yardımcısı Jonny Frost değil, Joker’in kendisi.

Joker düşmeden önce Batman’in ona yardım edebilme şansı doğuyor ama yediği bıçak darbesinden dolayı bunu yapmıyor ve Batman ağır yarasından dolayı Araf’a düşüyor. Sonuç olarak köprüden önce Joker, sonra Batman düşüyor.

Hikaye genel anlamda Araf’ta geçiyor, Joker burada ölü kabul ediliyor. Ama kendisi ortada yok. Batman hikaye boyunca kendi Araf’ını yaşıyor. Diğer karakterler mistik olduğu için bu yolculukta ona yardımcı oluyor fakat Batman’e aslında ölü olduğunu söylemiyorlar.

Daha sonra Batman hikayenin sonunda Joker için ‘Keşke ölmeseydi’ diyor ve bu itiraf ile Araf’tan çıkıyor. Sonrasında Joker’in aslında o düşüşte ölmediğini öğreniyoruz. Yeni bir başlangıç olayı, yeni bir maceranın daha geleceğini Öldüren Şaka tarzında müjdeliyor.

5 Beğeni

Harika inceleme için elinize sağlık. Çizgi roman dünyasına uzak biri olarak DC Black etiketini yeni duyuyorum. Anladığım kadarıyla alışık olduğumuz kahraman teması yerine daha realistik bir hava söz konusu ve karanlık havasıyla birlikte acayip ilgimi çekti. Joker ile birlikte okumak için sabırsızlanıyorum.

1 Beğeni

Rica ederim. Beğenmenize sevindim. DC Black adını yeni duymanız normal, kendisi daha çok yeni çünkü. DC, Vertigo’yu kapatıp yetişkinlere yönelik çizgi romanları bu etiket altında basmaya karar verdi. Şahsen Vertigo’ya yazık edildiği kanısındayım ama ne yapalım, hayat…

2 Beğeni

Yazıyı okudum size katılıyorum genel olarak. Hikaye kopuk olmuş biraz. Bu kopukluk da “bu kısımları okuyucu doldursun” diye değil de yazım sürecindeki problemlerden olmuş gibi hissettirdi bana. Kısalığı konusuna katılıyorum, 144 sayfalık bir eser okuyoruz ama belki 200-300 sayfa olsa daha komple bir hikaye okuyacaktık. Enchantress ve Harley Quinn kısımları ise bence iyice kopuk olmuş, neyin ne olduğu hiç anlaşılmıyor.

Belki Türk okuyucular olarak bir diğer dezavantajımız da hikayede önemli yer kaplayan DC’nin “sihirli” karakterlerinin Türkçe macerasının pek olmaması. Belki önceden Hellblazer, Swamp Thing gibi serileri okumuş olsaydım daha çok anlam ifade edecekti her şey, bilemiyorum.

Lanet genel olarak vaat ettiği şeyi beğendiğim fakat bunu temin edememiş bir eser gibi geldi bana. Daha iyi olabilirdi kesinlikle. Bermejo’nun çizimlerini Joker’de bu kadar beğenmemiştim, Lanet’te çok beğendim. Bununla beraber Lanet çok tutarsa John Constantine gibi karakterlerin yayınlanmasına biraz önayak olur diye umut ediyorum.

1 Beğeni

Teşekkürler, beğenmenize sevindim. Evet, JLD karakterlerini çok iyi tanımamak da hikayenin etkisini azaltıyor olabilir. Neyse, en azından yakında Swamp Thing okuyabileceğiz. Darısı Constantine’in başına diyelim.

1 Beğeni