Beğendiğiniz Kitap Alıntıları

Bilginin efendisi olmak icin çalışmanın kolesi olmak lazım .

2 Beğeni

Otostopçunun Galaksi Rehberi’nde uçmanın yolu:

Kendinizi yüksekten doğruca yere atın ve yeri ıskalayın.

8 Beğeni

İki gözümün çiçeği Ursulanın El ustanın ağzından konuşmasını aklıma getirdi bu alıntı.

Dünya bir denge içindedir. Dengededir. Büyücülerin dönüştürme ve çağırma güçleri dünyanın dengesini bozabilir. Bu güç, tehlikeli bir güçtür. Korkunç bir güçtür. Bilgiyi izlemeli, gereksinime hizmet edilmelidir. Bir mum yakan bir gölge yaratır.

Yerdeniz Serisi- Ursula K. Le Guin

6 Beğeni

Bu söz Konfüçyüs tarafından söylenmiş olup demek ki yazarlar değiştirerek ya da alıntı yaptığını belirtmeden kullanmışlar.

2 Beğeni

Artık saf aşk ya da tutku söz konusu değildi. Hiçbir duygu saf olamıyordu, çünkü her şeye korku ve nefret sinmişti. Kucaklaşmaları biɾ savaş, orgazmlarıysa biɾ zafer olmuştu. Bu, partiye indiɾilmiş biɾ darbeydi. Sevişmek siyasal bir eylemdi…

• George Orwell
6 Beğeni

Kitabın içinde bunu belirtemez de okurun bilmesi beklenmiştir belki de. Görüldüğü gibi haberim dahi yok. Ama asla Ursula da suç yok benim cahilliğim. :Dd usta el belki de konfüçyus reankarnasyonu :Dd

3 Beğeni

“Karanlığa sövmektense bir mum yak!” sözü Konfüçyüs’e ait, senin yazdığın değiştirilmiş hali galiba. :slight_smile:

2 Beğeni

Yapmayın arkadaşlar. “Karanlığa sövmektense bir mum da sen yak!” ile " Bir mum yakan bir gölge yaratır." çok farklı anlamlara gelen farklı sözler. Alıntı yapmak gibi bir durum yok yani burada. Sözlerin tek ortak noktaları içlerinde ‘mum’ olması, o kadar.

7 Beğeni

Hee sen onu diyon aman ya ben de gelin güvey oldum :Dd

2 Beğeni

İlham almış olabilir mi onu bilemem fakat ilk alıntı için yazdığımı belirttim, yazılar biraz karıştı galiba.

Cümle kutucuk içinde yazılmış. Belki alıntı olduğu vurgulanmak istendi ama özellikle belirtilmediğinden bilemedim. Cümle de biraz klasik (herkes söylemiş olabilir gibi) duruyor ne yapayım. :slight_smile:

2 Beğeni

Bugün taktım bu toplumsal sahteliğe :Dd

Ben, toplumdaki değerlerin ikiyüzlülüğünü, sahteliğini, gülünçlüğünü göreli beri, gülünç olmayan tek tutamağı arıyorum: Gerçek sevgiyi!

Aylak Adam - Yusuf Atılgan

7 Beğeni

Sanırım onlara cevap vermek zorundayız. Eğer bir hapishanedeyseniz, kaçarsınız. Eğer bir kapı görürseniz, açarsanız. Eğer bir ses duyarsanız, cevap verirsiniz. İnsan olmak bu demektir. İşte kuleyi bunun için yapıyorum. Onlara cevap vermemiz gerekiyor. Buradayız dememiz gerekiyor. Onlara uzanmamız gerekiyor, çünkü yeterince yalnız kaldık ve bu yüzden yerimizi, amacımızı şaşırmaya başladık.

Cam Kule, Robert Silverberg

10 Beğeni

Tarihçi kalemini aldı, ama onu mürekkebe batıramadan önce Kvothe elini kaldırdı. “Başlamadan önce bir şey diyeyim. Geçmişte hikayeler anlattım, sözcüklerle tablolar çizdim, ağır yalanları ve daha da ağır gerçekleri dile getirdim. Bir keresinde kör bir adama renklerin şarkısını söyledim. Yedi saat çaldım ama emeğime değdi. Sonunda onları görebildiğini söyledi; yeşiliyle, kırmızısıyla, sarısıyla. Sanırım o bile bundan daha kolaydı. Yani sadece sözcükleri kullanarak o kadını anlamanı sağlamaya çalışmaktan. Onu hiç görmedin, sesini hiç duymadın. Bilemezsin.”

Rüzgarın Adı / Patrick Rothfuss

11 Beğeni

“İnsanların insafı yok. Sevgi adına seni lime lime ederler. Sonra sen ölünce, onlar seni yaptıklarıyla öldürünce, senin bir kişiliğinin olmadığını söylerler. Kocaman, acı gözyaşlarıyla ağlarlar. Sana değil ama. Kendilerine ağlarlar, oyuncaklarını kaybettikleri için.”

James Baldwin - Bir Başka Ülke

8 Beğeni

"Zamanın uçup gittiğini hissediyorum; bu da tutkularımı körüklüyor. "

Virginia Woolf, Bir Yazarın Günlüğü

7 Beğeni

Biz, her şeye hayret eden bir millet olduğumuz için albayım, sevinç ve şaşkınlıkla ellerimizi çırpıyoruz. Zaten her zaman alkışlarız. Beğensek de, beğenmesek de, oyumuzu versek de, vermesek de, her şeyi oyun sandığımız için durmadan ellerimizi çırparız. Ruhbilimciler de öyle söylüyor: Çocuk kalmak iyiymiş. Biz de iyi kaldık albayım; medeniyet bizi bozamadı.

Oğuz Atay, Tehlikeli Oyunlar

7 Beğeni

Öyle zamanlar olur ki, soruların başına gelebilecek en kötü şey yanıttır.

Kral Salomon’un Bunalımı

6 Beğeni

“Güneşe karşı dönen yer, günleri ve geceleri yaratır ama kendi içinde gün yoktur.”

Yerdeniz Öyküleri - Ursula K. Le Guin

11 Beğeni

“Paranızı, paranın alabileceği şeylere harcayın. Zamanınızı ise paranın satın alamayacağı şeylere harcayın.”

Haruki Murakami - 1Q84

7 Beğeni