Beğendiğiniz Kitap Alıntıları

Tam bir gerizekalısın ve bu yüzden hayatın boyunca mutlu olacaksın.

Unutma Dersleri - Nermin Yıldırım

8 Beğeni

3 Beğeni

4 Beğeni

Hiçbir şey yapmazsa insan ruh halleriyle yaşar, çaresiz bir şey bu.
Yıkılış / Özgürlük Yolları 3

2 Beğeni

Kitap okuyarak elde edilen mutluluk, diğer her türlü mutluluk gibi, zorla kabul ettirilemez.

Kütüphanemi Toplarken - Alberto Manguel /s. 116

4 Beğeni

Herkesin anlatacağı bir hikayesi var.

Söyleme Bilmesinler - Şermin Yaşar

3 Beğeni

Kim kimin derdini biliyor ki.

Söyleme Bilmesinler - Şermin Yaşar

3 Beğeni

Söyleme Bilmesinler denildiğinde benim de aklıma bu şarkı geliyor

Söyleme bilmesinler bu aşkın bittiğini
Neden beni bırakıp terk edip gittiğini
Yolumuz ayrılsa da dost kalalım seninle
Yalan olan sevgimiz düşmesin el diline
Yolumuz ayrılsa da dost kalalım seninle
Yalan olan sevgimiz düşmesin el diline

Beste: Selahattin Altınbaş
Güfte: İlkan San
Makam: Hüzzam
Usûl: Düyek

1 Beğeni

Bir yanım bir kaybeden olduğumdan şüphelenirken diğer yanım yüce Tanrı olduğumu düşünüyor.

John Lennon

Kimdir Bu Mitat Karaman - Doğu Yücel

2 Beğeni

Yine Malazan’dan bir alıntıyla karşınızdayım. "Deadhouse Gates / Ölühane Kapıları"ndan

6 Beğeni

4 Beğeni

MARİNA: Gitti. (Kisa bir sessizlik.)

SONYA (Döner, kandili masaya koyar.): Gitti.

VOYNITSKİ (Hesap tahtasında hesap yapip yazar.): Toplam… on beş… yirmi beş…

MARINA (Esner.): Tanrım, günahlarımızı bağışla…

(Telyegin ayaklarının ucuna basarak girer, kapının yakınında oturur, gitarını yavaşça akort eder.)

VOYNITSKİ (Sonya’nın saçlarını okşayarak.): Çocuğum, bilsen nasıl güc geliyor bana! Ah, bilsen nasıl güc geliyor!

SONYA: Ne yapabiliriz? Yaşamak gerek! (Kisa bir sessizlik.) Yaşayacağız Vanya Dayı. Çok uzun günler, boğucu akşamlar geçireceğiz. Alınyazımızın bütün sınavlarına sabırla katlanacağız. Bugün de, yaşlılığımızda da, dinlenmek bilmeden, başkaları için çalışıp didineceğiz.
Ecel gelip çatinca da uysalca öleceğiz ve orda, mezarın ötesinde, çok acı çektik, gözyaşı döktük, çok acı seyler yaşadık diyeceğiz… Tanrı da acıyacak bize ve biz seninle canım dayıcığım, parlak, güzel, sevimli bir hayata kavusacağız ve burdaki mutsuzluklarımıza sevecenlikle, hosgorüyle gülümseyeceğiz ve dinleneceğiz… İnanıyorum buna dayıcığım, bütün kalbimle, tutkuyla inanıyorum…

(Voyutski’nin önünde diz çöker ve başını onun avuçlarına koyar. Yorgun bir sesle tekrar eder.) Dinleneceğiz!

(Telyegin gitaryla yumuşak bir ezgi çalar.)

SONYA: Dinleneceğiz! Melekleri dinleyeceğiz, elmas gibi yıldızlarla kaplı gökleri göreceğiz. Dünyanın tüm kötülüklerinin, tüm acılarımızın, dünyayı baștan bașa kaplayacak olan merhametin önünde silinip gittiğini göreceğiz ve hayatımız bir okşama gibi dingin, yumuşak.
tatlı olacak. İnanıyorum, inanıyorum buna.(Dayısının gözyaşlarını mendiliyle kurular.)
Zavallı, zavallı Vanya Dayi, ağlıyorsun… (Gözyaşları arasından.) Hayatıda mutluluğu tadamadın, ama bekle Vanya Day, bekle…
Dinlenecegiz… (Dayısını kucaklar.) Dinleneceğiz!
(Bekçinin sopa vuruşları. Telyegin gitarin usulca çalmaktadır. Mariya Vasilyevna broşürün kıyılarına notlar almakta, Marina çorap örmektedir.)

SONYA: Dinleneceğiz.

Perde agir agir iner

Vanya Dayı, Çehov

3 Beğeni

6 Beğeni

3 Beğeni

2 Beğeni

Sanırım yolda kayboldular.
Kimler?
Mutlu günler.

Jose Saramago - Görmek (sayfa 316)

Durduk yere aklıma geldi, tebessüm ettim :slight_smile:

3 Beğeni

Güç insanını güç yıkar, para insanını para; köle ruhlu insanı başkalarına kulluk etme, zevk insanını zevk çökertir. Bozkırkurdu’nu da bağımsızlığı yıkmıştı.

Hermann Hesse - Bozkırkurdu

3 Beğeni

“Sihirli tiyatro-Herkes giremez-herkes için değil- Yalnızca kaçıklar için!”

Hermann Hesse - Bozkırkurdu

1 Beğeni

‘‘Bu ne inat, bu ne korkusuzluk, bu nasıl çalışma azmi idi? Biz, Sivas’ta kurulacak kongre yüzünden Adana’daki Fransız ordusunun Sivas’a kalkıp geleceğini düşünerek telaşa düşerken o, bıyık altından gülerek, belki de kahkahalar atarak, ‘‘Bu bir Fransız binbaşısının kafasında doğabilir; amma yapılır iş değildir,’’ diyor. Fakat bunu söylerken öyle bir dil kullanıyor ki, hakkın onda, isabetin onda bulunduğuna inanmamak mümkün değil.’’

Hatıratlarla Karşılaştırmalı Nutuk

Reşit Paşa’nın Sivas Kongresi’ne dair bir hatırası.